PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=95530}

Pejzaż we mgle

Topio stin omichli
7,5 2 108
ocen
7,5 10 1 2108
8,1 8
ocen krytyków
Pejzaż we mgle
powrót do forum filmu Pejzaż we mgle

Słyszałam kiedyś zdanie, że "sztuka jest piękna wtedy, kiedy jest prawdziwa". Nie chodzi tu o wierne odwzorowanie rzeczywistości, lecz o przekaz emocjonalny jakie niesie. Ten film rozdrażnił mnie, znudził, przygnębił. Lubię filmy o minimalistycznej formie jak "Pogorzelisko" czy "Dogville", jednak muszą one zawierać coś więcej niż zlepek pustych symboli poskładanych w tak tandetny sposób. Wesele, śnieg, konające zwierze i betonowa ręka wyciągana z wody i biedny widz rozkminia - "co to miało znaczyć"? Kochany Widzu! Nie zaprzątaj sobie tym głowy szukając sensu. To tylko przypadkowe elementy bez prawdziwego znaczenia, pozwalające na pełną dowolność interpretacji, mające sprawić wrażenie sztuki. Ostatni raz tak zniesmaczona czułam się po Essential Killing". Widocznie wciąż jestem za młoda na filmy podstarzałych dziadów desperacko próbujących uwieńczyć swoją działalność reżyserską tego typu "dziełami".

ocenił(a) film na 8
walenick

Betonowa ręka wyciągana z wody nie jest "pustym symbolem", jest to ręka Boga z jednego z najbardziej znanych na świecie obrazów o charakterze religijnym - "Stworzenie Adama" Michała Anioła, który znajduje się w Kaplicy Sykstyńskiej. Nie bez znaczenia jest odłamany palec wskazujacy... - ta scena chyba najpełniej wyjaśnia, co reżyser chciał nam przekazać pokazując podróż dzieci do Niemiec.

Ojciec, którego szukają dzieci, jak i Niemcy, o których tak naprawdę nie wiedzą nic, to metafora Boga i Raju.
Nie wiedzą o ojcu nic, ale wierzą, że "istnieje" w tych Niemczech i że go znajdą (chociaż nawet ich wujek zaprzecza jego istnieniu)...

A to, co przytrafia się im w czasie podróży to po prostu obraz wpółczesnego społeczeństwa, bardzo smutny niestety.

Jeśli nie widzisz gdzieś sensu, to nie znaczy od razu, że go tam nie ma.
Może po prostu brakuje ci wiedzy...
Czasem warto włożyć trochę wysiłku i poszukać sedna zanim rzuci się taki bezmyślny komentarz...

ocenił(a) film na 4
_B_a_r_t_

Wystarczająco dużo wysiłku włożyłam, aby dotrwać do końca tego filmu. Nie usatysfakcjonował mnie ani wymiarze artystycznym, intelektualnym, ani osobistym, emocjonalnym. Jest po prostu czerstwy i męczący.

walenick

Niestety się zgadzam. Prócz ładnych zdjęć i przyzwoitej muzyki tutaj nie ma nic. Metafory wyjątkowo denne... Ktoś to porównywał do Tarkowskiego... no cóż, pomylił się.

użytkownik usunięty
walenick

Zgadzam się. Okropny, pretensjonalny gniot. Koleś, który objaśnia tę "rękę Boga", sam niechcący udokumentował, jakimi ogranymi chwytami posługuje się reżyser. Po raz pierdylionowy metafora nieobecnego Boga zasygnalizowana pierdylionowym wykorzystaniem "Stworzenia Adama".

ocenił(a) film na 9
walenick

Wiele agresji jak na tak cichy, kameralny dramat. Obrażanie reżysera też nie sprawi, że wypowiedź będzie bardziej dojrzała.

walenick

Nie jestem osamotniony w odbiorze tego filmu. Ja przewijałem go do przodu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones