film

Pierścionek z orłem w koronie

1992
1h 45m
6,5 3 608
ocen
6,5 10 1 3608
5,0 2
oceny krytyków
Marcin, uczestnik powstania warszawskiego wierzy w możliwość porozumienia z władzą ludową. Postanawia nawiązać kontakt. Zobacz pełny opis
Pierścionek z orłem w koronie zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Powstanie w Warszawie dobiega końca. Dwudziestoletni Marcin (Rafał Królikowski) przejmuje dowództwo oddziału z rąk majora Steinerta (Piotr Bajor). Rozkazuje swoim ocalałym żołnierzom zdjąć mundury i opuścić miasto z cywilami. Jest ranny. Jego dziewczynę Wisię (Agnieszka Wagner) zabierają ronowcy. Na chwilę przed tym, ukochana daje muPowstanie w Warszawie dobiega końca. Dwudziestoletni Marcin (Rafał Królikowski) przejmuje dowództwo oddziału z rąk majora Steinerta (Piotr Bajor). Rozkazuje swoim ocalałym żołnierzom zdjąć mundury i opuścić miasto z cywilami. Jest ranny. Jego dziewczynę Wisię (Agnieszka Wagner) zabierają ronowcy. Na chwilę przed tym, ukochana daje mu pierścionek z orłem w koronie, cenną pamiątkę ich miłości. Rannego Marcina wywozi w bezpieczne miejsce łączniczka Janina (Adrianna Biedrzyńska). Po dojściu do zdrowia Marcin odmawia Steinertowi przystąpienia do podziemnej organizacji "NIE". Sam chce poznać cele i zamiary nowych władz. Film nawiązuje do stylu i problematyki polskiej szkoły filmowej oraz jej najwybitniejszego osiągnięcia, Popiołu i diamentu. Jest ostatecznym rozrachunkiem reżysera z etosem Armii Krajowej.

na podstawie
studio
Cine Electra Ltd. / Erato Films / Héritage Films / więcej
tytuł oryg.
Pierścionek z orłem w koronie
inne tytuły
The Crowned-Eagle Ring Międzynarodowy
The Ring with a Crowned Eagle Międzynarodowy
więcej
Zdjęcia do filmu realizowano w Drohiczynie, Warszawie oraz Mińsku Mazowieckim (Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

ruskie T-34 musi udawac niemiecki czolg? ;)

Muzyka

ocenił(a) film na 4

Koszmarna. Często niepotrzebna, ilustrująca sceny, które lepiej wybrzmiałyby w ciszy. Ale i tak nazbyt patetyczna i głośna.

Polska powojenna

ocenił(a) film na 9

Poszukuję filmów, których akcja rozgrywa się w powojennej Polsce, lata 40-te i poczatek 50-tych, ale nakręcone już później, co najmniej w latach 70-tych.
Cwał
Pierścionek...
Pułkownik Kwiatkowski
Generał Nil
Rewers
Róża
serial Dom - sezon 1

Co jeszcze proponujecie?

Od biedy mogą być też filmy zrobione w...

więcej

Słyszałem że słaby, ale bardzo miło mnie zaskoczył. Ciekawa i dramatyczna historia, dobre aktorstwo (chyba życiowa rola Pazury) i piękne zdjęcia. wisienka na szczycie jest wspaniała scena wywozu AKowców (patetyczna, a jakże, ale chwyta za gardło). No i jeszcze reaktywacja sceny podpalania wódki... Na minus za to zbyt...

więcej

10/10.

ocenił(a) film na 10

Arcydzieło,nie spodziewałem się tak dobrego filmu,mogę tylko pogratulować panu Wajdzie takiego filmu.Polecam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones