Jadwiga Jankowska-Cieślak 

Jadwiga Aleksandra Jankowska

7,6
5 175 ocen gry aktorskiej
Jadwiga Jankowska-Cieślak
Jadwiga Jankowska-Cieślak przyszła na świat 15 lutego 1951 roku w Gdańsku. Jako uczennica liceum uczęszczała do kółka dramatycznego Jadwigi Marso w Pałacu Młodzieży PKiN.

W telewizji zadebiutowała w dramacie psychologicznym "Ostatni liść", gdzie partnerowała jej Maja Komorowska. Przełomem w jej karierze była rola Magdy w melodramacie "Trzeba zabić tę miłość", która przyniosła jej m.in Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Występowała w Puławskim Studium Teatralnym (1972-73). Uznanie krytyki przyniosła jej rola Olimpii w spektaklu "Aktor". W latach 70-tych często występowała w filmach psychologicznych. Do najpopularniejszych filmów Jadwigi można zaliczyć "Sam na sam" Andrzeja Kostenko oraz melodramat "Dziewczyna i gołębie". Ciekawe role otrzymywała w latach 80-tych. Można ją było zobaczyć w serialu "Jan Serce", psychologicznym "Stanie wewnętrznym" oraz węgierskim dramacie "Inne spojrzenie". Ten ostatni przyniósł jej nagrodę na Festiwalu w Cannes dla najlepszej aktorki. Tym samym stała się ona pierwszą polską aktorką, która otrzymała tą prestiżową nagrodę. W latach 1985-86 występowała w Teatrze Polskim. Uznanie krytyki zdobyła dzięki roli w dramacie psychologicznym "300 mil do nieba". W latach 90-tych coraz rzadziej pojawiała się na wielkim ekranie. Skupiła się za to na pracy w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Rola w filmie "Wezwanie" przyniosła jej Nagrodę na festiwalu w Gdyni.

W roku 2000 zagrała w serialu TVN "Miasteczko". W 2005 roku otrzymała Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za role w "Niedokończonym utworze na aktora" Krystiana Lupy i "Opowieściach o zwyczajnym szaleństwie" Petra Zelenki w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Niedawno mogliśmy ją oglądać w filmie "Co słonko widziało", który przyniósł jej nominację do Orła dla najlepszej aktorki drugoplanowej.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 15 lutego 1951

miejsce urodzenia: Gdańsk, Polska

Złota Palma
Zdobyła Złota Palma, 7 innych nagród oraz 4 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż: Piotr Cieślak (1971 - 12.09.2015, jego śmierć)
W 1972 roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (Polska).
Otrzymała następujące odznaczenia państwowe:
- 1979 r. - Brązowy Krzyż Zasługi;
- 2007 r. - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski;
- 2009 r. - Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Pierwotnie miała wcielić się w postać Katarzyny Pióreckiej w serialu "Zmiennicy", jednak z powody innych zobowiązań zawodowych rolę odrzuciła. Angaż otrzymała Ewa Błaszczyk.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych