PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=489730}

Poważny człowiek

A Serious Man
6,7 39 572
oceny
6,7 10 1 39572
7,5 31
ocen krytyków
Poważny człowiek
powrót do forum filmu Poważny człowiek

Choć film zapowiada się ciekawie to w połowie mamy monotonie, nic ciekawego. Koniec filmu po prostu nie istnieje, wątek urywa się nie zakończony jak by brakło pieniędzy na dalsze kręcenie. Przesłanie również jest niejasne w przeciwieństwie do filmu do którego jest on przyrównywany czyli Dzień Świra. Tam było jasne i oczywiste o czym opowieść oglądamy, tutaj nie bardzo wiadomo co autor miał na myśli. Można interpretować to po swojemu ale wychodzi z tego nadinterpretacja bo film pokazuje nam tylko chaotyczną opowieść o normalnym życiu przepełnionym problemami. Problemy rosną, w połowie film część z nich się rozwiązuje a przy końcu znowu powstają nowe i The End. Mogło być znacznie lepiej.

użytkownik usunięty
fenio_px

"Koniec filmu po prostu nie istnieje, wątek urywa się nie zakończony jak by brakło pieniędzy na dalsze kręcenie. "

Dzieci Hioba zabiła trąba powietrzna... Ogólnie to Bóg się objawia na końcu filmu - to oczywiste.

"Tam było jasne i oczywiste o czym opowieść oglądamy"

No jak się jest Hucułem jakimś czy inszym Dagestańczykiem i nie zna się Biblii (a raczej rzeczy kluczowych dla kształtowania swojego kręgu kulturowego - bo mniejsza o religie, ja sam jestem raczej daleki od jakiegokolwiek wyznania ) to może i nie jest oczywiste ...

"tutaj nie bardzo wiadomo co autor miał na myśli. "

OMG

ocenił(a) film na 5

latajacy pies -->czy twoja mozgownica jest w stanie pojac ze ktos mogl tego filmu nie zrozumiec??!! Czy jestes w stanie to zrozumiec?! Kur** co za kraj i ludzie... Film naprawde oprocz przeslania byl lekko mowiac nużacy...bo te oceny( 8,9,10)widze chyba tylko za przeslanie i podniecanie sie nim

użytkownik usunięty
arielos

"czy twoja mozgownica jest w stanie pojac ze ktos mogl tego filmu nie zrozumiec?"

Jak ktoś jest na poziomie pantofla to nie powinien wcale oceniać tego filmu a na pewno nie powinien sie o nim krytycznie wypowiadać ("nie wiadomo co autor maił na myśli " lol jak czytam to jeste m za aborcją. Niech fenio_px napisze: "jestem gupi więc wystawiam sobie ocene 4/10" a nie czepia się filmu ).

I czy to jest wina twórców że fenio nie zrozumiał i czy to czyni film słabym ?

Swoją drogą to film wybitny, jeden z najlepszych, a na pewno jeden z najtrudniejszych filmów braci Coen .

"lekko mowiac nużacy"

Film niekoniecznie musi być rozrywką. Ten jest dość groteskowy , stąd jest pojomwany jako "komedia" ale tak naprawdę to kino strikte artystyczne.

"oprocz przeslania "

Jakiego przesłania? Proszę, napisz nam tu ...

Życzę miłego dnia.

Wydaje ci się że jesteś wszechwiedzący. Krytykujesz ludzi, którzy nisko ocenili film i swoją ocenę uzasadnili, a sam nie napisałeś dlaczego wystawiasz 9.

użytkownik usunięty
cav_filmaniak

Pisałem o tym filmie już wiele razy np na blogu u Kyrtapsa , jak jesteś ciekaw to szukaj ... Po co tu mam pisać?

"i swoją ocenę uzasadnili"

Jak uzasadnili? "Nie rozumiem co reżyser chciał powiedzieć bo jestem kretynem nieznającym kultury swojej cywilizacji/kręgu kulturowego"? Ok . Faktycznie dobre uzasadnienie.

ocenił(a) film na 5

latajacy pies--> "Jakiego przesłania? Proszę, napisz nam tu ..." to ty w ogole zrozumiales ten film?:D (jak nie to tu na filmwebie masz mase wyjasnien a jak nie umiesz ich nalozyc na życie to ja juz nie mam wiecej pytan co do stanu twojej swiadomosci)

użytkownik usunięty
arielos

Nie nie zrozumiałem. Oświeć mnie i napisz mi jakiego przesłania...

ocenił(a) film na 10
fenio_px

"jak by brakło pieniędzy na dalsze kręcenie"
fenio_px ma rację.
W jednym z wywiadów z braćmi Coen jeden z nich mówił o problemach ze zdobyciem pieniędzy na ten film, co niestety widać ma każdym kroku. Głównego bohatera miał zagrać Russell Crowe, ale z braku kasy zatrudniono nieznanego i fajtłapowatego Michaela Stuhlbarga.
Brak jest także efektownych pościgów samochodowych, co więcej zdecydowano się jedynie na pokazanie jednego z dwu wypadków samochodowych i to tego mniej widowiskowego (czyli nie kończącego się kompletną kasacją auta). O tym, że film nie jest w 3D nawet nie warto wspominać.
Scenariusz także wygląda na taki pisany "na kolanie". Nie tylko brak jest w nim klasycznego, dziewiętnastowiecznego schematu narracyjnego wstęp --> rozwinięcie --> zakończenie, ale o zgrozo nie ma także czytelnego dla wszystkich przesłania w stylu "Miłość zawsze zwycięża" lub "Rodzina jest najważniejsza na świecie". Poza tym całość jest tak chaotyczna, że jak słusznie zauważył autor wątku nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na kluczowe pytanie "co autor miał na myśli", co jak wiadomo jest podstawą wszelkich analiz literackich na lekcjach języka polskiego.

Dziwię się, skąd tak wysoka ocena na FilmWeb.

użytkownik usunięty
gramin

"O tym, że film nie jest w 3D nawet nie warto wspominać."

:)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones