PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=962}
6,7 7 116
ocen
6,7 10 1 7116
Prymas Trzy lata z tysiąca
powrót do forum filmu Prymas - Trzy lata z tysiąca

człowiek ze spiżu

użytkownik usunięty

Wajda zrobił już 'Człowieka z żelaza' i '...marmuru', ale w 'tamtych'- jak uczy nas historia- ponurych i złych czasach, dlatego teraz przyszła kolej na lata 90.te i świeżą opowieść o 'tamtych' czasach. No i doczekaliśmy się filmu 'ku pokrzepieniu serc', filmu o człowieku niezłomnym, żeby nie napisać świętym. Bo takiego przedstawia nam pani reżyser. Prymas w wykonaniu Andrzeja Seweryna, którego skądinąd bardzo lubię i podziwiam, to postać majestatyczna, którą śmiało można odlać w gipsie i postawić jako posag. Jeśli o to chodziło pani Kotlarczyk (tzn. wykreowanie człowieka-monumentu-legendy-bez skazy) to się jej to udało w 100%. Jednak nie żyjemy, na szczęście, w USA, gdzie specjalizują się w takich filmach (a chociażby 'Ostatni Bastion')i wolimy oglądać ludzi nie na piedestale. Ja, jako zwykły, szary człowieczek, chce zobaczyć CZLOWIEKA, z którym mogę się utożsamiać, a nie tylko podziwiać i modlić się doń. Człowieka, który, i owszem, nie poddaje się, walczy pokorą i miłosierdziem, ale też takiego, któremu zdarza się wykrzywić twarz w grymasie zwanym uśmiechem, choć w jego sytuacji nie było o to pewnie łatwo (Jorge z 'Imienia Róży' byłby mną niepocieszony). Muszę tu oddać honor, że jedną scenę można by podciągnąć pod to ('Oj Stasiu, ale cię pogięło'), lecz jedna jaskółka wiosny nie czyni.
Z innej beczki- rzetelna robota operatorów, zdjęcia ładnie 'robiące' klimat i montaż też. Musze przyznać, że nie lada wyczynem było napisać wciągający scenariusz, tak, żeby po pół godzinie widzowie nie usnęli. Bo w gruncie rzeczy niewiele się tu dzieje, a mimo to film nie nudzi (przynajmniej mnie). No i sprytne wykorzystanie motywu sobowtóra (to się nazywa bohater z krwi i kości-no, troszkę przesadzam).
Na uwagę zasługuje tez świetna gra aktorów, która moim skromnym zdanie, decyduje o sukcesie tego filmu. Maja Komorowska przyćmiewa tu niektórych (bez nazwisk), niezły jest tez Zamachowski. A źli, jak to źli- stereotypy, bo to nie ich mamy polubić (niektórzy lubią szwarc-charaktery;). I to by było na tyle- dla mnie średniawo, nic specjalnego,natrętne moralizatorstwo...

Czlowiek ze spiżu, aż do bólu.
Zawsze zdawało mi sie, że tylko amerykanie potrafia pociagnać caly film na jednym grymasie, ale polska kinematografia potrafi. Film jak dla mnie porownywalny z "Ostatnim Bastionem" co nie jestt komplementem. Może dałoby sie coś uratować, gdyby nie gra a la Redford (kolejny niekomplement) i kilka naprawde prymitywnych zagran: dlaczego tak jak kiedys przodownik pracy był bogiem tak teraz kazdy SB to taki kawał sukinsyna jak ja pierdziele. Jest to niestety nie po raz pierwszy przyklad nedzy naszych scenariuszy lub przyklad filmow pomnikow. Polacy jak wahadlo najpierw w jedna potem w druga.

ocenił(a) film na 8

Jeśli już to Maja Ostaszewska, a do reszty opinii też się nie zgadzam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones