Wo hu cang long

2 godz.
6,9 80 171
ocen
6,9 10 80171
14 368
chce zobaczyć
6,0 8
ocen krytyków
{"rate":6.0,"count":8}
{"type":"film","id":1394,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Wo+hu+cang+long-2000-1394/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Przyczajony tygrys, ukryty smok
  • thuscomethusgo ocenił(a) ten film na: 10

Zakończenie jest bardzo poetyckie. Nie należy go więc interpretować dosłownie. Wydaje mi
    się,że łączy się bezpośrednio ze śmiercią Li Mu Baia a raczej z jego niespełnioną miłością.
    Dla mnie film nie kończy się sceną skoku Li Mu Baia z mostu lecz rozmową umierającego
    mnicha z Shu Lien.
    W zasadzie "Ukryty" posiada dwa zakończenia i w mojej interpretacji "odsłania tajemnicę"
    tytułu samego dzieła. Pierwsze zakończenie jest dla ludzi " dalekiego wschodu",
    posiadających przynajmniej pewne pojęcie o filozofii buddyzmu ( hinajana , mahajana)
    Kiedy Shu Lien sugeruje mnichowi by ten nie marnował swego ostatniego
    oddechu na nią lecz na medytację i "osiągnięcie oświecenia" , Mu Bai odpowiada:

" Już zmarnowałem całe swoje życie, z ostatnim oddechem chcę ci powiedzieć, ze ciebie
    kocham. Zawsze kochałem"

Kropka. The end 1.

Miłość Mu Baia i Shu Lien jest uczuciem silnie wyidealizowanym, mistycznym.

To jest zarazem "szczyt" z którego potem skoczy Jen.

Człowiek zachodu nie zauważa zwykle pierwszego zakończenia na rzecz drugiego z prostej
    przyczyny - śmierć Jen interpretowana jest jako "akt woli" czy też "wybór".
    Uczucie łączące Jen i Lo nie jest osnute filozoficzną otoczką, choć jest piękne w swojej
    prostocie i szczerości. Ostatecznie śmierć mnicha wpływa także na zakończenie ich historii.
    Shu Lien pozwala jej żyć lecz za cenę całkowitej szczerości ze sobą.

Czy Jen moze jednak żyć szczęśliwa miłością swojego życia z Lo będąc jednocześnie
    świadkiem i przyczyną śmierci Li Mu Baia?

Każda z postaci tego dramatu ponosi ofiarę.
    Lo wypowiada życzenie a Jen skacze we mgłę z góry Wudang.

Kropka. The end 2.

Smok i tygrys, miłość bez względu na to, czy jest prosta i szczera czy też wysublimowana i
    mistyczna nie przynosi nam ukojenia. Los jest nam nieznany jak "ukryty smok", nigdy nie
    wiemy, kiedy zbliża się do nas "przyczajony tygrys";)

Napisy końcowe.

• Awgwa ocenił(a) ten film na: 10

thuscomethusgo Tytuł filmu to idiom oznaczający osobę z wyglądu niepozorną, ale posiadającą wielkie umiejętności.

• marako ocenił(a) ten film na: 7

Awgwa Taką osobą ,była właśnie Jen,nawet po filmie do końca nie wiemy co miała w głowie i czym się kierowała.Obiecała Shu Lien ,że będzie kierować się sercem ,czyżby serce kazało jej skoczyć ,nie sądzę.

• aghrest ocenił(a) ten film na: 9

thuscomethusgo Kapitalna interpretacja. Oglądałem te sceny wiele razy i szczerze mówiąc właśnie scena śmierci Li Mu Bai była dla mnie punktem kulminacyjnym filmu. Ta druga kropka - scena była trochę zbyt ckliwa może trochę przerysowana bo czy Jen w swoim młodzieńczym egoizmie mogłaby pomyśleć o czymś tak ezoterycznym.
    Tak czy siak bardzo ciekawa interpretacja.