PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1394}
6,9 82 798
ocen
6,9 10 1 82798
6,5 15
ocen krytyków
Przyczajony tygrys, ukryty smok
powrót do forum filmu Przyczajony tygrys, ukryty smok


Zakończenie jest bardzo poetyckie. Nie należy go więc interpretować dosłownie. Wydaje mi
się,że łączy się bezpośrednio ze śmiercią Li Mu Baia a raczej z jego niespełnioną miłością.
Dla mnie film nie kończy się sceną skoku Li Mu Baia z mostu lecz rozmową umierającego
mnicha z Shu Lien.
W zasadzie "Ukryty" posiada dwa zakończenia i w mojej interpretacji "odsłania tajemnicę"
tytułu samego dzieła. Pierwsze zakończenie jest dla ludzi " dalekiego wschodu",
posiadających przynajmniej pewne pojęcie o filozofii buddyzmu ( hinajana , mahajana)
Kiedy Shu Lien sugeruje mnichowi by ten nie marnował swego ostatniego
oddechu na nią lecz na medytację i "osiągnięcie oświecenia" , Mu Bai odpowiada:

" Już zmarnowałem całe swoje życie, z ostatnim oddechem chcę ci powiedzieć, ze ciebie
kocham. Zawsze kochałem"

Kropka. The end 1.

Miłość Mu Baia i Shu Lien jest uczuciem silnie wyidealizowanym, mistycznym.

To jest zarazem "szczyt" z którego potem skoczy Jen.

Człowiek zachodu nie zauważa zwykle pierwszego zakończenia na rzecz drugiego z prostej
przyczyny - śmierć Jen interpretowana jest jako "akt woli" czy też "wybór".
Uczucie łączące Jen i Lo nie jest osnute filozoficzną otoczką, choć jest piękne w swojej
prostocie i szczerości. Ostatecznie śmierć mnicha wpływa także na zakończenie ich historii.
Shu Lien pozwala jej żyć lecz za cenę całkowitej szczerości ze sobą.

Czy Jen moze jednak żyć szczęśliwa miłością swojego życia z Lo będąc jednocześnie
świadkiem i przyczyną śmierci Li Mu Baia?

Każda z postaci tego dramatu ponosi ofiarę.
Lo wypowiada życzenie a Jen skacze we mgłę z góry Wudang.

Kropka. The end 2.

Smok i tygrys, miłość bez względu na to, czy jest prosta i szczera czy też wysublimowana i
mistyczna nie przynosi nam ukojenia. Los jest nam nieznany jak "ukryty smok", nigdy nie
wiemy, kiedy zbliża się do nas "przyczajony tygrys";)



Napisy końcowe.

ocenił(a) film na 10
thuscomethusgo

Tytuł filmu to idiom oznaczający osobę z wyglądu niepozorną, ale posiadającą wielkie umiejętności.

ocenił(a) film na 7
Awgwa

Taką osobą ,była właśnie Jen,nawet po filmie do końca nie wiemy co miała w głowie i czym się kierowała.Obiecała Shu Lien ,że będzie kierować się sercem ,czyżby serce kazało jej skoczyć ,nie sądzę.

ocenił(a) film na 9
thuscomethusgo

Kapitalna interpretacja. Oglądałem te sceny wiele razy i szczerze mówiąc właśnie scena śmierci Li Mu Bai była dla mnie punktem kulminacyjnym filmu. Ta druga kropka - scena była trochę zbyt ckliwa może trochę przerysowana bo czy Jen w swoim młodzieńczym egoizmie mogłaby pomyśleć o czymś tak ezoterycznym.
Tak czy siak bardzo ciekawa interpretacja.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones