PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1321}

Psychoza

Psycho
8,1 145 572
oceny
8,1 10 1 145572
8,7 38
ocen krytyków
Psychoza
powrót do forum filmu Psychoza

Nie mam na myśli kontynuacji, cze remaków, tylko filmy, w których powielany jest schemat Psychozy czy pojawiają się te same nazwiska, albo jakieś sceny odsyłające do oryginału ?
Szperałam trochę i wyczytałam na jakimś forum, że w Krzyku jeden z bohaterów wypowiada nazwisko Normana Batesa, czy tak ?

ocenił(a) film na 8
kasiowa

Tak dokładnie to w "Krzyku" młodociany morderca (w najbardziej zaskakującym momencie - nie wiadomo było, że to on) mówi dokładnie tak; cytuję : ">Wszyscy czasem świrujemy< - Anthony Perkins, Psychoza", po czym strzela do kolegi.

ocenił(a) film na 10
Korben_Dallas_96

Tak, "Krzyk" ma odniesienia do "Psychozy", poza przedstawionym jeszcze młodociany morderca na pytanie dlaczego to robi odpowiedział mniej więcej: "A czy Norman Bates miał powody by zabijać?". Ja jeszcze dodam film "Czy lubisz Hitchcocka" bo jeśli nawet film uznaję za mało udany i poniżej prognoz, to jednak jest tam akcja naturalnie będąca hołdem dla mistrza gdzie kobieta zabija kogoś nożem, zresztą cały film ma dużo scen zaczerpniętych od Alfreda Hitchcocka.

użytkownik usunięty
kasiowa

Scena pod prysznicem:
"Lęk wysokości" Mela Brooksa
"Pająki" Franka Marshalla
" Upiór w raju" Briana De Palmy
"W stroju do zabijania" Brioana De Palmy
"Killer Tomatoes Strike Back!" Johna De Bello
"Krzyku 2" Wesa Cravena
"Gdzie jest Nemo" Andrew Stantona i Lee Unkricha
"Looney Tunes znowu w akcji" Joe Dantego

no i jeszcze w serialu "Simpsonowie"

ocenił(a) film na 10
pPablo

"Shrek ma wielkie oczy"

użytkownik usunięty

a w nemo gdzie, bo jakoś nic nie kojarzę... jest jakaś scena z pryzsznicem? :)

użytkownik usunięty

Już wiem. Darla. :D

Jeszcze "W krzywym zwierciadle: Europejskie wakacje" i "Dirty Mary, Crazy Larry"

użytkownik usunięty
kasiowa

Milczenie baranów - parodia Milczenia owiec i Psychozy.

ocenił(a) film na 9
kasiowa

To ja podam 3 filmy które pośrednio nawiązują do Psychozy tyle że są trudniejsze do wyłapania.
- Egzorcysta: Postać zostaje schwytana za krocze przez opętaną dziewczynę i z krzykiem upada do tyłu . Psychoza: Scena morderstwa Martina Balsama ze złudzeniem podążania kamery za nim po schodach.
- Wściekły byk: scena, kiedy Sugar Ray Robinson w trzeciej rundzie patrzy na bujającego się na linach la Mottę i nokautuje. Reżyser wzorował się na scenie pod prysznicem z "Psychozy". Obie sceny są skorelowane, pięść zastępuje nóż.
- Żyć i umrzeć w Los Angeles : Główny bohater ginie 20 minut przed końcem filmu . Psychoza : Przez pierwsze pół godziny wydaje się, że to historia kobiety, która sprzeniewierzyła pieniądze. Po pół godzinie kobieta umiera. Równowaga została zaburzona, bo zabrakło głównej bohaterki.

ocenił(a) film na 10
LukeLBN

Po śmierci Marion widz szuka osoby, z którą mógłby się identyfikować, a więc głównego bohatera. Od tej pory staje się nim Norman. Współczujemy mu i wiemy, że to co robi, wynika z silnej presji jego matki. Wiemy, że jest zwichrowany i rozbity. Na koniec okazuje się, że byliśmy w umyśle mordercy. Tylko taki mistrz jak Hitchcock mógł coś takiego zrealizować.

ocenił(a) film na 10
kasiowa

Pulp Fiction - Chodzi o scenę na światłach kiedy Butch zatrzymuje się przed pasami przez które przechodzi Mascellus, W Psychozie jak bohaterka opuszczała miasto na światłach spotkała swojego szefa, czytałem że Tarantino inspirował się tamtą sceną.

Maugen

Zapraszam do zagłosowania na najlepszy film Hitchcocka. Głos można oddać na moim blogu: http://www.filmweb.pl/user/camillo_kp/blog/550926 Z góry dzięki ;)

kasiowa

W jednym z odcinków serialu "Pretty Little Liars" (2 sezon, odcinek 25) jest kilka nawiązań do tego filmu, np. scena w prysznicu (nie taka sama, ale podobna), hotel, itd.

youhaveamessage

Włatcy móch - Frau i płatny zabójca :3

ocenił(a) film na 10
Sobiem

Chodzi o "Włatcy móch: Lekcja 110 - Mokra robota" ? ;)

ocenił(a) film na 5
kasiowa

"Martwica mózgu" Jacksona czerpie garściami. Neurotyczny młodzieniec poznaje dziewczynę, do akcji wkracza zazdrosna matka. Sporo scen nawiązuje do "Psychozy": trzymanie trupa matki w piwnicy, udawana rozmowa z matką.
"Wyrzuć mamę z pociągu" - czarna komedia DeVito nawiązuje wyraźnie do Hitchcocka. Intryga zawiązuje się po seansie "Nieznajomych z pociągu". Z "Psychozy" zaczerpnięto wątek syna tłamszonego przez zaborczą matkę (znakomita Anne Ramsey).
Hitchcock = bezdenne źródło ;)

ocenił(a) film na 10
kasiowa

Jeśli chodzi o luźne powiązania to myślę, że jeden film i jeden twórca ochoczo czerpał z "Psychozy" Alfreda Hitchcocka. Tobe Hooper i "Zjedzeni żywcem" z 1977. Kilka słów o fabule z filmu Hoopera: "Do prowadzonego przez samotnego dziwaka hotelu trafia na noc młoda dziewczyna. Ginie. Zaniepokojona rodzina rozpoczyna poszukiwania. Trafiają do feralnego hotelu w którym mogła być (i jak się okazuje była) zaginiona bohaterka. Czy przypominający obłąkanego właściciel hotelu może mieć coś wspólnego z jej zaginięciem?". Brzmi znajomo?

kasiowa

"Carrie" liceum tytułowej bohaterki

ocenił(a) film na 10
kasiowa

Po tym jak obejrzałem wczoraj w telewizji publicznej film zatytułowany: " W przebraniu mordercy" ("Dressed to Kill") z 1980, ciężko jest mi znaleźć film bardziej aniżeli ten inspirowany "Psychoza" na świecie. ;) Niczym kalka, zachęcam obejrzeć. ;)

ocenił(a) film na 9
kasiowa

Cały serial "Bates Motel" jest odniesieniem do psychozy ;) opowiada o losach Normana, jego matki i BRATA gdy Norman był nastolatkiem, serial pokazuje jak Normanowi zaczęła się psychoza =D ogólnie polecam

ocenił(a) film na 10
kasiowa

Dla rozluźnienia atmosfery dodam, że były też odcinki seriali animowanych inspirowane "Psychozą" Alfreda Hitchcocka:

http://www.youtube.com/watch?v=wSedRXaajSc

kasiowa

Finał drugiego sezonu Słodkich Kłamstewek jest wzorowany na tym filmie ;)

użytkownik usunięty
kasiowa

W jednym z odcinków Laboratorium Dextera jest parodia sceny pod prysznicem.

kasiowa

Alf, w drugim odcinku chce oglądać Psychozę ale musi siedzieć w sypialni,bo Psychozę ogląda w salonie Pani Ochmonek i mówi że chce panią Bates. W innym odcinku wspomina, że ktoś "cieszy się jak Norman Bates na Dzień Matki.

ocenił(a) film na 9
kasiowa

Filmy nawiązujące scenografią:
Vacancy
Motel hell
Identity
The devils reject
Filmy wspominające o Psychozie:

Dergrosseman80

Współczesna geneza psychozy to ponoć Bates Motel. Oglądałam i polecam. Zdecydowanie jest w nim coś niepokojącego i wciągającego zarazem.

ocenił(a) film na 9
kasiowa

Grindhouse: Death Proof w pewnym sensie

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones