PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=9136}

Requiem dla snu

Requiem for a Dream
7,8 678 878
ocen
7,8 10 1 678878
7,4 39
ocen krytyków
Requiem dla snu
powrót do forum filmu Requiem dla snu

Świeżo po seansie filmu mogę tylko napisać, że niezależnie od tego, ile jest prawdy w ukazanych w nim skutkach uzależnień, to jednak sposób zobrazowania paranoi oraz pogłębiającej się z biegiem wydarzeń psychicznej rozsypki głównych bohaterów zdecydowanie zasługuje na uwagę. Nie widziałem wielu filmów, w których reżyser tak emocjonalnie i psychicznie zmiażdżył wszystkie swoje postaci. Dla mnie jest to przede wszystkim film o upadku człowieka - nie musi on wcale być wynikiem używek, ponieważ to były tylko środki, a nie bezpośrednie przyczyny losu, jaki na nich spadł. Głównym motywem filmu są w moim odczuciu wewnętrzna samotność i niezrozumienie, chęć bycia zauważonym oraz docenionym, paranoja życia w świecie bez żadnych ambicji i aspiracji, gdzie jedynie machinalnie powiela się utarte schematy (czemu przedstawieniu służyły świetnie te zmontowane chaotycznie sekwencje powtarzanych przez bohaterów codziennie czynności). Pod tym względem najbardziej tragiczna okazała się postać matki Harry'ego, która żyje zamknięta w swoim prywatnym i opartym na fałszu świecie, gdzie snuje kłamliwe wyobrażenia nt. swojej szczęśliwej rodzinki i barwnego życia, a szczytem jej marzeń i ambicji jest wystąpienie w głupawym programie telewizyjnym. Myślami ucieka do przeszłości, do lat młodości, kiedy czuła się piękna, radosna i potrzebna. Pragnąc raz jeszcze zasmakować tego uczucia, uczepiła się niczym deski ratunkowej swojej wygrzebanej z dna szafy sukienki - jedynego łącznika z dawnymi szczęśliwymi wspomnieniami... i tak oto potoczyła się jej paranoja. Piszę o tym, ponieważ ten wątek poruszył mnie najbardziej ze wszystkich ukazanych w filmie. Nie sposób nie wystawić najwyższej noty tak zapadającemu odbiorcy w pamięć obrazowi.

użytkownik usunięty
Peeves

Fakt wątek matki Harrego to najbardziej przytłaczający wątek całego filmu, gdyby nie on ten film byłby zupełnie inny.

ocenił(a) film na 10

Nie mogę się tylko pogodzić z faktem braku Oscara dla Ellen . Ona stworzyła w tym filmie jedną z najlepszych ról kobiecych w historii kina .

ocenił(a) film na 8

Właśnie najbardziej wstrząsający wątek o tej matce to co się z nią stało.

ocenił(a) film na 8
Peeves

Rewelacyjny post, pozdrawiam.

ocenił(a) film na 10
Peeves

Sara to tak naprawdę główna bohaterka i synonim nieszczęśliwego, samotnego życia osoby starej uzależnionej od prostych wręcz banalnych rzeczy, które jeszcze sprawiają, że żyje. Rytualne oglądanie telewizji i zajadanie słodyczami pustego życia wpędza ją w końcu na samo dno piekła.

ocenił(a) film na 9
Peeves

To prawda. A sama aktorka nie bez powodu znajduje się bardzo wysoko w rankingu gry aktorskiej. Porażające gdzie może nas zaprowadzić życie marzeniami...

ocenił(a) film na 8
Peeves

Bardzo trafne obserwacje i ciekawa interpretacja. Fantastyczny wątek postaci granej przez Ellen Burstyn, naszpikowany bogatą symboliką. Najbardziej dramatyczny bo pokazuje że sięgnięcie dna często nie wynika ze złej woli, a z czystej naiwności naiwności i życia złudzeniami, co nie znaczy bynajmniej, że upadek taki jest mniej bolesny. Fantastyczna kreacja aktorska, swoją drogą. Przejmujący film.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones