PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=609587}

Rozstanie

Jodaeiye Nader az Simin
7,6 38 938
ocen
7,6 10 1 38938
8,3 39
ocen krytyków
Rozstanie
powrót do forum filmu Rozstanie

cóż

ocenił(a) film na 5

Szczerze jakoś mnie ten film nie powalił..... może i pokazuje inną kulturę, ale czy napewno zasługiwał na oskara...nie wiem. Osobiście dla mnie 5 na 10

biesoir

Czy nie zasłużył na Oscara? Mnie ciężko powiedzieć bo nie widziałam wszystkich filmów z kategorii nieanglojęzyczne. Dla mnie 8/10- to jeden z lepszy filmów obyczajowych jakie w ostatnim czasie oglądałam, niesamowity bagaż emocji przyniósł nam reżyser, jakże inne jest to kino od prostych filmów na weekendowe wieczory...

ocenił(a) film na 5
mimcia_1989

Inny nominowanych filmów też nie widziałm, ale w tym filmie nic mnie nie zachwyca...banalna historia, banalnie opowiedziana...a co do emocji, to MOŻE jedynie Sareh Bayat dała rade, bo reszta nie sądze.

ocenił(a) film na 10
biesoir

Cóż, ja z pięciu nominowanych widziałem cztery ("Monsieur Lazhara" nie udało się dorwać) i, jak pisałem na blogu, nie tylko uważam "Rozstanie" za najlepszy z tej czwórki, ale wręcz za jedyny na prawdziwie "oscarowym poziomie" (o ile to pojęcie jeszcze się nie zdewaluowało). No ale cóż, do każdego nie przemówi.

ocenił(a) film na 5
Sqrchybyk

OK to powiedz co jest tak niesamowite w tym filmie, bo nie wiem czemu ale wydaje mi sie, że w tym przypadku dużo do powiedzenia miłała tutaj sytuacja polityczna......

ocenił(a) film na 10
biesoir

Odsyłam do zamieszczonej tu bardzo dobrej recenzji Walkiewicza "W separacji". Poza tym film ten dostał tyle najprzeróżniejszych nagród po obu stronach oceanu i takie recenzje, że tłumaczenie jego zwycięstwa polityką jest zbędne.

Polecam również gorąco poprzednie dzieło Farhadiego - "Co wiesz o Elly?" - film równie dobry, a bardziej przystępny.

ocenił(a) film na 5
Sqrchybyk

Ale ja nie pytam co krytycy mówili na temat tego filmu i nie interesuje mnie ile jakich nagród dostał.....powiedz co Tobie sie w nim podoba i dlaczego Ty uważasz że jest taki dobry

ocenił(a) film na 10
biesoir

Odesłałem do tej recenzji dlatego właśnie, że bardzo mocno się z nią zgadzam i wypunktowałbym te same elementy, dodając może jeszcze napięcie, z jakim oglądałem ten film od niemal pierwszej minuty.

ocenił(a) film na 5
Sqrchybyk

Napięcie??? sorry ale wystarczy być tylko trochę spostrzegawczym żeby prawie na początku zorientować sie jak film sie skończy i jak potoczą sie losy wszystkoch bohaterów..... nie przekonałeś mnie niestety.

ocenił(a) film na 10
biesoir

Phe, tyle to można wywnioskować już po samym tytule... Napięcie jednak opiera się tylko na tym że się nie wie co będzie dalej - gdyby tak było nie byłoby sensu oglądać filmów więcej niż raz. Z drugiej jednak strony kilka momentów mnie zaskoczyło, np. gdy Naader przyznał, iż wiedział że wynajęta kobieta była w ciąży. Napięcie które odczuwałem było raczej związane z obserwacją jak każdy z bohaterów stopniowo się obnaża, jak z każdego powoli wyłazi łajdak. I jak ostatecznie "No one was saved".

ocenił(a) film na 5
Sqrchybyk

hahaha co do wątku rozwodu to nie wiem czy nie zauważyłeś ze był to wątek poboczny..... ja mówie o całej reszcie gdybyś oglądał troche bardziej uważnie to byś sie zorientował że w scenie o której piszesz grymas twarzy bohatera świadczy o tym że słyszy rozmowę dwóch kobiet dotyczącą wizyty u ginekologa...... :P

ocenił(a) film na 10
biesoir

A więc już mam powód by obejrzeć drugi raz, jakoś mi to umknęło. Jak jednak pisałem, nie zakoczeniami ten film "stoi". Zaś wątek rozwodu może i jest poboczny, ale równocześnie jest w pewien sposób najważniejszy, jako że od niego wszystko się zaczyna, to z niego "rodzą się" inne wątki.

użytkownik usunięty
biesoir

W tym filmie nie chodzi o ogólną dosyć prostą i banalną historię, tylko o pokazanie natury człowieka, mechanizmu egoistycznych wyborów, ale co najważniejsze tragizmu nieistnienia czystej moralności. Wszystko może być albo złe, albo dobre, zależnie od jakiej strony spojrzymy. Tutaj widz ma okazje doświadczyć tego stawiając się raz po jednej raz po drugiej stronie. Bohaterowie filmu będący w kotle wydarzeń nie są w stanie tego dostrzec z dystansu i po prostu brną dalej w nieskończonym festiwalu wyborów wybierając to co wydaje im się najsłuszniejsze.

W 90% filmów scenarzysta ustala tobie kto jest dobry, a kto zły. W jednym filmie będą to np Rzymianie, a w drugim Grecy, zależy w jakim świetle film ich Tobie przedstawi. W tym filmie natura człowieka jest pokazana jako ani dobra ani zła - podporządkowana masie czynników kształtujących ją przez życie.

Obejrzałem dotąd około 30 filmów z 2011r i ten uważam za najlepszu z nich.

ocenił(a) film na 5

Jeżeli już sie zaczynamy chwalić to ja obejrzałam ponad 100 filmów wypuszczonych w 2011 roku i ten jest w zaszczytnej ostatniej dziesiątce :)

użytkownik usunięty
biesoir

No to sporo świetnych filmów z tego roku czeka mnie do obejrzenia

ocenił(a) film na 5

czy świetnych to nie wiem, ale lepszych od tego na pewno :P

hehe

ocenił(a) film na 8
biesoir

Cóż, najwidoczniej ten film trafia lepiej do osób, które robią coś poza oglądaniem filmów.

ocenił(a) film na 5
distantvoice

tak masz racje bo ja siedze całe 24 godziny w domu na tyłku i oglądam filmy .....litości

ocenił(a) film na 9

Podpisuję się obiema rencyma i nogyma pod wypowiedzią użytkownika redsawer. Nic dodać, nic ująć.

ocenił(a) film na 8

Zgadzam się z Twoją oceną,dodam,że to dlatego my widzowie obserwujemy jak było,ojciec przecież jej nie popchnął na schody itd a nie wszyscy bohaterowie wiedzą tyle co my-widzowie.

ocenił(a) film na 3
mimcia_1989

nie wiem jak ten badziew mógł dostać Oscara, nie wiem, jakim cudem wygrał z doskonałym "W ciemności" - teraz jest lewacka moda na kulturę muslimów, może dlatego. Oglądam na raty po 20 min. bo ciężko to wytrzymać. Nuda, dno, syf...

ocenił(a) film na 4
Pastor1

hehehe dokladnie

ocenił(a) film na 9
Pastor1

Żadna "lewacka moda" (sic!) nie przepchnie do nagrody słabego filmu.

ocenił(a) film na 3
hauser

Wytłumacz zatem fenomen "rozstania", film jest słaby, nie średni, nie dobry, jest zwyczajnie słaby. Porównaj chociażby z genialnym "Bez znieczulenia" Wajdy, podobny temat, mężczyzna w obliczu rozstania, w tle opresyjny ustrój społeczny. Jakim cudem, powtarzam jakim k... cudem jeden z trzech najlepszych filmów po upadku cenzury, mowa o "W ciemności" (dwa pozostałe, to "Dzień świra" i "Ucieczka z kina Wolność", no i może "Symetria"), został olany? Tak, olany!

ocenił(a) film na 9
Pastor1

Ty widzisz słaby film, ja natomiast zdecydowanie dobry. I nie tylko kwestia rozstania, to "tylko" jeden z elementów tej układanki, może najważniejszy z puzzli, ale przecież nie jedyny.
Co do tego "olania" - nie bardzo rzoumiem, czy ty masz żal o to, że wymienione przez ciebie filmy nie dostały nominacji do Oscara?

ocenił(a) film na 3
hauser

Żal... i tak i nie. Polska jest rekordzistą w kategorii - kraj który miał najwięcej nominacji i ani jednej statuetki. Żaden inny kraj nie schodził ze sceny pokonany aż 10 razy. Pytanie dlaczego? Czy robimy słabe kino, czy też w grę wchodzą inne czynniki - lobby Żydowskie, nienawidzące wszystkiego, co polskie?

ocenił(a) film na 9
Pastor1

O matko. Jeszcze jeden.

ocenił(a) film na 3
hauser

Proszę mnie nie dopisywać do żadnych grup. Myślę osobno i nie identyfikuję się.

ocenił(a) film na 9
Pastor1

Raczej nie całkiem osobno, skoro wyprodukowałeś to "lobby żydowskie, nienawidzące wszystkiego, co polskie". Serio wydaje ci się, ze masz copyright na to sformułowanie?

ocenił(a) film na 10
Pastor1

Mylisz się, kolego... Po pierwsze nie 10 razy, a 9 razy byliśmy nominowani w kategorii "film obcojęzyczny", po drugie jesteśmy na drugim miejscu, bo jest jeden kraj, który był nominowany 10 razy i też ani razu nie wygrał. Zgadnij jaki to kraj, podpowiem że był naszym rywalem zarówno w tym roku, jak i poprzednio, gdy nominowany był "Katyń".

ocenił(a) film na 3
Sqrchybyk

Otóż, nie mylę się, 10 nominacja to "Pianista, który jest filmem polskim.

ocenił(a) film na 10
Pastor1

To jak już mieszamy kategorie, to jeszcze "Trzy kolory: Czerwony", nominowany w trzech kategoriach, w tym za reżyserię dla Kieślowskiego. Plus kilka krótkich metraży. No i wspomniany "Pianista" jednak wygrał trzy statuetki, i to w prestiżowych kategoriach.

ocenił(a) film na 3
Sqrchybyk

Krótkich metraży nie mieszajmy. W tej kategorii jednak dostaliśmy jakieś ochłapy "na pocieszenie".

ocenił(a) film na 10
Pastor1

Zaś ów kraj, nominowany w kategorii obcojęzycznej aż 10 razy i bez ani jednego zwycięstwa, to Izrael. I to by było na tyle w kwestii "czynnika lobby żydowskiego", no chyba że owo lobby nienawidzi również wszystkiego co izraelskie...

ocenił(a) film na 3
Sqrchybyk

Bzdury piszesz, że aż ręce opadają. Żydzi mają w swoich rękach więcej Oscarów, niż jakikolwiek inny naród, Spielberg, Allen i setki, setki innych mieszkających w USA Żydów było nagradzanych, wcale nie muszą nagradzać filmów stricte izraelskich i tak mają worek statuetek.

ocenił(a) film na 10
Pastor1

Z pewnością właśnie z takiego założenia wychodzą... Może także w odniesieniu do nas? Bo skoro dali Oscary Kamińskiemu, Kaczmarkowi, honorowego Wajdzie, to może uznają, że filmom "stricte polskim" już się nie należy?

ocenił(a) film na 9
Sqrchybyk

Musi być jakiś sens. Pewnie K., K., i W. sa polskojęzycznymi żydowskimi pacholkami na usługach miedzynarodowego żydostwa. Prosze, jakie o czywiste wyjaśnienie, że tez nikt na to nie wpadl wcześniej.

Pastor1

Człowieku idź do lekarza.

Pastor1

Zdecydowanie robimy słabe kino. Natomiast Ty powinieneś udać się do lekarza.

ocenił(a) film na 8
Pastor1

Jeśli "W ciemności" jest jednym z trzech najlepszych polskich filmów po '89 to bardzo źle jest z naszym kinem. Rozstanie bije obraz Holland na głowę.

ocenił(a) film na 5
biesoir

tak jest 5 sredni na 10 ;p

ocenił(a) film na 5
ocenił(a) film na 6
biesoir

Rzeczywiście kogoś poniosło z opinią, że to arcydzieło. Nastawiłem się na coś wybitnego... a tu nawet nie "dzieło". Arcy to jest zakłamanie w takich właśnie krajach. Lepiej je omijać szerokim łukiem. Nie życzę nikomu, żeby się tam urodził.

ocenił(a) film na 3
biesoir

zgadzam się, chociaż dla mnie nawet piątka to za wysoka ocena. z minuty na minutę ten film robił się coraz bardziej irytujący. ten film miał potencjał, ale ta monotonia i w porywającej większości drewniana gra aktorska położyły go z wielkim hukiem.

ocenił(a) film na 5
szarlotkus

5 z grzeczności :)

ocenił(a) film na 3
biesoir

to ja nie zgrzeszyłam w tym wypadku ani grzecznością, ani taktem :)

ocenił(a) film na 9
szarlotkus

Moze nie drewniana gra tylko widz o zdrewniałym sercu?

ocenił(a) film na 3
hauser

przykro mi. nie trafiłaś/trafiłeś. obejrzyj lepiej 'Obcą.' to pogadamy.

ocenił(a) film na 9
szarlotkus

Może. Za to ty najwyraźniej w ocenie filmu trafiasz kula w płot.

Też mogę ci polecic kilka innych filmów, ale po co?

ocenił(a) film na 3
hauser

od kiedy jesteś od oceniania, czy ktoś dał wystarczającą ilość gwiazdek filmowi, który najwyraźniej wywarł na tobie takie wrażenie, że będziesz werbalnie biczować każdego, kto uważa go za bełkot. zastanów się, czy warto. mojej opinii takie podjazdy nie zmienią, a mam prawo uważać inaczej. jak się nie podoba, to nie mój problem.

widzę, że oczywiście nie ma po co. twój wybór.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones