PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=99120}

Słoń

Elephant
6,9 36 727
ocen
6,9 10 1 36727
8,0 21
ocen krytyków
Słoń
powrót do forum filmu Słoń

Tragedia

ocenił(a) film na 4

Nie wiem, może po prostu to, że się nie utożsamiam totalnie z niczym co pojawiło się w tym
filmie, sprawiło, że żywię do niego taką niechęć, ale jak dla mnie:
- banał podany z takim patosem sprawia, że chce się rzygać
- tempo zbyt wolne, filmu nie da się przez to oglądać, bo nie ma po prostu czego w nim
przeżywać
- brak autentyzmu (ogółem nie byłaby to wada, jeśli byłoby cokolwiek w tym filmie)
- a może po prostu nasuwa się zbyt duża dowolność interpretacyjna? reżyser mógłby
choćby zarysować jakąś mapę po jakiej krainie widz ma błądzić myślami.
- dwa plusy. jeden za pomysł relatywizacji zdarzeń (tylko za pomysł). drugi za kilka ciekawych
kadrów.
4/10

ocenił(a) film na 7
StoTwarzyGrzybiarzy

Dużo pięknych, trudnych dla wielu osób, słów ale nic konstruktywnego w tej wypowiedzi nie widzę. Rozumiem, iż nie jest to film dla Ciebie ponieważ ewidentnie się wynudziłeś. O co chodziło Ci z tym brakiem autentyzmu? Film jest oparty na prawdziwych wydarzeniach. Nie pasowała Ci gra aktorska? Po prostu chciałbym przeczytać konkretną wypowiedź, a nie strzępy Twojej opinii. Reżyser nie musi nakreślać "mapy" krain po których widz ma błądzić myślami. O to właśnie chodzi w sztuce. O możliwość wyboru... Możemy podać odbiorcy odpowiedź na tacy, bądź też w ogóle jej nie dawać, baa, nawet oczekiwać.

ocenił(a) film na 8
StoTwarzyGrzybiarzy

Nie widzę patosu. Jest zwykłość dnia nastolatków w amerykańskiej, niczym nie wyróżniającej się szkole średniej. Pokazany dzień, w którym każdy robi to, co normalny człowiek robi przez większość swojego życia - tkwi w rutynie. Nie ma tu zbędnego ładowania do fabuły wydarzeń, których po prostu brak w szarej, szkolnej codzienności - to nie film przygodowy, tylko śledzenie zza pleców uczniów tego, jak zarysował się jeden, zwieńczony tragedią, dzień z ich życia.

Zbyt wolne? Możliwe - jeżeli ktoś nastawia się z kolei na film akcji - tu chodzi o realizm. Naprawdę nastolatki w szkole amerykańskiej nie przeżywają codziennie czegoś wyjątkowego, jak to przywykliśmy oglądając komedie romantyczne, gdzie bohaterowie na zmianę uciekają ze szkoły, zakochują się i podtapiają w kiblu.

Brak AUTENTYCZNOŚCI. Piszmy już po polsku, rodacy. Stwierdzenia w nawiasie nie rozumiem, nawet nie będę próbować wnikać, "co autor miał na myśli". Jak dla mnie właśnie autentyczności dodaje filmowi brak "tragizacji" i robienia z każdego bohatera MacGyvera.

Zbyt duża dowolność interpretacyjna. Ciężko się tu spierać, bo nie ma o co - kwestia gustu, jedni wolą konkretniejsze sygnały, inni wolą interpretować na własną rękę. To zależy od autora filmu, a dzięki różnorodności widzowie mogą dobierać sobie, czy wolą filmy np. z jasną symboliką, czy wręcz przeciwnie. Mnie akurat taka forma pasuje, więc ani plus, ani minus - powtarzam: kwestia gustu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones