Elephant

1 godz. 21 min.
6,9 35 078
ocen
6,9 10 35078
32 280
chce zobaczyć
7,8 13
ocen krytyków
{"rate":7.769231,"count":13}
{"type":"film","id":99120,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Elephant-2003-99120/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Słoń
 • lew890 ocenił(a) ten film na: 5

  Spoilery oczywiście!
  Mam do Was pytanie: czy zrozumiał ktoś motywy postępowania tego czarnoskórego bohatera, który w trakcie strzelaniny w szkole ot tak po prostu sobie do niej wszedł i udał się w kierunku strzałów? Ogólnie mi się ta scena nie podobała, zachowani wielu postaci wydało mi się nielogiczne (dziewczyna jakby od niechcenia wychodząca przez okno, uczniowie uciekający na górę zamiast wybiec ze szkoły, brak krzyków, nie licząc króciutkiej sceny w bibliotece), ale właśnie postawa tej osoby nie daje mi spokoju. Po co to było? Przecież było wiadome, że zostanie zabity. Bardzo jestem ciekaw Waszych opinii.

 • lew890 Zachowal sie tak bo pewnie doznal szoku z powodu ktorego nie myslal o smierci chcial cos pewnie zdzialac ale niespodziewal sie takiej reakcji kolegi ktory do niego strzeli.
  Ponadto gry aktorow sa faktycznie dziwne ale tez i prawdziwe bo w takich sytuacjach tak ludzie wlasnie czesto reaguja .
  To moje zdanie ale moge sie mylic.

 • Rzirzi ocenił(a) ten film na: 10

  lew890 Dla mnie scena z Bennym jest chyba najlepsza i najbardziej wymowna, najbardziej symboliczna. Van Sant tak skontruował tę scenę, że musisz, po prostu musisz się nad nią zatrzymać i pomyśleć jaką intymną wiadomość kieruje do widza reżyser. A tą myślą jest <werble> : śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą. Mnie najbardziej wkurzyło, że nie poznałem Bennego: co lubił, czego nie, jakie miał plany po szkole, kim był do cholery. I tak się dzieje na całym świecie- ludzie umierają, choć chcą żyć, kochać, doznawać uczuć, być kimś. Benny na pewno uważał się za wyjątkowego, bo każdy z nas tak ma. Być może miał więcej do pokazania światu, a raczej w tym filmie, niż John i Eli razem wzięci. A tak...pif paf jesteś trup i wszystko jest nieważne. Benny jest przeszłością, której nie poznaliśmy. Szkoda chłopaka, jednak takich ludzi są tysiące i każda tak śmierć uodporniła nas na takie tragedie. Rodzinka zapłacze- to wszystko. Znamy tylko jego imię, ale to jest w sumie normalne. Przeczytamy sobie w gazecie, że jakiś Benny zginął w masakrze. Tylko imię zostało po nim.

  Jeszcze jedno. Tylko możemy domyślać się jakie miał życie. Sądząc po fizjonomii na pewno miał klawe życie. Dupeczki do niego się kleiły, zapewne grał w drużynie szkolnej. Był popularny. Dlatego można powiedzieć, że miał co wspominać. W odróżnieniu do nieatrakcyjnej dziewczyny w okularach, która zostając wypchnięta na margines teraźniejszości chciała znaczyć coś w przyszłości, dlatego ten pęd do wiedzy, do sukcesów zawodowych, które miała odnieść... pif paf.

 • Writer ocenił(a) ten film na: 6

  Rzirzi Też zastanawiałem się, o tym czarnym, dlaczego od tak podszedł, dlaczego nie przedstawiono jego historii? I pasuje mi twoje wyjaśnienie, dobrze to wytłumaczyłeś. Rzeczywiście, pokazano go kilka minut, od tak, ktoś anonimowy, widz spodziewał się jego historii, a tu bęc, nie ma człowieka.

 • mice_windu ocenił(a) ten film na: 8

  Rzirzi ja się zgadzam z Rzirzi. Właśnie chodzi o to, że nie zdążyliśmy go poznać bo on od razu zginął...

 • Tenenit ocenił(a) ten film na: 9

  Rzirzi Okej, ale... tak całkowicie poza tematem: "śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą" tyczyło się w oryginale emigrantów... Cóż... każdy interpretuje jak chce...

 • utopia27wawa ocenił(a) ten film na: 7

  Rzirzi Jest troche w nim w internecie. Był bardzo zdolnym ucznim, ale miał depresje, leki które dostawał mogł u niego wywołać manię...ale pieszę skrótowo.

 • Robson293 ocenił(a) ten film na: 8

  lew890 Jego zachowanie kompletnie jest nierealne,nie wazne w jak duzym szoku bylby nikt by nie szedl pod ogien przeciez widzial martwych ludzi lezacych na podlodze moim zdaniem bezsensowny epizod. Apropo dziwnego zachowania innych ludzi jednym z takich jest tez zachowanie dziewczyny ktora weszla do WC, nic nie powiedziala tym dziewczynom tylko weszla do kabiny,bezsensu totalnie kazdy by zaczal krzyczec ze morderca jest na korytarzu. A poza tym film świetny

 • Robson293 hm, ona raczej im o tym nie powiedziała, bo widocznie chciała żeby zginęły ;). z tego co można było zauważyć, to były typowe szkolne pustaczki, a kto się takowymi przejmuje? z resztą miała wyraźnie kompleksy, więc nie na rękę jej to było :D

 • Monaco_filmweb ocenił(a) ten film na: 7

  Malwa4 Oj nie zgadzam się. Jak można tak nisko oceniać kogokolwiek. I w chwili, kiedy goni Cię zabójca z pistoletem, myślisz sobie: "O, tym nie powiem, bo to pustaczki". Litości. Wczujmy się trochę w film, który oglądamy, bo naprawdę wychodzą takie bzdury, jak ta powyżej.

  Wg mnie zarówno scena z tą dziewczyną, jak i scena z Bennym mogły być lepiej pokazane, ale to pierwsze interpretowałabym w zupełnie inny sposób. Zwalałabym to raczej na szok, strach dławiący gardło, może bała się, że zabójca ich usłyszy. Ale na pewno nie myślała trzeźwo: "O, nie lubię ich, zaraz tu wejdzie zabójca i je zastrzeli, ale fajnie". I nie pomyśli, że sama by się tym długo nie nacieszyła. :D

  Zresztą, jak bardzo musielibyśmy nienawidzić drugiego człowieka, żeby aż tak życzyć mu śmierci, że nie ostrzeglibyśmy go nawet przed niebezpieczeństwem. I czym one jej niby AŻ TAK zawiniły. Zwykłe modnisie, jakie pełno w takich szkołach.

  Mam nadzieję, że to żart, ale nieśmieszny coś. Udowadniasz jedynie, że niewiele się od nich różnisz...

 • utopia27wawa ocenił(a) ten film na: 7

  Robson293 Nic nie jest bezsennowne gdy zoznajesz soku . Jedni stają w bezruchu, druczy idą. Prosze poczytajcie sobie o reakcjach w sytucji zagrożenia. Nigdy reakcje nie są zero jedynkowe, szczegolnie gdy cześć ludzi nie jest w tłupie.

 • lew890 Murzyn po prostu był zjarany i nie ogarniał co się dzieje, przyjrzyjcie się jego oczom.

 • sapphire1 ocenił(a) ten film na: 7

  prostareposta oczywiście, to jest to ! Reżyser nie chciał pokazać masakrycznej rzezi na uczniach w pewnej szkole , ani studium psychicznego ludzi w obliczy masakry tylko chciał pokazać zjaranego murzyna i to był główny powód na wydanie 3mln dolarów.

 • sapphire1 chcial pokazac zjaranego murzyna jako postac epizodyczna co w tym dziwnego

 • Tenenit ocenił(a) ten film na: 9

  prostareposta Tadam! Zjarany murzyn dla wszystkich!

 • prostareposta xDDDDD

  zjarany, a to dobre

 • Rockman92 ocenił(a) ten film na: 7

  lew890 nie znamy go, może chciał umrzeć

 • lew890 Podpisuję się pod Twoją wypowiedzią! Byłem zachwycony pierwszą częścią filmu, lecz gdy doszło do samej strzelaniny (nawet ciężko nazwać to masakrą) to zepsuło to cały mój pozytywny odbiór. Miałem wrażenie, że takie strzelaniny w szkołach amerykańskich są na porządku dziennym, więc na uczniach nie zrobiło to większego wrażenia (oprócz irracjonalnego zachowania Bennego - może rzeczywiście był naćpany i miał myśli samobójcze - przecież były jeszcze niemal flegmatyczne zachowania pozostałych uczniów, zero histerii, paniki, jaka na ogół występuje w takich sytuacjach, np. przy atakach terrorystycznych, dziewczyna od niechcenia wychodzi sobie przez okno, a najchętniej to by została, inni sobie spacerują po korytarzach, mimo że słyszą strzelaninę itd.). Miałem wrażenie, że pierwsza część to był dobry film, a druga to kiepska gra komputerowa, strzelanki pozbawione emocji... Poza tym zabójcy (jak wynika z ich pamiętników) mieli nadzieję, że później nakręcą o nich film, więc reżyser poniekąd zrealizował ich marzenia :/