PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32021}

Sam

I Am Sam
7,8 88 159
ocen
7,8 10 1 88159
6,8 12
ocen krytyków
Sam
powrót do forum filmu Sam

Oglądałem ten film wiele lat temu i ostatnio postanowiłem go sobie przyponieć. Zdecydowanie było warto, ponieważ z wiekiem, człowiek potrafi dostrzec w tym obrazie rzeczy, których kiedyś nie dostrzegał...
To co zwłaszcza rzuca się tutaj w oczy, to GENIALNE aktorstwo Seana Penn'a, który stworzył postać opóźnionego w rozwoju Sam'a tak wiarygodnie, że widz ani przez chwilę nie odczuwa, że to tylko gra aktorska. Po prostu perfekcja najwyższych lotów!!! Równie genialnie - jak na kogoś tak młodego - wypada (mało jeszcze wówczas znana) Dakota Fanning, w roli córki Sam'a, która zagrała nie mniej świetną, przejmującą rolę. Od razu widać było, że ta młoda dama ma przed sobą sporą przyszłość w filmowej branży, o ile tego nie zaprzepaści (a jak widać z perspektywy czasu - nie zaprzepaściła). Całkiem nieźle wypada też Michelle Pfeiffer w roli cynicznej prawniczki, która pod wpływem tytułowego bohatera, zaczyna się uczyć tego, co w życiu naprawdę jest ważne...
Ogólnie strona wizualna filmu jest świetna. Praca kamer, zdjęcia i aktorstwo - po prostu powalają. Oprawa muzyczna będzie prawdziwym rarytasem, jeżeli ktoś lubi muzykę zespołu The Beatles.
Co do samej treści filmu, to nie jest ona tak sztampowa jak można by było wnioskować z opisu. To nie tylko walka "dobry Sam konta zły system", ale prawdziwa rozprawa nad tym, co tak naprawdę jest dla dziecka najlepsze i czy sama miłość (jakkolwiek by była ogromna i szczera) wystarczy, aby zapewnić dziecku najlepsze warunki do normalnego wychowania i rozwoju. To także obraz tego, że prawdziwa miłość to także poświęcenie, bo Sam - pomimo, że opóźniony - doskonale zdawał sobie sprawę, że nie jest w stanie zapewnić Lucy normalnego rozwoju i będzie dla niej niczym kula u nogi, bo dziewczynka już teraz nie chciała się bardziej uczyć, żeby nie być mądrzejsza od tatusia...
Świetny, wzruszający (momentami aż dusiło w gardle...) dramat, poruszający bardzo ważne tematy i pozostawiający widza z pytaniem: "a jak Ty byś postąpił?". Na dokładkę świetne aktorstwo (wg mnie - najlepsza rola Penn'a w jego karierze) i bardzo dobra oprawa muzyczna. Jeżeli jeszcze do tego dołożymy nieszablonowe zakończenie - otrzymamy naprawdę bardzo dobry film, który wszystkim szczerze polecam.

ocenił(a) film na 6
ocenił(a) film na 6
michael92

hahaha bezbłędny komentarz do komentarza :D:D Toś mi zrobił poranek :D

użytkownik usunięty
michael92

TSAHAHAHAHHA

ocenił(a) film na 8
michael92

hahahahahhahahahahahaha xD You made my day xD

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones