PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1113}
7,8 263 933
oceny
7,8 10 1 263933
7,2 18
ocen krytyków
Sami swoi
powrót do forum filmu Sami swoi

Dopiero niedawno oświeciło mnie, jak to się stało, że Kargule i Pawlaki musieli się przenosić- w wyniku akcji ,,Wisła" przeprowadzonej w 1947r (władze komunistyczne, aby odciąć Ukraińską Organizację Nacjonalistyczną od pomocy cywili wysiedliła ludność z Kresów Wschodnich na Ziemie odzyskane). W ładny sposób jest to pokazane, nie ma co- cenzura swoje robi (chociaż zastanawia mnie dlaczego przepuścili fragment, w którym jadą pociągiem w niezbyt przyjemnych warunkach).
Do tego epizod z referendum- 3xTAK- odpowiedź do jakiej zachęcali działacze PPR :) Czyli rok 1946.

Może coś pomieszałam, ale w takim razie coś mi tu nie pasuje- w filmie referendum było po przesiedleniu, czyli musiałoby być po '47...

ocenił(a) film na 10
Kaiselin

Jeszcze przed zakończeniem działań wojennych było wiadomo, że Kresy nie znajdą się w nowych granicach Polski, więc zaczęto wysiedlać polską ludność z tych terenów. Poza tym trzeba było jako zaludnić tzw: " ziemie odzyskane" czyli Warmię, Śląsk czy Pomorze...

ocenił(a) film na 10
Skandal

W sumie, to ma sens, nie spojrzałam na to z tej strony, dzięki!

Kaiselin

Kargule i Pawlaki trafili na Ziemie Odzyskane już w 1945 roku - nie byli też Ukraińcami żeby ich obejmowała Akcja Wisła.

ocenił(a) film na 10
Jordan66

Chyba przeoczyłam fragment kiedy był podany rok.

Kaiselin

Rok nie był podany ale powojenny krajobraz na to wskazywał.

Kaiselin

Akcja Wisła to było przesiedlanie Ukraińców z południowo-wschodniej Polski na północny zachód. Bohaterowie zostali poddani po prostu przesiedleniom.

ocenił(a) film na 8
Kaiselin

Błąd - Kargule i Pawlaki przesiedlali się z Kresów Wschodnich, czyli terenów utraconych przez Polskę w wyniku II wojny światowej i przyłączonych do ZSRR. Cenzura wprost by tego nie przepuściła, ale wszyscy i tak wiedzieli, o co chodzi - dlatego szacun dla wszystkich, dzięki którym ten film ujrzał swiatło dzienne.

A porównanie kresowego cepa z poniemiecką młockarnią... Toż to najlepsza ilustracja przesunięcia granic Polski na zachód w dotychczasowej historii kina :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones