Film

Sayonara

1957
2 godz. 27 min.
6,6 1 147
ocen
6,6 10 1 1147
965
chce zobaczyć
Amerykański żołnierz zakochuje się z wzajemnością w japońskiej aktorce. Związek ten wzbudza zdecydowany sprzeciw dowództwa mężczyzny. Więcej Mniej
Sayonara zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył 4 nagrody Oscar, 3 inne nagrody i 13 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Film porusza temat bardzo trudnych po drugiej wojnie światowej stosunków amerykańsko-japońskich. Major Lloyd Gruver, doświadczony pilot walczący w wojnie koreańskiej wyjeżdża na przepustkę do Japonii. Jego przyszłość rysuje się w świetlanych barwach, odnosi sukcesy, ma wspaniałą narzeczoną wywodzącą się z typowej amerykańskiej klasyFilm porusza temat bardzo trudnych po drugiej wojnie światowej stosunków amerykańsko-japońskich. Major Lloyd Gruver, doświadczony pilot walczący w wojnie koreańskiej wyjeżdża na przepustkę do Japonii. Jego przyszłość rysuje się w świetlanych barwach, odnosi sukcesy, ma wspaniałą narzeczoną wywodzącą się z typowej amerykańskiej klasy średniej (której ojciec jest jednocześnie przełożonym Gruvera). Japonia jest krajem podbitym przez Amerykanów. Pomiędzy nimi a miejscową ludnością jest wiele uprzedzeń. Amerykańscy żołnierze którzy związali się z japonkami są piętnowani przez amerykańską armię, niemalże siła niszczone są ich małżeństwa. Takie związki są niemile widziane także przez Japończyków. Los sprawia, że Major Gruver spotkał na swej drodze miejscową gwiazdę teatralną. Z czasem zdaje sobie sprawę, że nie był dotychczas szczęśliwy. Rzuca wyzwanie trudnościom które go czekają by postąpić zgodnie z własnym sumieniem.

boxoffice
$26 300 000 w USA
studio
Pennebaker Productions / William Goetz Productions
tytuł oryg.
Sayonara
inne tytuły
Marlon Brando nie był jedynym kandydatem do zagrania Majora Gruvera, wcześniej rolę tę zaproponowano Rockowi Hudsonowi.
Audrey Hepburn odrzuciła rolę japońskiej narzeczonej Marlona Brando, ponieważ uznała, że nie byłaby wiarygodna w roli Azjatki.
Rolę Ace'a Gruver odrzucił William Holden, który wolał zagrać w "Moście na rzece Kwai" (1957).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych