PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=9448}
7,7 26 206
ocen
7,7 10 1 26206
7,7 24
oceny krytyków
Serpico
powrót do forum filmu Serpico

To chyba jedyny przypadek, gdzie polska szkoła plakatu peerelowskiego nie razi tak bardzo...

KLAssurbanipal

heheh, no to zes dowalil, akurat Polska szkola plakatu jest jedna z najlepszych na swicie, zwlaszcza z czasow polowy lat 70 do 90. Tacy graficy chociazby jak: Sawka, Olbiński, Swierzy, Starowieyski, Ołbin, Get-Stankiewicz, to geniusze formy plakatowej, na swicie uwazani za najlepszych grafikow w tej dziedzinie, gdzie w galeri w NYC ze wspolczesna sztuka te plakaty sa sprzedawane za ogromne pieniadze, takze sorry, ale twoja wypowiedz jest co najmniej nie na miejscu.
Proponuje sie troszke doedukowac w tym zakresie :)

black_bastard

Jest na miejscu. ''Najlepsza'' to pojęcie względne. Sztuka to pojęcie względne. Nie można jej oceniać, ale powiedzieć czy się podoba czy nie. W tym wypadku wg mnie polska szkoła plakatu to sztuka marna. Mam szacunek do polskiej twórczości ale to mi się nie podoba i nie rozumiem tego zjawiska.
Ja proponuję z kolei ruszyć czasem głową i mieć własne zdanie, a nie powtarzać to co się serwuje w mediach/necie czy choćby książkach. Sztuka ma zmuszać do SAMODZIELNEGO myślenia a nie przyjmowania co ktoś narzuca. Wg Ciebie ''doedukować'' znaczy przyjmować bezkrytycznie to co ktoś Ci powie? Jak ktoś powie że Britney Spears to następczyni The Beatles łykniesz to?
Dla mnie plakat np. ''Dawno temu w Ameryce'', ''Misja'' to bochomazy pseudointelektualne, które ktoś nazywa ''sztuką''.
Za pieniądze można sprzedać np. nocnik Kennedy'ego lub filiżankę Presleya. Czy nazwiesz to czymś wartościowym?

KLAssurbanipal

hehhe nie no koles ty naprawde nie wiesz o czym mowisz, jestes przykaldem kompletenego braku kompetencji w dziedzinie plakatu, a wypowiadasz sie dalej, no cos tu nie halo. Zajmuje sie plakatem, pozatym kolekcjonuje polski plakat z lat 70-80, do tego robilem z tego licencjata, a juz na pewno na formie wizualnej sie znam, no sorry ale to moze ty sprawdz najpierw prace z zakresu tych grafikow, ktorych ci podalem a nie pierdzielisz mi tutaj jakies swoje pogmatwane tezy, nie majac zadnego poparcia, widziales moze kilka plakatow i to jakichs podrzednych plastykow, ktorzy ni jak sie maja do rzyczywistego stanu polskiego plakatu i grafiki plakatowej, ktora jest jedna z najwyzej oceniuanych sztuk za granica, no ale Polak zawsze lubi dowalic swoim, nawet jak ma cos dobrego.
Naprawde kolego sprawdz sobie polski plakat jazzowy Sawki i Roberta Olbińskiego, to zobaczysz o czym mowie, bo napewno nic o plakacie nie wiesz, a wypowiadasz sie jakbys byl jakims ekspertem.
Ja nie kieruje sie ocenami krytykow i tego pokroju, tylko poprostu fakty sa takie a nie inne, sam siedze w projekcji plastycznej wiec raczej umiem ocenic walory estetyczne danej formy wizualnej. Moze to ty rusz glowa a nie bierzesz sie za tematy ci obce.
Prosze cie naprawde nie pisz juz nic wiecej bez sprawdzania tych stron:
http://www.contemporaryposters.com/category.php?Category_ID=135
http://www.contemporaryposters.com/category.php?Category_ID=108
http://www.contemporaryposters.com/category.php?Category_ID=132

black_bastard

Po obejrzeniu linków przyznaję się do błędu. Znałem jedynie te plakaty z filmweba, które wyglądają źle m.in. wspominany:
http://www.filmweb.pl/Dawno.Temu.W.Ameryce

KLAssurbanipal

no to ciesze sie, ze udalo mi sie Ciebie przekonac :)

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
black_bastard

Zdecydowanie się z Tobą zgadzam( przynajmniej z tą częścią która nie została zablokowana;] ) , uwielbiam Polskich plakacistów, chodź moja wiedza jest nikła. Zawsze bardziej intrygował mnie plakat filmowy, pewnie dlatego tematem mej ustnej matury był właśnie plakat filmowy. Mam jedno pytanie do Ciebie, a mianowicie czy znasz jakieś miejsce gdzie mogę kupić TANIO jakieś plakaty filmowe Świerzego, Krajewskiego, Starowieyskiego? Tylko nie odpisuj INTERNET, i nie każ wchodzić na linki, które podałeś wcześniej. Jeśli kupię tam choć jeden plakat będę jeść keczup bez chleba przez 2 miesiące ;) Jeśli mógłbyś mi zdradzić jakieś tajniki taniego kolekcjonerstwa plakatów(może jakaś strona taniezajebisteużywaneplakaty.pl :), byłabym naprawdę wdzięczna :)

gora007

No wreszcie osoba znajaca sie na rzeczy, nie jak ten prostak vincent van kloc czy jak mu tam.
Ja mam tam jakaś swoja kolekcje, całkiem milą (nawet kilka oryginałow od samych autorow, no musialem się pochwalić :) Kiedyś sprzedawałem, miedzy innymi do tej galerii z NYC do ktorej podawałem linki, ale tak jak bys chciala cos fajnego sobie zamowic to juz chyba tylko galerie zostaly, w wiekszych miastach maja napewno jakaś dotycząca plakatu polskiego, na pewno w Krakowie jest, Łodzi, Wroclaw, tylko ceny spore, o amerykanskich galeriach juz nie wspominam nawet.
Swierzego i Starowieyskiego widzialem kiedys na allegro, nawet nie tak drogo, a tak to nalezy poszperac wsrod lokalnych kolekcjonerow, lub kims z branzy, moze maja duble do pozbycia sie taniej. Mozliwe tez sa jakies antykwariaty, albo miejsca gdzie mozna zakupic dawne rzeczy z lat 70/80. Tak naprawde to trzeba sie dokopac samemy w necie do jakiegos zrodla.

ocenił(a) film na 8
black_bastard

No właśnie, szukałam już w antykwariatach i nic nie znalazłam, na allegro raz po raz też coś widziałam lecz nie za dużo. Głownie Krajewski do Pulp Fiction czy Casablanki. No cóż, będę dalej szukać, przecierać szlaki do zakamuflowanych kolekcjonerów :) Bardzo Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i gratuluję kolekcji! Oby było więcej takich ludzi! (lub mniej wtedy więcej plakatów dla nas ;], pozdrawiam!

gora007

dzieki za uznanie :) powodzenia w szukaniu, mam nadzieje ze trafisz na cos fajnego.

ocenił(a) film na 9
black_bastard

Bardzo ciekawa tematyka. Plakaty są znakomite. Nigdy się nie zastanawiałem, że plakaty są czymś więcej niż chwilowym nośnikiem informacji. To znaczy walory artystyczne są niezaprzeczalne, ale że trwają jako nośnik sztuki, mają swoje prawa autorskie i tak duże ceny nie wiedziałem.

ocenił(a) film na 10
KLAssurbanipal

Pełna zgoda.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones