Seven Years in Tibet

Austriacki himalaista, Heinrich Harrer, wyrusza na kolejną wyprawę, lecz z powodu wybuchu wojny nie może powrócić do domu. Podczas przymusowego pobytu w Tybecie poznaje młodego Dalajlamę.

pokaż:
 
Brad Pitt Brad Pittjako: Brad Pitt Heinrich Harrer
Brad Pitt jako Heinrich Harrer
David Thewlis David Thewlisjako: David Thewlis Peter Aufschnaiter
David Thewlis jako Peter Aufschnaiter
BD Wong BD Wongjako: BD Wong Ngawang Jigme
Mako Makojako: Mako Kungo Tsarong
Danny Denzongpa Danny Denzongpajako: Danny Denzongpa Regent
Danny Denzongpa jako Regent
$related.related Victor Wongjako: Victor Wong Chiński amban
Ingeborga Dapkūnaitė Ingeborga Dapkūnaitėjako: Ingeborga Dapkūnaitė Ingrid Harrer
$related.related Jamyang Jamtsho Wangchukjako: Jamyang Jamtsho Wangchuk Dalajlama w wieku 14 lat
zobacz pełną obsadę

ocena aktorów w filmie

Brad Pitt jako Heinrich Harrer
Brad Pitt jako Heinrich Harrer
8,5 1 716 ocen
David Thewlis jako Peter Aufschnaiter
David Thewlis jako Peter Aufschnaiter
8,1 643 oceny
BD Wong
rola: Ngawang Jigme
7,5 168 ocen

Jest rok 1939 w Niemczech. Bohater filmu - sławny austriacki wspinacz Heinrich Harrer (Brad Pitt) opuszcza swoją ciężarna żonę Ingrid (Ingeborga Dapkunaite) i razem ze swoim rodakiem Peterem Aufschnaiterem (David Thewlis) i kilkoma osobami towarzyszącymi udaje się do Indii. Celem wyprawy jest zdobycie jednego z najwyższych szczytów Himalajów - Nanga Parbat. Jednak w wyniku niesprzyjających warunków atmosferycznych wspinaczka nie dochodzi do skutku. Wybucha II wojna światowa i Harrer wraz z pozostałymi uczestnikami ekspedycji zostaje aresztowany przez Brytyjczyków i trafia do obozu jenieckiego. Podczas pobytu w obozie otrzymuje od żony papiery rozwodowe. Postanawia uciec z niewoli. Pisząc bezustannie listy, próbuje utrzymać kontakt ze swoim synkiem Rolfem. We wrześniu 1942 r. Harrer i Aufschnaiter uciekają z obozu. Ucieczka kończy się powodzeniem. Docierają do Indii i po dwóch latach wędrówki przez Himalaje docierają do stolicy Tybetu - Lhasy. W 1945 r. po kapitulacji Niemiec Harrer otrzymuje prośbę od syna, by nie szukał z nim kontaktu. Wiadomość wprawia Harrera w depresję, z której wyrywa go nakaz stawienia się przed obliczem młodego Dalaj Lamy - "Kunduna". Okazuje się, że ma uczyć młodego Lamę angielskiego, geografii i kultury zachodniej. W zamian chłopiec buduje w nim pozytywne emocje. Dzięki czemu Harrer odradza się moralnie, otwiera na świat i innych ludzi. Wkrótce zostają przyjaciółmi. Harrer spędza w Tybecie 7 lat, w ciągu których staje się świadkiem przemian politycznych wstrząsających krajem oraz świadkiem narodzin duchowego przywódcy Tybetańczyków - Dalaj Lamy. W 1951 r. wraca do Austrii i odnajduje syna, którego zabiera na wysokogórskie wspinaczki. Heinrich Harrer napisał swoje wspomnienia z pobytu w Tybecie w 1953 roku. Książka została wydana dopiero w latach 90. Wzruszony nią francuski reżyser Jean - Jacques Annaud podjął się realizacji filmu opartego na jej motywach. "Siedem lat w Tybecie" to opowieść o głębokiej wewnętrznej przemianie, która dokonuje się w człowieku wyrosłym w zachodniej cywilizacji pod wpływem osobistych kontaktów z Dalaj Lamą.

 • Jean-Jacques Annaud zachwycił mnie swoimi wcześniejszymi filmami "Imię róży" oraz "Niedźwiadek". Ma swój wypróbowany styl, któremu jest wierny aż do dziś. Rozumie człowieka i przemiany, jakim ulega. Jest również świetnym opowiadaczem historii ... czytaj dalej

  zdaniem społeczności pomocna w: 86%

pozostałe informacje o filmie
Siedem lat w Tybecie

muzyka:
zdjęcia:
na podstawie:
 
oceń twórców
boxoffice:
 • $37 957 682 w USA
 • $93 500 000 poza USA
budżet:
$70 000 000
dystrybucja:
Vision Film Distribution
studio:
 • Mandalay Entertainment (
  • przedstawia
  )
 • Applecross
 • Reperage & Vanguard Films
inne tytuły:
(więcej...)
 • Po tym jak Harrer zostaję aresztowany, próbuje uciec. Podczas wtrącenia do więzienia, gdy kamera zwraca się ku drzwiom, widać cień mikrofonu po lewej stronie.
 • Negocjatorzy z Chin przybywają samolotem, jednakże nie istniało wówczas żadne połączenie lotnicze z Tybetem, do czasu wybudowania lotniska Lhasa Gonggar w 1956 roku.
 • W rzeczywistości Peter Aufschnaiter nigdy nie ożenił się z Pemą Lhaki.
zobacz wszystkie tematy na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

Dowiedz się więcej o