PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10014103}

Strefa interesów

The Zone of Interest
7,4 29 051
ocen
7,4 10 1 29051
8,6 51
ocen krytyków
Strefa interesów
powrót do forum filmu Strefa interesów

Ten film podziałał na moją wyobraźnię, ale czy podziała na wyobraźnię młodego człowieka, który nie był w obozie, nie oglądał filmów dokumentalnych, nie czytał książek na ten temat? Czy przytłumione dźwięki w tle (tak, przytłumione, ponieważ żaden nie spowodował, że podskoczyłem, czy choćby wzdrygnąłem się na fotelu kinowym): szczekania psów, strzałów, krzyków, zgiełku na rampie dla wszystkich będą czytelne? Niestety, ale nadal nie mogę zrozumieć jak twórcy tego filmu mogli pokazać obraz takiej tragedii aż tak jednostronnie, dla jednej kategorii widza. Nie rozumiem dlaczego założyli, że wszyscy na całym świecie wiedzą, co działo się za murem domu komendanta. Ilu będzie ludzi, którzy za kolejne 5-10-15 lat będą wiedzieć w czym ten komendant w tym filmie był świetnym fachowcem, budowniczym, organizatorem, logistykiem, itd? Tak. Tak jest on w tym filmie prezentowany, jako świetny fachowiec i pracowity człowiek, który rwie się do roboty. Tylko trzeba dokładnie wiedzieć do jakiej, bo film o tym nie mówi wprost, w dosadnych i jednoznacznych słowach! Kto będzie wiedział co znaczy słowo "ładunek" w kontekście budowy nowych krematoriów? Żona komendanta uwiła piękne gniazdko dla rodziny. Z jej słów można odnieść wrażenie, że w miejscu najpiękniejszym pod słońcem. Może tam za murem nie było aż tak strasznie - pomyśli niezbyt uświadomiony widz? Czekałem na sceny, choćby migawki, choćby łącznie tylko kilka minut, które pokażą dla kontrastu, dla nie do końca świadomych czy zorientowanych, co się dzieje po drugiej stronie. Liczyłem, że twórcy pokażą jeden dzień z życia zawodowego komendanta wewnątrz obozu. A tu scena z selekcji - twarz komendanta na tle nieba, w tle zgiełk. Te dźwięki w tle to całkowite przecenienie przez twórców wiedzy i wyobraźni wszystkich potencjalnych widzów tego filmu. Pokazanie na koniec jak współcześnie obsługa muzeum obozowego sprząta dwa piece krematoryjne (z codziennego kurzu!) od razu spowodowała pojawienie się w mojej głowie pytania od młodej osoby, która po obejrzeniu filmu może zadać pytanie: dziadku a co to jest to z cegły co ta pani odkurza? Uważam, że jest to film wyłącznie dla osób, które doskonale wiedzą co działo się za murem. Dla widzów, u których wraz z dźwiękiem pojawią się w wyobraźni makabryczne obrazy, ponieważ wcześniej już je widzieli.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones