Film

The Lavender Hill Mob

1951 1 godz. 21 min.
7,5 898
ocen
7,5 10 898
1 242
chce zobaczyć
{"id":"95797","linkUrl":"/film/Szajka+z+Lawendowego+Wzg%C3%B3rza-1951-95797","alt":"Szajka z Lawendowego Wzgórza","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/57/97/95797/7579333.2.jpg"}
Wzorowy pracownik banku wraz z szajką rabusiów decyduje się obrabować placówkę. Złodzieje przetapiają kruszec na miniaturowe modele wieży Eiffla i próbują wywieźć go za granicę.
reżyseria
scenariusz
gatunek
produkcja
premiera
Oscar Najlepsze materiały do scenariusza i scenariusz w roku 1953 dla T.E.B. Clarke BAFTA Najlepszy film brytyjski w roku 1952
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Holland od 20 lat pracuje w banku jako urzędnik zajmujący się transferem sztab złota. Gdy zaprzyjaźnia się z producentem pamiątek Pendleburym, obaj wpadają na pomysł zrabowania złota i przemycenia go do Francji. Wspólnie z zawodowymi przestępcami Lackerym i Shortym układają plan skoku.

studio
J. Arthur Rank Organisation (przedstawia) / Ealing Studios
data produkcji
1951
tytuł oryg.
The Lavender Hill Mob
inne tytuły
Szajka z Lawendowego Wzgórza Polska
Więcej...
Film nakręcono w Londynie (Anglia, Wielka Brytania) oraz w Paryżu (Francja).
Audrey Hepburn brała pod uwagę zagranie większej roli w filmie, jednak uniemożliwiła jej to praca w teatrze. Alec Guinness był pod wrażeniem talentu młodej aktorki i postarał się o małą rólkę dla niej.
T.E.B. Clarke początkowo zamierzał zrobić sequel popularnego dramatu policyjnego "The Blue Lamp" (1950), ale szybko zdecydował, że wolałby zamiast tego napisać komedię.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Run Dutch Run!

  monika_klimczak91 ocenił(a) film na 7

  Czyżby to stąd wzięło się późniejsze Run Forest Run? :)

 • Film dobry. Okropna ściezka dziękowa

  Varza ocenił(a) film na 7

  Muzyka w starych filmach jest okropna. Ta orkiestra i te okropne dzwięki zakłócaja ogladanie filmu. Sam film jest dobry lecz zdecydowanie nie jest to komedia.

 • Świetna komedia "złotego okresu komedii angielskiej" 8/10

  Sin_skinner ocenił(a) film na 8

  Jestem fanem Audrey Hepburn i pod tym względem się zawiodłem, bo ino na ok. 1 min śmignęła na obrazie i nie było jej widać w dalszych scenach. Jednakże, obraz Crichtona cieszy oko. Świetna komedia pomyłek, z rewelacyjną rolą Aleca Guinnessa :) Polecam! Takich ... więcej

 • Bardzo dobra i bardzo angielska komedia.....

  Groucho

  flegmatyczny Guinness plus interesujący scenariusz zaopatrzony w wyspiarski humor - i już ogląda się z przyjemnością. A ten mały epizodzik na początku z Chiquitą w roli głównej, smakowity.

 • Film przyjemny, tylko ta Audrey Hepburn na czele obsady to lekkie przegięcie.

  użytkownik usunięty

  Może nie jakaś rewelacja, ale kilka dobrych scen się znajdzie.

  1