PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=804205}

Szczęśliwy Lazzaro

Lazzaro Felice
7,4 8 397
ocen
7,4 10 1 8397
8,1 31
ocen krytyków
Szczęśliwy Lazzaro
powrót do forum filmu Szczęśliwy Lazzaro

Filmowa przypowieść o świętym (ale nie takim, wyjętym spośród zakurzonych kościelnych figur!), który wprawdzie nie rozumie wielu spraw, wydaje się naiwny i nierozgarnięty, ale na pewno jest - szczery i oddany. Uczynić z takiej postaci bohatera i zainteresować widza to nie lada wyczyn.

Nie wiem czy Rohrwacher udało się to w stu procentach (wiemy jakie są gusta szerokiej widowni), ale stawiając Lazzara na tle społeczeństwa - tego dzisiejszego i tego z przeszłości - na pewno stworzyło ciekawą optykę, która pozawala zauwazyć, że bezinteresowna pomoc mocno się zdewaluowała. A wobec kapitalistycznych zasad stała się wręcz "ułomnością" .

Onufry_Mroczny

Niestety masz rację. Ludzie okazujący bezinteresowną pomoc stali się tzw "frajerami", czyli niczym innym jak Lazzaro w filmie Rohrwacher. Dal mnie piękne kino z elementami onirycznej magii, aż się zdziwiłem, że współczesne kino made in Italy mogło wypuścić taką perełkę. Niestety równiez film mało zauważony, do Oscara przedstawiono przeciętnego "Dogmana", ale to chyba niezbyt hollywoodzka estetyka, więc też nie dziwię się Włochom. Szkoda, że dotarł pewnie do niewielkiej grupy odbiorców, bo film naprawdę wartościowy.

ocenił(a) film na 6
Onufry_Mroczny

Wyszło na to, że świętego bez problemu można zabić, zostaje nierozpoznany przez tłum. Wychodzi na to, że tylko Watykan ma monopol na świętych, może ich ogłaszać, namaszczać, potem na kawałeczki rozparcelować i sprzedawać po parafiach aby tłumy mogły przez szkiełko pocałować chrząstkę tzw. świętego. Prawdziwego świętego nie można rozpoznać na ulicy...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones