PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1270}

Szklana pułapka

Die Hard
7,5 225 710
ocen
7,5 10 1 225710
8,0 28
ocen krytyków
Szklana pułapka
powrót do forum filmu Szklana pułapka

Temat przemaglowany po wielokroć, wyjaśniono już, że "Die Hard" jest na swój sposób nieprzetłumaczalnym związkiem frazeologicznym, ale do brzegu. Wszystkie kolejne tytuły to bardzo fajne gry słów, rzadziej przytaczane. To nie zwykłe "Die Hard 3" czy "Die Hard 2" tylko "Die Harder" ;) Dla przypomnienia:

Die Hard
Die Hard 2: Die Harder
Die Hard: With a Vengeance
Live Free or Die Hard
A Good Day to Die Hard

I moje pytanie, zachęta do dyskusji - jak dosłownie i "wolno" przełożyć te tytuły? ;) Czekam na propozycje.

By uprzedzić "heheszkowy" ciąg zostawiam:

Szklana Pułapka
Szklana Pułapka: Szklana Pułapka bardziej
Szklana Pułapka z zemstą
Żyj wolny albo szklana pułapka
To dobry dzień na szklaną pułapkę.

Baphomet

Ciężka śmierć - co o tym myślisz ?

ocenił(a) film na 10
Ruben_fw

Wróciłam! (I oczom nie wierzę...)

Co w ogóle ma wspólnego tytuł Die Hard i jego przekład "w słowo" Szklana Pułapka? o.o

Die Hard
Die - umieraj - jako czasownik albo orzeczenie
Hard - mocny, twardy, trudny/ mocno, twardo, trudno - jako przymiotnik/przysłówek

A w naszym przekładzie Szklana Pułapka

Szklana - glassy
Pułapka - the trap

Moim zdaniem, to twórcy serii, a raczej pierwszej części, dali ciała. Trudne Umieranie, to tytuł pasujący bardziej do filmów wojennych, o okupacjach i niewolach. Nie dla filmu sensacyjnego. Z tego wszystkiego i, na upartego, dla dosłownego tłumaczenia The Glassy Trap brzmiałoby lepiej. Tylko, że przy kolejnych częściach, nie kleiłoby się, bowiem tam nie było pułapek ze szkła.

karoman4

Cześć .A może Szklana pulapka ponieważ było dużo szklanych pomieszczeń i pamietasz jak strzelali do Johna ,miał pokaleczone stopy i było pelno szkła ,budynek był szklany ...co o tym myślisz ?

ocenił(a) film na 10
Ruben_fw

Toć to właśnie napisałam, że tylko do pierwszej części The Glassy Trap pasuje najlepiej, ze względu na otoczenie i scenerie.

ocenił(a) film na 10
Baphomet

Die Hard to po prostu uparciuch… To okreslenie osoby, ktorej sie ciezko pozbyc. Zabic, wyprosic z mieszkania itp.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones