PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=707970}
7,7 178 574
oceny
7,7 10 1 178574
6,9 42
oceny krytyków
Thor: Ragnarok
powrót do forum filmu Thor: Ragnarok

Podano już najważniejsze postaci, które wystąpią w Thor: Ragnarok i moją uwagę najbardziej przykuła postać Walkirii. Pięknej blond wojowniczki o niebieskich oczach...która będzie grana przez czarnoskórą aktorkę. Moim zdaniem to przesada. Naprawdę rozumiem walkę z rasizmem, ale czy konieczne jest niszczyć aż tak typową postać komiksową? A nawet i mitologiczną! Ciekawi mnie czy gdyby zmienili postać czarnoskórą na białą to też wszyscy by to akceptowali. Nie sądzę.
A wy jak myślicie? Lepiej trzymać się komiksów czy utrzymywać poprawność polityczną?

ocenił(a) film na 6
Blaxi

"Niby do tego, żeby wyrównywać szanse."

LOL, czuję tutaj ducha socjalizmu społecznego. Czerwono, aż oczy bolą.

Faworyzowanie grup społecznych, tylko i wyłącznie ze względu na kolor skóry nie jest wyrównywaniem szans, ani nie ma niczego wspólnego z traktowaniem ludzi na równi. To taka sama skrajność jak promowanie rasizmu. Jeśli angażujemy czarnoskórych do ról opartych o konwencję MITOLOGI NORDYCKIEJ to mamy problem z głową, a nie rasizmem.

A jeśli ma być forsowana na siłę ta socjalistyczna równość społeczna, to niech filmy są obsadzane po równo przedstawicielami każdej rasy ludzkiej. Dlaczego nie obsadzają hindusów, arabów, azjatów, eskimosów, żydów, latynosów? Dlaczego czarnoskórzy są tutaj faworyzowani w pogoni za "równością społeczną"?
Widzisz, to już nie jest traktowanie wszystkich na równi, tylko terroryzm społeczny pod pretekstem działań anty-rasistowskich.

ocenił(a) film na 6
Blaxi

Chciałbym tylko zapytać tych zwolenników "równych szans", czy to ma być dalej kino, czy może parada równości?
W każdym innym zawodzie zwykle ocenia się kompetencje dalej osoby do pracy na danym stanowisku - dlaczego w filmach mamy kierować się kolorem skóry czy preferencjami seksualnymi, a nie talentem, wpasowaniem się aktora w konwencję, umiejętnościami?

Blaxi

bo wszyscy pochodzimy od małp

ocenił(a) film na 8
Flutterschei

O matko, takie to straszne, gdy w jednej wyssanej z palca historyjce ktoś jest biały, a w jej adaptacji, też totalnie wyssanej z palca - już czarny.

ocenił(a) film na 8
Mlodzik91

Problemem nie jest to, że zmieniono, problemem są pobudki, z jakich takich zmian się dokonuje - bo gdyby robili to tak o, po prostu (np. dlatego, że znaleziono czarnego aktora który był zbyt dobry, żeby go nie obsadzić w takiej roli), to byłoby zrozumiałe. Ale że robi się to z powodu pompowania w ludzi jakichś żałosnych ideologii, to wywołuje to sprzeciw, proste.

ocenił(a) film na 8
Flutterschei

A czy jesteś teraz w stanie stwierdzić, że ta aktorka nie sprawdzi się w swojej roli?
Bo taki Jackson wprost idealnie zagrał Fury'ego i nie wyobrażam sobie nikogo innego na jego miejscu.

Mlodzik91

Ten tak jackson to akurat gwiazda hol

ocenił(a) film na 7
Mlodzik91

dla mnie sie srednio sprawdzila, za niska i za malo ikry. Bardzo za to mi sie podobala jej ropuchowata przeciwniczka i zaluje, ze nie dalu obu czasu antenowego z jakims porzadnym kopaniem sie.

Flutterschei

Mądrze powiedziane!

ocenił(a) film na 2
Mlodzik91

A jakby Mieszko I w filmie był czarny to co? Albo Maria Currie Skłodowska? Kopernik, murzyn studiujący w Toruniu itd xD

ocenił(a) film na 8
0058yrrab

Nie widzisz roznicy pomiedzy mitem a faktem? Niechze nakreciliby nawet i filmy o greckim kanonie bogow i dali cala czarna obsade. Nic mnie to nie obchodzi bo to tylko fikcja.

ocenił(a) film na 6
0058yrrab

Kopernik też była kobietą! :D

Blaxi

Tak samo złośliwe jest zmienianie białego bohatera na czarnego. Taka zmiana to zakłamywanie rzeczywistości, policzek dla tej mitologii i kultury. To jest film o nordyckich mitach, więc nie wyobrażam sobie tutaj czarnych. Możesz sobie to nazywać rasizmem, niesprawiedliwości i czymkolwiek zechcesz, ale to nie zmieni faktu, że te mity były białe. Korzeni nie wyplenisz. Jeśli robimy filmy na ich podstawie, to należy im się prawda. A wyrównywaniu szans nie możemy mówić, bo to zazwyczaj niesprawiedliwe, że zabieramy coś z mitów, by oddać coś czarnym. Kpina!

ocenił(a) film na 9
Jaune93

Na podstawie mitów? Jesteś tego pewien?...
Inna sprawa, w Polsce jest 3 czarnoskórych na krzyż i większość z was nie widziała nigdy murzyna na oczy, co wy możecie wiedzieć o rasizmie, równouprawnieniu itp.
To jest film na podstawie komiksu! Nikt nie obsadza czarnoskórych w średniowiecznych poważnych filmach.

ocenił(a) film na 8
Jaune93

Ja prdl, co ty bredzisz czlowieku. Mitom nalezy sie prawda? Co wy sobie za kretynizmy wmawiacie zeby usprawiedliwic swoja niechec :)

ocenił(a) film na 7
Jaune93

Powiem ci, ze mi w sumie ona nie odpowiadlala ogolnie, wolalabym Gazzele albo Meksykanke, ale taka z ogniem, a ta byla mierna. W sumie trudno mi orzec jaka taka bardzo, bardzo biala baba by sie sprawdzila. Hala tez mi sie srednio podobala, aktorka juz sie wyraznie starzeje i na robienie z niej 30 letniej przeciwniki sie nie nadaje, bardziej wiedzmowate i matronowate role juz tak.
Mogli jednak wziac kogos mlodszego, moze nawet sniadego, a co tam, przezylabym heh. Loki powinien w takim razie byc taki choc troche niebieski :)
ST przynajmniej nas nauczyl jednego, ze w kosmosie sa NAPRAWDE kolorowe rasy i nie humanoidalne tez, a nie tylko biali i czarni...

Blaxi

Wredne jest niedawanie pograć Eskimosom. Ja się pytam dlaczego nie ma bohaterów Inuitów.Ciągle się mówi o dyskryminacji czarnych, a jeśli już - to inne rasy są dyskryminowane .Dlaczego np w "Czarnej Panterze" nie ma ani jednego Azjaty ?

Blaxi

Widocznie tak już jest, że białych bohaterów jest więcej. Nic na to nie poradzimy

ocenił(a) film na 8
Blaxi

Ja pier... gościu, wiesz co to jest mitologia nordycka? I wiesz, że bogowie tam byli BIALI? Zmienianie ich na czarnych jest po prostu kretyńskie. Nie wierzę, że można napisać na serio takie brednie, że jest to potrzebne, ładnie masz mózg wyprany poprawnością polityczną.

ocenił(a) film na 7
Alex303

To jest komiks, który jest BARDZO LUŹNO oparty na mitologii nordyckiej. O ile pamiętam, w mitologii nordyckiej nieprzesadnie Thor wchodził w allianse z Tonym Starkiem i walczył z HYDRĄ, ale może to ja źle kojarzę skandynawskie mity ;)

Czepianie się tego, że w zabawnym filmie luźno opartym o komiks, który bardzo luźno czerpie z mitologii skandynawskiej, która NIE WYDARZYŁA SIĘ NAPRAWDĘ, jakiś aktor jest czarny, a wg. przekazu z tej nieprawdziwej historii sprzed 1000 lat prawdopodobnie był biały (prawdopodobnie, bo w sumie nikt nie zwracał na to uwagi wtedy).

W ogóle zaraz. Niby skąd wiadomo, że bogowie skandynawscy byli biali?

Alex303

Tak, bogowie tam byli biali, a tego konia, na którym w filmie jeździł Odyn, urodził Loki pod postacią klaczy. Loki też był ojcem Heli. Tak samo jak był ojcem tego wielkiego wilka, który w filmie należy do Heli. Więc jeśli chcemy tak się ładnie trzymać mitologii, to ja postuluję, żeby Loki rodził ośmionogiego konia.

ocenił(a) film na 7
Alex303

No tyle. ze ten film to komiks... komiks o kosmicie, nie ziemskim, nordyckim bogu, ktorego mitologia moze byc inna od tej jaka sobie ludzie na Ziemi popisali po swojemu...
To nie jest kolejna, kinowa wersja mitu o Thorze tak naprawde, ale ekranizacja juz powtalej tam kiedys historii z przerobionymi watkami z mitilogii nordyckiej.
Ale tak, Valkirie czarna, szczegolnie taka nijaka, bez porzadnej zbroi, trudno mi pojac.
Do mnie jakos nie przemiawia przerabianie dzielnych wojowniczek od miecza na pseudo mechaniczki-handlarki-najemniczki rodem z Falloutow.

Alex303

Polityczna poprawność to niestety zaraza i pierze mózgi całego młodego pokolenia. Czasami też mnie szokuje jak ludzie są zacietrzewieni tą chorobą i walczą o coś o czym z reguły nie mają pojęcia.

ocenił(a) film na 7
MadEvilOwl

a we flashu iris albo irivs (nie jestem jak się pisze i wymawia jej imie więc byłbym wdzięczny jakby ktoś mi powiedział czy to jest "ajris" czy "ajriws") jest czarna a w komiksach była biała i ruda....

michalek88

Pisze sie Iris, wymawia Ajris

ocenił(a) film na 6
michalek88

A jej brat jest czarnym Flashem. I jest ok. :D

michalek88

Wypowiedź sprzed ponad roku, ale i tak odpowiem: z tego co tłumaczył mi mój szwagier, namiętny miłośnik komiksów, są dwie wersje komiksowe Iris West: jedna jest biała i rudowłosa, a druga - jej alternatywna wersja która ma coś wspólnego z podróżami w czasie - jest rasy czarnej. Czarna Iris West nie jest więc wymysłem scenarzystów filmowych.

MadEvilOwl

Identycznie jak z żydami.

MadEvilOwl

Ja też nie jestem za zmianami ikonicznych postaci, ale przecież jeśli chodzi o poprawność polityczną przynajmniej w Polsce, nie wiem, jak w USA, nie widziałem, ani nie słyszałem komentarza, aby ktoś płakał, że biały zagrał czarną postać, ale odwrotnie setki żali. Mam podobne zdanie co do zmian, ale przez te wieczne płaczę, wrogów poprawności mam czasem ochotę bronić tych skrajnie "lewych" postaw. Od czarnego Bonda, jeszcze bardziej irytujące jest jęczenia.

ocenił(a) film na 2
TomaszO1983

Pokaż mi film, gdzie biały zagrał czarną postać. Bo dużo się o tym mówi, a nikt takiego filmu nie widział.

0058yrrab

Robert Downey Jr zagrał czarnoskórego bohatera w filmie "Jaja w tropikach": http://www.filmweb.pl/film/Jaja+w+tropikach-2008-206047
Zagrał tak dobrze, że był nominowany do Oscara. :)

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 9
Pawuloniasty

Nawet nie zadałeś sobie trudu, by wpisać "whitewashing examples" w wyszukiwarkę, prawda? Pierwszy z brzegu przykład:

http://www.indiewire.com/2016/02/the-20-worst-examples-of-hollywood-whitewashing -268110/

Ogólnie whitewashing jest równie stary, jak historia kina. Z ostatnich lat przychodzi mi do głowy bohaterka The Ghost in the Shell.

Przy okazji: przykład szturmowca jest kiepski. W armii Imperium w tym czasie służyli ludzie, nie klony, więc to chyba oczywiste, że zdarzył się jakiś czarny żołnierz. Nie jest to "blackwashing", żadnego bohatera nie "przemalowano".

Agarwaen_

Scarlett Johansson nie grała człowieka, tylko jakiegoś robota.

ocenił(a) film na 9
niunia123_filmweb

"Android" oryginalnie miał ciało Azjatki. W filmie - białej kobiety. Podstawa do mówienia o whitewashingu dalej jest.

shizonek

Nie, Downey Jr. zagrał faceta, który zagrał czarnego.

0058yrrab

hehe w Alternatywach Koksa zagrał białas

ocenił(a) film na 7
0058yrrab

Najczęściej ofiarami whitewashingu są akurat azjaci, a nie czarni, ale czarni też się trafiają. Przykłady:
- Angelina Jolie w "Cenie odwagi" (biała aktorka grająca czarną postać)
- Emma Stone w Aloha (biała aktorka grająca azjatkę)
- John Wayne jako Genghis Khan (biały aktor grający azjatę)
- Ben Affleck w Argo (biały aktor grający latynosa)
- Johnny Depp jako Tonto (biały aktor grający indianina)
- Scarlett Johanson w Ghost in the Shell (biała aktorka grająca azjatkę)
- Micky Rooney w Śniadaniu Tiffaniego (biały aktor grający azjatę, w dodatku w bardzo rasistowsko-stereotypowy sposób)
- biali aktorzy w Exodus: Bogowie i Królowie (biali aktorzy wcielający się w postacie ze starożytnego Egiptu i Izraela).
- biali aktorzy w Pasji (j.w.)
- biali aktorzy jako Otello (najgorszy przykład - Laurence Olivier grający Otello w blackfejsie, co jest z punktu widzenia historii kultury USA, bardzo bolesne nawiązanie do rasizmu w amerykańskiej kulturze popularnej).
- Natalie Wood w West Side Story (biała aktorka grająca portorykankę)
- biali aktorzy w The Last Airbender (biali aktorzy wcielający się w azjatyckie postacie)
- biali aktorzy w Bogach Egiptu (biali aktorzy wcielający się w afrykańskie role)
- Jake Gyllenhall w Prince of Persia (biały aktor wcielający się w arabską rolę)
- Angelina Jolie w Wanted: Ścigani (biała aktorka wcielajaca się w czarnoskórą postać)
- głowny bohater w 21 (biały aktor wcielający się w postać wzorowaną na Azjacie)
- Tom Cruise w Na Skraju Jutra (biały aktor grający postać w oryginale azjatycką)
- biali aktorzy w Dragonball Evolution (biali aktorzy grający azjatyckie postacie)

ocenił(a) film na 7
MadEvilOwl

Black bolt będzie "white" bolt ;p

ocenił(a) film na 9
MadEvilOwl

Dziewczyna Nowego Parkera będzie czarna xD zrobili MJ na ciemna laske

MadEvilOwl

No i wykrakałeś. Liz jest czarna :/

gunia5

Ale na szczęście to NIE MJ! :P BO kurde sorka ale MJ MA BYĆ BIAŁA, RUDA i ZIELONOOKA! :P

ocenił(a) film na 9
Engels

na koniec filmu pokazują nowa MJ i nie jest biała.

ocenił(a) film na 2
gunia5

Akurat w komiksach był taki wątek, że córka Vultura puściła się z murzynem i miał czarną wnuczkę. Tutaj wnuczkę zamienili na córkę, więc to jeszcze przejdzie.

ocenił(a) film na 8
MadEvilOwl

Wykrakałes z ta dziewczyna Petera Parkera :D

ocenił(a) film na 7
MadEvilOwl

Jakim kurna Pegazie.... Powtarzasz glupote filmowcow, ale Valkiria cie irytuje... A mnie ten Pegaz.

ocenił(a) film na 8
MadEvilOwl

Z tą nową czarną dziewczyną Petera Parkera to żeś wykrakał..

MadEvilOwl

Mordo przecież nowa Merry Jane jest czarna.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones