film

Trzy kolory: Niebieski

1993
1 godz. 40 min.
7,7 66 884
oceny
7,7 10 1 66884
6,9 21
ocen krytyków
Młoda wdowa po tragicznej śmierci męża i córki postanawia zerwać z przeszłością oraz żyć w odosobnieniu. więcej mniej
Trzy kolory: Niebieski zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Złoty Lew
Film zdobył nagrodę Złoty Lew, 10 innych nagród oraz 12 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Julie traci w wypadku samochodowym męża, Patrica, wybitnego kompozytora oraz córeczkę Annę. Julie zaczyna nowe życie, anonimowe i niezależne, świadomie odrywając się od wszystkiego tego, czego miała niegdyś pod dostatkiem. Pewna dziennikarka podejrzewa, że Julie jest autorką dzieła swego męża; Julie zaprzecza, być może zbyt kategorycznie.Julie traci w wypadku samochodowym męża, Patrica, wybitnego kompozytora oraz córeczkę Annę. Julie zaczyna nowe życie, anonimowe i niezależne, świadomie odrywając się od wszystkiego tego, czego miała niegdyś pod dostatkiem. Pewna dziennikarka podejrzewa, że Julie jest autorką dzieła swego męża; Julie zaprzecza, być może zbyt kategorycznie. Olivier, młody asystent Patrica, od dawna kocha Julie. Aby wyrwać ją z odosobnienia decyduje się na skończenie "Koncertu dla Europy", dzieła niedokończonego w wyniku śmierci kompozytora. Krok po kroku towarzyszy Julie w jej wysiłkach unikania zasadzek, które zagrażają jej wolności...

boxoffice
$1 387 584 na świecie
$1 324 974 w USA
$62 610 poza USA
na podstawie
Sławomir Idziak (współpraca scenariuszowa) /
studio
CAB Productions / Canal+ (udział) / CED Productions / więcej
tytuł oryg.
Trzy kolory: Niebieski
inne tytuły
Three Colours: Blue Wielka Brytania
Three Colors: Blue USA
Three Colors: Blue Kanada
więcej
Catherine Deneuve tak bardzo zależało na głównej roli w filmie, że napisała list do Krzysztofa Kieślowskiego, w którym zaproponowała, iż zrzeknie się honorarium i zagra zupełnie za darmo, ale reżyser odrzucił jej propozycję.
Na pogrzebie dowiadujemy się, że córeczka Julie w chwili śmierci miała 5 lat. Co innego jednak sugerują daty wyryte na jej grobie (26/04/1985 - 07/09/1992).
Podczas rozmowy telefonicznej, w której Olivier mówi Julie, że nie obejmie jej zmian w partyturze, przez moment widać wysięgnik mikrofonu, gdy Julie odkłada słuchawkę.
Czym jest wolność? Filozoficzne pytanie. Czy można mówić tylko o wolności "od" różnych rzeczy - od ludzi, spraw przyziemnych, od zła, cierpienia, śmierci? Tylko o "uwolnieniu"? Czy może jest jeszcze wolność "do" - wolność wyboru, wolność zaniechania, czynienia tego, co wzniosłe, co uwzniośla? Wolność dorosła? A może są jeszcze inne rodzaje... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych