Krzysztof Kieślowski 

8,4
8 658 ocen pracy reżysera
Krzysztof Kieślowski
Krzysztof Kieślowski swym talentem na trwałe zapisał się w historii kinematografii. Zanim rozpoczął naukę na wydziale reżyserii w Łodzi, pracował jako garderobiany (m.in. Łomnickiego, Dziewońskiego, Bardiniego) w Teatrze Współczesnym w Warszawie.
Karierę rozpoczął od krótkich filmów dokumentalnych. Z czasem jego nazwisko zaczęto kojarzyć z "kinem moralnego niepokoju". Obrazem "Podwójne życie Weroniki" odszedł od tematyki związanej z problemami współczesnej Polski. Tak rozpoczęła się jego kariera międzynarodowa. Największą sławę przyniósł Kieślowskiemu tryptyk "Trzy kolory", za który otrzymał wiele prestiżowych nagród.
Oryginalne filmy Kieślowskiego ukazują specyficzne, destrukcyjne relacje międzyludzkie, cechuje je charakterystyczny, niepowtarzalny klimat, nastrojowość i artyzm. Jako wielki autorytet w dziedzinie filmu wykładał reżyserię i scenopisarstwo na uczelniach w Katowicach, Berlinie, Helsinkach, Łodzi. Za wybitny wkład do kultury ruchomego obrazu został w 1990 r. honorowym członkiem Brytyjskiego Instytutu Filmowego, a w 1995 r. członkiem Akademii Filmowej w USA. W 1994 r. podjął decyzję o zakończeniu swojej kariery filmowej.
Zmarł 13 marca 1996 r. Jest pochowany na Starych Powązkach w Warszawie. W 1998 roku w Alei Gwiazd w Łodzi odsłonięto jego gwiazdę.
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

data urodzenia: 27 czerwca 1941

data śmierci: 13 marca 1996

miejsce urodzenia: Warszawa, Polska

wzrost: 184 cm

Złoty Lew
Zdobył Złoty Lew, 39 innych nagród oraz 28 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Maria Cautillo (od 21.01.1967 do jego śmierci), córka Marta (ur. 08.01.1972)
Zmarł w Warszawie. Bezpośrednią przyczyną śmierci było zatrzymanie akcji serca. Został pochowany na warszawskich Powązkach (Polska).
W 1968 roku ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi (Polska). 
Był członkiem jury na festiwalu filmowym w Cannes w roku 1989.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Najlepsi reżyserzy Polskiego kina.

Jak jest wasza pierwsza dziesiątka filmów naszego mistrza?

U mnie wygląda to tak:

1. Czerwony
2. Niebieski
3. Krótki film o zabijaniu
4. Przypadek
5. Podwójne życie Weroniki
6. Amator
7. Personel
8. Biały
9. Krótki film o miłości
10. Bez końca

Niedawno w księgarniach pojawiła się nowa biografia Kieślowskiego - "Kieślowski. Zbliżenie" pióra Surmiak-Domańskiej. Bardzo wiele wyjaśnia jeżeli chodzi o motywacje osobiste artysty, do tego masa ciekawostek zarówno z planów zdjęciowych jak i życia prywatnego twórcy

Dekalog, i trzy kolory to po prostu arcydzieła!

Często słyszę, że filmy Kieślowskiego są dobrym przykładem, do którego można odwołać się na maturze. W którym jest zawarte najwięcej motywów, i który jest jednocześnie ciekawy?