Krzysztof Piesiewicz 

Krzysztof Marek Piesiewicz

7,9
1 711 ocen scenariuszy
Krzysztof Piesiewicz
Krzysztof Piesiewicz w 1970 roku ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, a od 1973 roku prowadzi praktyką adwokacką. W stanie wojennym występował jako obrońca w licznych procesach politycznych. Był oskarżycielem posiłkowym w sprawie o uprowadzenie i zamordowanie księdza Jerzego Popiełuszki. W Senacie RP II kadencji pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Komisji Kultury, Środków Przekazu, Nauki i Edukacji Narodowej. Pracował też w Komisji Praw Człowieka i Praworządności oraz Komisji Spraw Zagranicznych.

Przez Hannę Krall poznał Krzysztofa Kieślowskiego, z którym stworzyli niepowtarzalny duet - wspólnie pisali scenariusze do wielu filmów. Pierwszym wspólnym dziełem był "Bez końca", historia mecenasa Antoniego Żyro, który po śmierci wciąż uczestniczy w ziemskim życiu. Za kolejne filmy byli wielokrotnie nominowani do międzynarodowych nagród m.in. do Oskara za "Trzy kolory: Czerwony" czy Cezara za "Trzy kolory: Niebieski" i "Trzy kolory: Czerwony". Krzysztof Piesiewicz jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej. Jego scenariusze są wydawane w formie książkowej i sprzedawane na całym świecie.
więcej

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 25 października 1945

miejsce urodzenia: Warszawa, Polska

żona Maria, 2 dzieci: Piotr (ur. 1975) i Anna (ur. 1979)
Był członkiem jury na festiwalu filmowym w Cannes w 1996 roku.
W 1970 roku ukończył prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (Polska).
Był współzałożycielem i wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Opieki nad Więźniami "Patronat" (rozwiązanego po wprowadzeniu stanu wojennego).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Potrafi pisać głębokie, poruszające i dające do myślenia historie.

Ciekawe, czy każdy z wpisujących się tu dowcipnisiów chciałby, by filmy z jego sypialni, do tego spreparowane przez szantażystów, krążyły po sieci?! Jakoś nie wierzę...
Krzysztofa Piesiewicza spotkało nieszczęście, został poddany manipulacji i szantażowi. Fakt, że wzbudza to w niektórych z was taką radość, dowodzi,...

więcej

Którą mój Mistrz Piesiewicz napisał, ponoć, jeśli wierzyć Patrykowi Pleskotowi, pod pseudonimem we Francji.

Ktoś coś?

"Był oskarżycielem posiłkowym w sprawie o uprowadzenie i zamordowanie księdza Jerzego Popiełuszki."
W najgorszym okresie stanu wojennego przyszedł rozkaz z Moskwy aby kontynuować mordowanie polskich patriotów. Tutejsi konfidenci szybko się zaangażowali... Popiełuszko, Przemyk, tysiące nieznanych.

Przy Popiełuszce...

więcej

Wspaniały scenarzysta, wydaję mi sie, że troszkę przyćmiony sławą Kieślowskiego, ale to własnie oni RAZEM tworzyli te najbardziej wartościowe dzieła.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones