Krzysztof Piesiewicz 

Krzysztof Marek Piesiewicz

7,9
1 598 ocen scenariuszy
Krzysztof Piesiewicz
Krzysztof Piesiewicz w 1970 roku ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, a od 1973 roku prowadzi praktyką adwokacką. W stanie wojennym występował jako obrońca w licznych procesach politycznych. Był oskarżycielem posiłkowym w sprawie o uprowadzenie i zamordowanie księdza Jerzego Popiełuszki. W Senacie RP II kadencji pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Komisji Kultury, Środków Przekazu, Nauki i Edukacji Narodowej. Pracował też w Komisji Praw Człowieka i Praworządności oraz Komisji Spraw Zagranicznych.

Przez Hannę Krall poznał Krzysztofa Kieślowskiego, z którym stworzyli niepowtarzalny duet - wspólnie pisali scenariusze do wielu filmów. Pierwszym wspólnym dziełem był "Bez końca", historia mecenasa Antoniego Żyro, który po śmierci wciąż uczestniczy w ziemskim życiu. Za kolejne filmy byli wielokrotnie nominowani do międzynarodowych nagród m.in. do Oskara za "Trzy kolory: Czerwony" czy Cezara za "Trzy kolory: Niebieski" i "Trzy kolory: Czerwony". Krzysztof Piesiewicz jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej. Jego scenariusze są wydawane w formie książkowej i sprzedawane na całym świecie.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 25 października 1945

miejsce urodzenia: Warszawa, Polska

żona Maria, 2 dzieci: Piotr (ur. 1975) i Anna (ur. 1979)
Był członkiem jury na festiwalu filmowym w Cannes w 1996 roku.
W 1970 roku ukończył prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (Polska).
Był współzałożycielem i wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Opieki nad Więźniami "Patronat" (rozwiązanego po wprowadzeniu stanu wojennego).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych