Ułan Księcia Józefa

1937 1 godz. 20 min.
6,5 245
ocen
6,5 10 245
127
chce zobaczyć
{"type":"film","id":34172,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/U%C5%82an+Ksi%C4%99cia+J%C3%B3zefa-1937-34172/tv","text":"W TV"}]}

Rok 1809. Po ewakuacji z Warszawy wojska Księstwa Warszawskiego pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego posuwają się prawym brzegiem Wisły w kierunku Galicji. Przednie oddziały kwaterują w Serocku w oberży prowadzonej przez piękną Kasię. Kasia cieszy się wielkim powodzeniem wśród młodych żołnierzy, ale odwzajemnia uczucie tylko jednego z nich - porucznika Andrzeja.
Zgodnie z rozkazem dowództwa, kwaterujące w Serocku oddziały wyruszają do odległej o kilkadziesiąt kilometrów wioski. Porucznik Andrzej musi rozstać się z ukochaną. Tymczasem w oberży zatrzymuje się incognito książę Józef Poniatowski. Książe Pepi olśniony urodą Kasi stara się o jej względy i...otrzymuje kosza - zakochana w Andrzeju dziewczyna stanowczo opiera się zalotom księcia, który przedstawił się jej jako major Rzęcki.
Wkrótce po wyjeździe księcia Kasia zostaje ranna w utarczce ze szpiegami austriackimi. Wieść o tym w wyolbrzymionej formie dociera do wioski, w której stacjonuje Andrzej. Nie mogąc porozumieć się z dowództwem, porucznik samowolnie opuszcza oddział i zjawia się w oberży. W chwili, gdy Andrzej opuszcza wioskę, nadchodzi rozkaz wymarszu pod Górę Kalwarię, gdzie doszło do potyczki. Zanim Andrzej zdoła dołączyć do swoich kolegów, oni wracają już ze zwycięskiej bitwy.
Porucznik oskarżony o dezercję staje przed sądem wojennym, który skazuje go na karę śmierci. Andrzej nie wyjawi przyczyn swego postępku, nie chcąc narazić na szwank dobrego imienia Kasi. Zrozpaczona dziewczyna szuka pomocy u księcia Józefa Poniatowskiego.

Jest rok 1809, trwa wojna austriacko-polska. Wracający z akcji wywiadowczej por. Andrzej Zadora (Witold Conti) wraz z oddziałem ułanów zatrzymuje się na popas w Serocku, małym galicyjskim miasteczku. Nocują w gospodzie "Pod Gwiazdą", gdzie karczmarką jest młoda i piękna Kasia (Jadwiga Smosarska). Pomiędzy młodymi rodzi się gorące uczucie. Niebawem żołnierze wyjeżdżają a w gospodzie zjawia się, przebywający w tej okolicy na inspekcji oddziałów, książę Józef Poniatowski (Franciszek Brodniewicz), naczelny dowódca wojska. Kasi przedstawia się jako major Rzęcki i próbuje z nią flirtować, jednak zakochana w Andrzeju dziewczyna jest nieugięta. Andrzej w tym czasie stacjonuje z oddziałem w oddalonej o kilkanaście kilometrów wiosce i czeka na dalsze rozkazy. Gdy dociera do niego informacja, że jego ukochana została ciężko ranna i jest umierająca, samowolnie oddala się z miejsca zakwaterowania i wyrusza natychmiast w  drogę...