PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31698}

Ukryta forteca

Kakushi-toride no san-akunin
7,9 4 650
ocen
7,9 10 1 4650
7,6 7
ocen krytyków
Ukryta forteca
powrót do forum filmu Ukryta forteca

WSPANIAŁA PRZYGODA

ocenił(a) film na 9

Jest to jeden z nielicznych filmów Kurosawy, utrzymanych w lekkim, rozrywkowym nastroju, i myślę, że między innymi w tym tkwi jego siła. Kurosawa postawił na czystą przygodę (opartą na znakomitej intrydze), ubarwiając ją znakomitym humorem, którego źródłem są przede wszystkim perypetie pary cwaniaczków: Tahei i Matakishi. Towarzyszący im Toshiro Mifune i księżniczka, znakomite zdjęcia plenerowe, świetna muzyka Masaru Sato i genialna reżyseria Kurosawy sprawiają, że przez ponad 2 godziny nie możemy oderwać wzroku od ekranu, obserwując, jak czwórka głównych bohaterów wychodzi z kolejnych opresji i żywiąc nadzieję, że Tahei i Matakishi w końcu wyzbędą się swojej chciwości. Inny, co nie znaczy, że gorszy film Kurosawy. 9/10.

ocenił(a) film na 7
adam05

Zgadzam się całkowicie. Byłem ciekaw jak duet Kurosawa i Mifune wypadnie w filmie stricte komediowym, i co było chyba pewne, efekt jest po prostu genialny. Ukryta Forteca to szósty film Kurosawy jaki oglądałem i zarazem szósty, jaki okazał się arcydziełem. Nie wiem czy nakręcił on jakiś słabszy film. Przynajmniej ja na taki jeszcze nie natrafiłem.

ocenił(a) film na 7
arrival

Czy ,,Ukryta forteca" to film stricte komediowy?
Jakkolwiek zawiera nawet burleskowe partie, to nazywanie go komedią wedle mnie jest nadużyciem.Jest natomiast niewątpliwie
filmem przygodowym zrealizowanym z maestrią.Kurosawa ćwiczy warsztat, ani na moment nie zapominając o szacunku dla widza.
I jeśli nawet słynie z podejmowania dużo poważniejszych tematów, to takiego kina rozrywkowego nie musiał się wstydzić.
Ocena to 7/10,ukłony,esforty

esforty

Jak najbardziej, odpowiedz sobie sam czy perypetie Franciszka Dolasa nazwiesz pełne dramatyzmu w pokonanej przez hitlerowców Polsce,czy jego tułaczka po europie to dramatyzm ? czy historia w legii cudzoziemskiej ukazuje dramatyzm zołnierza najemnika ? Jesli tak to ja od dzisiaj Samych Swoich nazywam dramatem , smutną historią pokazującą trudne chwilę osadników po 45 roku i ich męki z jakimi się borykali z powojenną rzeczywistością czyt. trudnym położeniem etc Takie historie mozna nazwać dramatem ale pod warunkiem gdy będą w taki sposób pokazywane. Ja nie widzę nic innego jak komediowy styl Ukrytej Fortecy i tak właśnie zachowują się grający aktorzy.

ocenił(a) film na 7
Ybor

Wszystko jest kwestią subiektywnych kryteriów pozostających jednak w pewnym spectrum umożliwiającym porozumienie interlokutorom.I tak jak nazwanie ,,Samych Swoich'' dramatem jest wyjściem, ucieczką wręcz, z tego spectrum, tak już określenie filmu ,,Jak rozpętałem ...'' jako film przygodowy swoje uzasadnienie ma bo . . . , spełnia wszystkie kryteria filmu przygodowego.
I jakkolwiek wolę film Chmielewskiego nazwać komedią, bo dla mnie komediowej materii jest tu więcej -już nawet w sposobie filmowania perypetii bohatera, tak nie żachnę się gdy ktoś określi go filmem przygodowym.
Pozostaje ,,Ukryta forteca'' filmem przygodowym z komediowymi akcentami i bliżej mu, wg. mnie do ,,Poszukiwaczy zaginionej arki'' niż do filmu o Dolasie.Ale to kwestia postrzegania kinowych aromatów i na szczęście pozostaje sprawą osobistą nie podlegającą manipulacji.Good night and good luck, esforty

esforty

I to jest właśnie fascynujace , że każdy ma swoje spojrzenie na jedno, i chyba Kurosawa byłby najszczęśliwszy czytając różne refleksje ze swojego filmu. Film ma rozwijać emocje dla każdego rózne bo trudno być jednolitym w odczuciach. Porazką by natomiast było gdyby jego wysiłki były tak czytelne i jednoznaczne dla widza, nie budujac emocji i wrażeń. Za to cenię prawdziwych rezyserów. Ten sam film mozna ogladać na rózne sposoby, i chyba my obaj tak zrobiliśmy. Nalezy się dzielic odczuciami to pewnych granic bez profanacji kierunku dzieła, bo chyba tylko niepoprawny widz upierałby się że to gatunek horrou czy scfi....
Dzieki za ciekawą polemike i oby takich więcej
Pozdrawiam

ocenił(a) film na 8
adam05

racja, wspaniała przygoda. W dodatku zabawny i niebywale inteligentny (np świetne wykorzystanie właściwości fizycznych złota do bezpiecznego transportu przez terytorium wroga:).
no i świetny pojedynek samurajski.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones