film

Ukryta forteca

Kakushi-toride no san-akunin
1958
2 godz. 19 min.
7,9 4 612
ocen
7,9 10 1 4612
7,6 7
ocen krytyków
Młoda arystokratka, u boku generała, przewozi złoto przez tereny należące do wrogiego klanu. Towarzyszą im podejrzani chłopi, którzy chcą ukraść wartościowy ładunek. więcej mniej
Ukryta forteca zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Srebrny Niedźwiedź
Film zdobył nagrodę Srebrny Niedźwiedź, 2 inne nagrody oraz 1 nominacja
Sprawdź wszystkie nagrody

Jest to najweselszy i najlżejszy z filmów Kurosawy. Opowiada o młodej arystokratce z pokonanego rodu samurajów, która musi uciec przez tereny wroga do swoich sojuszników. Jej opiekunem jest ostatni wierny generał i para wesołych cwaniaków, którzy dołączyli aby ukraść złoto, które przewożą generał z podopieczną. Jest to pierwszyJest to najweselszy i najlżejszy z filmów Kurosawy. Opowiada o młodej arystokratce z pokonanego rodu samurajów, która musi uciec przez tereny wroga do swoich sojuszników. Jej opiekunem jest ostatni wierny generał i para wesołych cwaniaków, którzy dołączyli aby ukraść złoto, które przewożą generał z podopieczną. Jest to pierwszy panoramiczny film Kurosawy. Jeden z nielicznych gdzie postać kobieca jest przedstawiona jako urocza, mądra i zdecydowana. Oryginalny tytuł oznacza: "Trzej niegodziwcy w ukrytej twierdzy" i widz sam musi się domyśleć, kto jest trzecim niegodziwcem.

studio
Toho Company
tytuł oryg.
Kakushi-toride no san-akunin
inne tytuły
Three Rascals in the Hidden Fortress Miedzynarodowe
The Hidden Fortress USA
Hidden Fortress USA
The Hidden Fortress Wielka Brytania
The Hidden Fortress Australia
więcej
Film był kręcony w Tokio, Harimie, Gotenbie i na górze Fudżi (Japonia).
Filmem inspirował się George Lucas, tworząc swoje "Gwiezdne wojny epizod IV". Wielu postaciom nadał cechy bohaterów filmu Kurosawy. I tak: R2-D2 i C3PO są inspirowani postaciami Tahei i Matakihiego, postać Obi-Wan Kenobiego ma charakter generała Rokuroty, a księżniczka Leia księżniczki Yukihime (Yuki).
Lucas wymarzył sobie nawet, by Toshiro Mifune (odtwórca roli gen. Rokuroty) zagrał u niego postać Obi-Wana, ale jak wiemy nie doszło to do skutku.
Akira Kurosawa nakręcił ten komercyjny i łatwy w odbiorze film aby spłacić dług wobec Studia Taho, za pozwolenie na nakręcenie trochę bardziej ryzykownych produkcji takich jak "Rashomon".
Akira Kurosawa, jeden z najwybitniejszych reżyserów w historii kina swoją pozycję zawdzięcza głównie epokowym filmom o samurajach ("Siedmiu samurajów"), epickim dramatom historycznym ("Ran") i monumentalnym traktatom o ludzkiej psychice ("Rashômon", "Dersu Uzała"). Ten niezwykły japoński wizjoner ma w swojej kolekcji również filmy o mniejszym... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych