Film

Kakushi-toride no san-akunin

1958 2 godz. 19 min.
7,9 4 068
ocen
7,9 10 4068
4 670
chce zobaczyć
8,0 5
ocen krytyków
{"rate":8.0,"count":5}
{"id":"31698","linkUrl":"/film/Ukryta+forteca-1958-31698","alt":"Ukryta forteca","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/16/98/31698/7793241.2.jpg"}
Młoda arystokratka, u boku generała, przewozi złoto przez tereny należące do wrogiego klanu. Towarzyszą im podejrzani chłopi, którzy chcą ukraść wartościowy ładunek.
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Jest to najweselszy i najlżejszy z filmów Kurosawy. Opowiada o młodej arystokratce z pokonanego rodu samurajów, która musi uciec przez tereny wroga do swoich sojuszników. Jej opiekunem jest ostatni wierny generał i para wesołych cwaniaków, którzy dołączyli aby ukraść złoto, które przewożą generał z podopieczną. Jest to pierwszyJest to najweselszy i najlżejszy z filmów Kurosawy. Opowiada o młodej arystokratce z pokonanego rodu samurajów, która musi uciec przez tereny wroga do swoich sojuszników. Jej opiekunem jest ostatni wierny generał i para wesołych cwaniaków, którzy dołączyli aby ukraść złoto, które przewożą generał z podopieczną. Jest to pierwszy panoramiczny film Kurosawy. Jeden z nielicznych gdzie postać kobieca jest przedstawiona jako urocza, mądra i zdecydowana. Oryginalny tytuł oznacza: "Trzej niegodziwcy w ukrytej twierdzy" i widz sam musi się domyśleć, kto jest trzecim niegodziwcem.

studio
Toho Company
data produkcji
1958
tytuł oryg.
Kakushi-toride no san-akunin
inne tytuły
Trzej niegodziwcy w ukrytej twierdzy Polska
Ukryta forteca Polska
隠し砦の三悪人 Japonia
Więcej...
Film był kręcony w Tokio, Harimie, Gotenbie i na górze Fudżi (Japonia).
Filmem inspirował się George Lucas, tworząc swoje "Gwiezdne wojny epizod IV". Wielu postaciom nadał cechy bohaterów filmu Kurosawy. I tak: R2-D2 i C3PO są inspirowani postaciami Tahei i Matakihiego, postać Obi-Wan Kenobiego ma charakter generała Rokuroty, a księżniczka Leia księżniczki Yukihime (Yuki).
Lucas wymarzył sobie nawet, by Toshiro Mifune (odtwórca roli gen. Rokuroty) zagrał u niego postać Obi-Wana, ale jak wiemy nie doszło to do skutku.
Akira Kurosawa nakręcił ten komercyjny i łatwy w odbiorze film aby spłacić dług wobec Studia Taho, za pozwolenie na nakręcenie trochę bardziej ryzykownych produkcji takich jak "Rashomon".
Akira Kurosawa, jeden z najwybitniejszych reżyserów w historii kina swoją pozycję zawdzięcza głównie epokowym filmom o samurajach ("Siedmiu samurajów"), epickim dramatom ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 70%
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Jeszcze raz to samo.

  pastej ocenił(a) film na 7

  Nie wydziwiajcie.W Polsce ten film nosił "Ukryta forteca" i niech tak zostanie.Jeżeli zaczniecie tłumaczyć wszystkie tytuły filmów dosłownie,to zrobicie ludziom przysłowiową " wodę z mózgu".

 • Prosty lecz jakże genialny film

  btc5 ocenił(a) film na 8

  uwielbiam puścić sobie po ciężkim dniu film Kurosawy z Toshiro Mifune. Idealne antidotum na codzienną kapitalistyczną zgniliznę.

 • WSPANIAŁA PRZYGODA

  adam05 ocenił(a) film na 9

  Jest to jeden z nielicznych filmów Kurosawy, utrzymanych w lekkim, rozrywkowym nastroju, i myślę, że między innymi w tym tkwi jego siła. Kurosawa postawił na czystą przygodę (opartą na znakomitej intrydze), ubarwiając ją znakomitym humorem, którego źródłem są przede wszystkim perypetie pary ... więcej

 • Za kilka sztabek więcej

  Lucky_luke

  Jak zwykle mógłbym wypisywać wady kolejnego dzieła Kurosawy całymi akapitami. Tylko tym razem tego nie zrobię. Naiwności scenariusza i patetyczne przemowy nie wpływają w żaden sposób na jakość "Ukrytej fortecy". Dramaturgia została bowiem utkana w sposób mistrzowski. To wzorowe kino przygodowe, ... więcej

  1
  • genialny

   Aron_Reason_Alldwing ocenił(a) film na 9

   od początku do samego końca. Każda scena cieszy oko i ducha.

   2