Film

Uwolnienie

Deliverance
1972
1 godz. 49 min.
7,1 9 282
oceny
7,1 10 1 9282
7 433
chce zobaczyć
7,9 10
ocen krytyków
Czterech przyjaciół wybiera się na spływ kajakowy. Niespodziewany atak ze strony lokalnych mieszkańców zmienia ich przygodę w walkę o przeżycie. Więcej Mniej
Uwolnienie zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Czwórka biznesmenów z Atlanty organizuje wyprawę w niedostępne tereny Appalachów. Pragną na jakiś czas uciec od cywilizacji i przeżyć prawdziwą męską przygodę, oddając się polowaniom, wędkowaniu i poznawaniu dzikiej przyrody. Nie podejrzewają, że wyprawa w nieznane przekształci się w dramatyczną walkę o przetrwanie.

boxoffice
$46 122 355 w USA
budżet
$2 000 000
na podstawie
James Dickey (powieść) /
studio
Elmer Enterprises (współudział) / Warner Bros.
tytuł oryg.
Deliverance
inne tytuły
Deliverance Kanada
Więcej...
John Boorman szukał aktora do roli zbira ze sztucznymi zębami. Wtedy Burt Reynolds polecił mu swojego znajomego, Herberta "Cowboy'a" Cowarda, który nie miał przednich zębów, a do tego był analfabetą. Reżyser zaakceptował tą propozycję.
Pierwotnie reżyserem filmu miał być Sam Peckinpah.
Reżyser John Boorman chciał by Eda i Lewisa zagrali Lee MarvinMarlon Brando. Po przeczytaniu scenariusza Marvin stwierdził, iż obydwaj są za starzy i Boorman powinien zatrudnić młodszych aktorów, co ten uczynił w filmie te role zagrali Voight oraz Reynolds).
Uwielbiam kino lat 70. Koniec z naiwnymi (co nie znaczy, że złymi) obrazami w stylu "Śniadania u Tiffany'ego" - w erze wojny wietnamskiej nie było już na to miejsca. Miejsce sympatycznych opowiastek zajęła próba zbadania tego, co ludzkie - emocji, instynktów, postaw w krytycznych sytuacjach. Żadnych ozdobników w postaci efektów specjalnych, żadnych... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych