Film

Viva Zapata!

1952
1 godz. 55 min.
7,4 1 083
oceny
7,4 10 1 1083
1 854
chce zobaczyć
Film opowiada o życiu meksykańskiego rewolucjonisty Emiliano Zapaty, który wraz z Pancho Villa sprzeciwia się tyrańskim rządom prezydenta Porfirio Díaza. Więcej Mniej
Viva Zapata! zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył nagrodę Oscar, 2 inne nagrody i 8 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Emiliano Zapata (Marlon Brando) jest meksykańskim Indianinem bez środków do życia. W 1909 zanosi skargę do prezydenta Diaza (Fay Roope) w związku z zajęciem jemu i innym rolnikom uprawnego pola. Gdy Diaz odrzuca ją, Zapata postanawia walczyć z reżimem. Przyłącza się do powstańców walczących pod dowództwem Madero (Harold Gordon) i wkrótceEmiliano Zapata (Marlon Brando) jest meksykańskim Indianinem bez środków do życia. W 1909 zanosi skargę do prezydenta Diaza (Fay Roope) w związku z zajęciem jemu i innym rolnikom uprawnego pola. Gdy Diaz odrzuca ją, Zapata postanawia walczyć z reżimem. Przyłącza się do powstańców walczących pod dowództwem Madero (Harold Gordon) i wkrótce zostaje dowódcą zbrojnego oddziału. Po ucieczce prezydenta jego urząd przejmuje Madero. Rzeczywistą władzę dzierży jednak szef armii, Huerta (Frank Silvera), który każe Madero zamordować. Zapata ponownie podejmuje walkę i zwycięża. Wbrew własnej woli zostaje wybrany na prezydenta.

studio
Twentieth Century Fox Film Corporation
tytuł oryg.
Viva Zapata!
inne tytuły
Beloved Tiger (tytuł roboczy) USA
Więcej...
Pierwotnie rolę Emiliano Zapaty miał zagrać Tyrone Power.
Anthony Quinn był zawiedziony, że Marlon Brando dostał rolę Emiliano Zapaty. Uważał, że przez swoją latynoską urodę to on lepiej się do tego nadaje. Żeby rozwiązać problem, aktorzy zorganizowali sobie zawody w oddawaniu moczu na odległość do Rio Grande. Quinn przegrał, ale potem zdobył Oscara za drugoplanową rolę brata Zapaty.
Film kręcono w Roma, Del Rio, Dolores, Laredo, McAllen, Rio Grande City, San Ygnacio (Teksas, USA), Durango (Kolorado, USA), Malibu, Los Angeles (Kalifornia, USA) oraz w stanie Nowy Meksyk (USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych