Tyrone Power 

Tyrone Edmund Power Jr.

8,1
1 168 ocen gry aktorskiej
Tyrone Power
Wielki hollywoodzki gwiazdor lat 30. 40. i 50. Niezapomniany Don Diego z wersji przygód Zorro, zrealizowanej w 1940 roku. Jego ojcem był znany aktor teatralny, występujący również w niemych obrazach, Tyrone Power Sr..

Pierwsze kroki stawiał na scenie jako nastolatek. Na ekranie debiutował w 1932 r. epizodem w filmie "Tom Brown of Culver". Popularność zdobył dzięki roli w dramacie "Trafalgar" Henry'ego Kinga. Przez następne 20 lat odnosił sukcesy, grając z najsłynniejszymi ówczesnymi pięknościami - w filmach przygodowych ("Czarny łabędź" z Maureen O'Harą, "Szpada Kastylii" z Jean Peters, "Czarna róża" z Cécile Aubry) i kostiumowych melodramatach ("Maria Antonina" z Normą Shearer,"Suez" z Lorettą Young, "Krew na piasku" z Ritą Hayworth).

O tym, że oprócz doskonałej aparycji, miał również duży talent dramatyczny, świadczy kilka interesujących kreacji Powera w poważniejszym repertuarze (m.in. w dramacie o tematyce wojskowej "The Long Gray Line" Johna Forda, w adaptacji powieści Hemingwaya "Słońce też wschodzi" Henry'ego Kinga i w kryminale "Świadek oskarżenia" Billy Wildera).

Zmarł na atak serca, mając zaledwie 45 lat, w trakcie realizacji wielkiego widowiska biblijnego "Salomon i królowa Saby". Tytułowa rolę po jego śmierci przejął Yul Brynner.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 5 maja 1914

data śmierci: 15 listopada 1958

miejsce urodzenia: Cincinnati, Ohio, USA

wzrost: 182 cm

nagrody: nagrodę

trzykrotnie żonaty 1. Annabella (23.04.1939 - 26.01.1948, rozwód); 2. Linda Christian (27.01.1949 - 07.08.1956, rozwód), 2 córki: Romina (ur. 02.10.1951) i Taryn (ur. 13.09.1953); 3. Debbie Ann Minardos (od 07.05.1958 do jego śmierci), syn Tyrone Jr. (ur. 22.01.1959)
Zmarł w Madrycie (Hiszpania) na atak serca podczas kręcenia scen walki do filmu "Salomon i królowa Saby". Został pochowany na Hollywood Memorial Cemetery w Los Angeles (Kalifornia, USA).
Jego ojcem jest aktor Tyrone Power Sr.
Jego grób zawiera maski Komedii i Tragedii oraz napis "Good night, sweet prince..." ("Dobranoc, słodki książę...").
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Strasznie go przypomina, nawet zestaw kilku min mają podobny i to uczucie towarzyszy mi przy każdym filmie z jego udziałem.

Był ojcem włoskiej piosenkarki Rominy Power .....

Obejrzałam wszystkie filmy z Jego filmografii. Czy jest to może ktoś jeszcze tak szurnięty na punkcie Tyrona jak ja?

Tak, sentymentalnie, bo kojarzy mi się z filmami, które jako dziecko oglądałam "w starym kinie" ;-)
Ale kiedy patrzę na niego i jego role z perspektywy czasu, to stwierdzam, że miałam całkiem dobry gust ... ;-)

a ja czytałam że to był homoseksualista, to może w ramach kompromisu był bi? pozdrawiam...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones