PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=724694}
7,8 159 835
ocen
7,8 10 1 159835
7,1 41
ocen krytyków
Wołyń
powrót do forum filmu Wołyń

Ponieważ podobnie jak Rosjanie mają na punkcie Polaków kompleks.
W ich oczach Polak to pan Ukrainiec to biedny uciskany chłop.
Natomiast prawda miała się następująco.
Kozacy (Ukraińcy) uciekali przed władzą królewską na dalekie stepy Dzikich Pół. Uważali, że należy im się wolność ponad wszystko a w głowie im były przede wszystkim napady i grabieże.
W tym miejscu pragnę przypomnieć, że Rzeczpospolita Obojga Narodów była najbardziej liberalnym, tolerancyjnym i łagodnym państwem na świecie a elekcyjni królowie nie mieli zbyt dużo do powiedzenia bo elita narodu - szlachta pilnowała swoich praw. W takich krajach jak Rosja, Francja czy Brandenburgia chłopi nie mieli ani trochę lepiej a pewnie nawet i ciężej. Takie są fakty.
Kozacy z nienawiścią i zazdrością patrzyli na szlacheckie swobody oraz bogactwa. Tę sytuację wykorzystał narodowy bohater Ukraińców - bandzior, zdrajca i rogacz (porwano mu babę) Bohdan Chmielnicki. Wyjaśnił swoim ukraińskim kolegom, że nadszedł czas rżnąć szablami polskich panów na co tamci ochoczo przystali,
Podczas ukraińskiego buntu dochodziło do takich bestialskich okrucieństw, że daruję sobie ich opisywanie. Fakt, że Polacy z czymś takim się wcześniej nie spotkali. Mało tego. W ramach swej deklarowanej miłości do Rzeczpospolitej nasz drogi Bohdan sprowadził do Naszej ojczyzny Mongołów dla których mordy i grabieże były chlebem powszednim.
Ukoronowaniem buntu była zdrada Rzeczpospolitej przez Ukraińców - Ugoda w Perejesławiu. Ukraińcy oddali się pod opiekę rosyjskiego cara.
Gdy Kozacy przybyli tłumnie do Perejesławia na zawarcie ugody nagle proszę szanownego Państwa ogarnęła ich zgroza i zdumienie, ponieważ Rosjanie kazali bezwzględnie podporządkować się carowi. Nagle poczuli czym pachnie rosyjski bat kochanego batiuszki. Kozacy, bowiem przesiąknęli złotą wolnością Rzeczpospolitej, którą tak chętnie mordowali a która im dawała tyle swobody. Nie w smak im było bezwzględne zginanie karku przed carem. Część Kozaków zaczęła się buntować ale na to już było za późno i zmuszono ich siłą do poddaństwa a dzielny Bohdan dostał swoje 30 srebrników.
Tak więc Ukraińcy się odwdzięczyli Rzeczpospolitej.
W czasie powstań polskich car chętnie używał Kozaków aby Ci mordowali niepokornych Polaków.
A po latach nadeszły wołyńskie mordy gdzie Polaków zarzynano dla zasady.
Najzabawniejsze dla mnie jest to, że odległym skutkiem Pejeresławia jest dzisiejsza wojna między Ukrainą a Rosją.
Chcieli wolności to mają.
Ani kacap ani ukrainiec nie jest dla mnie bratem.

Premizlaus_Crucis

"Mam głęboko w nosie masońskie "prawa człowieka""

Mogłem po tym przestać czytać... Nie chce mi się nawet komentować całego tego bełkotu...
Życzę dobrej nocy.

NikKlik

Bełkot to raczej pochodzi od ciebie encyklopedysto.
Żegnam.

Premizlaus_Crucis

To, że nie jesteś w stanie zrozumieć XVIII wiecznej filozofii z Kantem na czele, nie oznacza zbędności filozofii a wyłącznie twoją głupotę, Pustaku.

NikKlik

No cóż... twój przedmówca jest "zaszczytnym" dowodem na dobrą zmianę w edukacji. Kolego NikKlik, nie kopcie się z idiotą. Sprowadzi was do własnego poziomu i pobije doświadczeniem.

Lisowczyk

Zwykli Rosjanie nie mają nic do Polaków, Polak w Rosji często jest częstowany wódką i zapraszany do domu.

Pawlovsky

nie ma co generalizować. są ludzie i ludzie, jak wszędzie... w każdym razie nie ma co pielęgnować historycznych strasznych okrutnie faktów i przez ich pryzmat oceniać każdego ruskiego czy ukraińca. osobiście nie znam aktualnie żadnego fajnego ruska czy ukraińca, ale nie jest to dla mnie grunt na podstawie którego oceniam każdego napotkanego ruska czy kozaka... bądź co bądź nie lubię ich ogólnie za to, że ukraińcy zamiast wziąć się do roboty po upadku muru berlińskiego woleli się sami na sobie wyżywać się (j.tymoszenko) albo defraudować pomoc jaką otrzymują od zach, a ruskich nie lubię za to, że wierzą w tego putina jak kiedyś w cara i to mnie przeraża, że nie hołdują wartością europy zachodniej tylko zawsze jakoś po swojemu z azjatycką dzikością, jak mongołowie parę wieków temu wolą grabić i rabować w imię swojego pana i władcy mając nawet swój własny lud za nic... okropni są pod tym względem dla mnie i dzicy. nie lubię ich mentalności :)

ocenił(a) film na 7
Lisowczyk

"W ich oczach Polak to pan, Ukrainiec to biedny uciskany chłop."

Się widocznie nic nie zmieniło w tej kwestii, śmieć zawsze będzie śmieciem!

Trochę abstrachując,
Moja babka opowiadała że jak wpadł front na Podkarpacie, to Niemiec zawsze starał się schludnie wyglądać, pachnieć, był wymyty...
Ruskie jak przyszły to bez płukania brały nocniki dla dzieci takie polowe, pakowały ziemniaki i bez obierania w tym je gotowali, jakieś bałałajki czy harmonie i impreza do rana;D
babcia mówiła że rzygać się chciało, rabowali za przyzwoleniem zdarzały się gwałty cywilów..... cyrki!

ProjectSMITH

no bo są na niższym poziomie kulturowym... tak jak my względem szwedów czy chociażby niemców, ale tak granica wręcz z roku na rok zaciera się bardzo szybko. natomiast za bugiem wszystko dalej stoi obłogiem poza nielicznymi wyjątkami w których jest nadzieja na pokojowo pacyfistyczne relacje między nimi a resztą zachodniej kultury :D sorki, trochę poleciałem po bandzie :D

ProjectSMITH

Pomyśl jak ładnie wyglądali ci Niemcy, którzy wyrżnęli Wolę w 1944. A jakie ładne mundurki nosili. Prawdziwie europejski styl.

PS. 1 masz rację. ci gwałcący cywile byli nie do zniesienia. wieszać cywilów!!!
PS. 2 czym babcia się leczyła? iniekcjami z rtęci?

ocenił(a) film na 7
Irry

AD PS. 1 miałem na myśli że rosjanie gwałcili
AD PS. 2 nie, nie zażywała rtęci
PS. 3 masz jakieś problemy z interpretacją tekstów?

Lisowczyk

chyba teraz to nam bardziej zazdroszczą niż nas nienawidzą, tak jak my kiedyś niemcom zazdrościliśmy wolności i demokracji po zakończeniu ll wojny światowej... są w strasznej dupie teraz. niby wolny kraj, a ... wszyscy widzimy jaką mają lipe i na razie beznadziejną sytuacje polityczną.

Lisowczyk

Nie tylko Ukrainiec. Kazdy szanujacy sie Naród nienawidzi polaków. polacy to podzwierzeta bez honoru. Na polaków Trzeba pluc. Bez polaków da sie zyc. polak zawsze smieciem byl. nie bedzie polak pluł nam w twarz. ni dzieci nam polaczył. polak zawsze smieciem byl i nic w swiecie nie znaczył

Expendable91

A Sam jesteś pewnie Polakiem i sam tak o sobie piszesz.Brawo

Lisowczyk

Ja tam znam sporo Ukraińców, współpracuję nawet z licznymi - i żadnej nienawiści nie dostrzegam, więc nie pisz bzdur.
Oczywiście popieprzeni nacjonaliści są w każdym kraju - w Polsce również - ale nie można tej Twojej opinii uogólniać na wszystkich Ukraińców.

Lisowczyk

Zdajesz sobie sprawę z tego, że film Smarzowskiego nie jest antyukraiński? Czy go nie zrozumiałeś?

ocenił(a) film na 9
Davus

Po 1 wiem, że nie jest anty ukraiński tylko obiektywny.
Po 2 jest to moje prywatne zdanie, które opieram na znajomości historii. Jestem z Warszawy. Mój pradziadek który był w AK i brał udział w powstaniu. Opowiadał, że Ukraińcy byli o wiele gorszymi oprawcami niż Niemcy co jest prawdą
Po 3 poczytaj sobie komentarze Ukraińców po premierze filmu Wołyń. Ciekawa lektura. Nienawiść wprost wypływa z ekranu.
Po 4 jak skomentujesz wrogość ukraińskiego parlamentu po uchwale polskiego parlamentu dotyczącą ludobójstwa na Wołyniu?
Życzę dobrego samopoczucia.

Lisowczyk

Osobiście mam wątpliwości, czy uchwały parlamentarne to jest dobry sposób dyskutowania o historii

Lisowczyk

A mnie wszyscy sa bliscy, bo wszyscy jestesmi ludzmi tej samej ziemi. Przeraza mnie, ze historia tak wielu nic nie nauczyla.

ocenił(a) film na 9
beznawistna

Są ludzie i jest bydło pozbawione ludzkich uczuć.
Kropka.

Lisowczyk

Większych głupot nie czytałem. Kompletnie niekompletne fakty.

Odpowiedz sobie na pytanie (odpowiedzi znajdź w źródłach historycznych, nie na Wikipedii):
- jak RzON wydymała Ukrainę?
- jak panowie polscy traktowali ukraińskich (i nie tylko) chłopów?
- na jak niskim szczeblu Polakom był naród ukraiński?
- ilu Ukraińców zostało zamordowanych przez armie RzON?

I z innej beczki:
- kto wchodził w skład banderowców?
- ilu Ukraińców zginęło podczas rzezi wołyńskiej?
- ilu Polaków zostało podczas tejże rzezi uratowanych przez Ukraińców?

Będziesz zaskoczony. Plebs jak zwykle, podchwyci to, co mu propaganda do łba łopatą włoży.

ocenił(a) film na 9
wolflt

Odpowiadam:
- pytanie powinno brzmieć: jak Ukraina wydymała RZON dokonując zdrady i składając hołd carowi.
-Ukraińscy chłopi byli tak samo traktowani jak chłopi polscy. Byli własnością swoich panów.
- co za bzdury sugerujesz? Kiedy Rzeczpospolita mordowała swoich poddanych? Walczyła ze zbuntowanym chłopstwem. Co to za propaganda? Ukraińcy byli własnością króla polskiego. Mógł z nimi robić co mu się żywnie podoba tak jak w Rosji gdzie chłopi mieli o wiele gorzej. Nie pierd.....
- w UPA walczyli przede Ukraińcy.
- Ukraińcy uratowali ok 2500 Polaków. Wymordowali o wiele więcej.

Lisowczyk

1. Pytanie brzmiało dobrze. Mówiłem, żebyś sprawdził.
2. Błąd. Nie byli tak samo traktowani.
3. Mordowała. Także później, jako AK.

4. UPA to była zbieranina wszystkich powojennych śmieci. Ukraińców jako takich, albo jak ich dziś widzą Polacy, było niewielu.
5. Uratowano o wiele więcej. A kilkadziesiąt tysięcy dało głowę za pomoc Polakom.

Ale o tym już się nie chce wiedzieć, co, ofiary propagandy?

wolflt

PS Jestem Polakiem, nie Ukraińcem, gdybyś o to pytał.

ocenił(a) film na 9
wolflt

Kłamstwa nieuka prowokatora.
Poproszę naukowe źródła (dokumenty historyczne, publikacje historyczne)., że :
- AK mordowała niewinnych Ukraińców
- chłopi ukraińscy byli gorzej traktowani jak chłopstwo polskie
- RZON bez powodu mordowała ukraińską ludność

Wprost czekam z niecierpliwością.

Lisowczyk

Czy przynajmniej raz możesz napisać coś, co nie jest totalną głupotą? Tak. AK mordowała niewinnych. W ich akcjach ginęły kobiety i dzieci, chyba że uważasz kobiety i dzieci za winnych. To, do takich jak ty podobne. Nie tylko chłopi ukraińscy traktowani byli gorzej niż chłopi polscy. Do konsekwencji ich stanu wynikającego z treści prawa feudalnego dodać należy prześladowania religijne, jakie były udziałem prawosławnych Rusinów.
Nie istnieje coś takiego jak "RZON". Nawet taki drobiazg nie potrafisz podać poprawnie. Istnieje tylko jedna prawidłowa forma zapisu i jest nią RON. Rzeczpospolita Obojga Narodów.
Okrzemki mogą pochwalić się większym intelektem niż to jest twoim udziałem.

ocenił(a) film na 9
Irry

Brednie.
To, że przypadkowo jakaś baba z dzieckiem zginęła to jest prawidło wojny.
Nikogo umyślnie AK nie mordowało.
To Polska została zaatakowana.

Lisowczyk

czyli jak rozumiem - jak jakaś Polska z dzieciakiem oberwała siekierą, to zgodnie z twoją logiką, prawidło wojny. Coś w tym jest.
No i jesteśmy w domu.
Zdajesz sobie sprawę z tego, że jesteś ze swymi wywodami żałosny?

ocenił(a) film na 9
wolflt

Poproszę też (nie wierzę, że to piszę) rzetelną statystykę ukazującą, że w Ukraińskiej Powstańczej Armii było niewiele osób ukraińskiego pochodzenia.

Lisowczyk

Co ja ci będę szukać :)) Przecież mówiłem, żebyś sprawdził. Dałem ci temat, konkretne zagadnienia, wskazówki. Chyba jesteś w stanie znaleźć odpowiednie informacje samodzielnie? W końcu nawet nie musisz wychodzić z domu, większość katalogów jest online.

Odnośnie AK dodam jeszcze, że dopuszczali się mordów również na litewskich chłopach, nie tylko ukraińskich.

ocenił(a) film na 9
wolflt

Nie jesteś żadnym partnerem do dyskusji dla mnie człowieku :)
Reprezentujesz poziom gimnazjalny zarówno pod względem wiedzy jak i intelektu :)
Nie masz absolutnie żadnych argumentów na potwierdzenie swoich tez :)
Nie wiem czy wiesz ale profesjonalna dyskusja między dorosłymi ludźmi polega na tym, że podajesz argument/dowód a Ty p...... jakieś brednie/kłamsztwa i każesz mi szusować po internecie :)
Życzę dobrego samopoczucia :)

Lisowczyk

Jak mniemam, dotarłeś już do pewnych informacji i teraz odczuwasz frustrację z tego powodu, że twoja patriotyczna wizja Polski i Polaków powoli się sypie. Z tego powodu zaczynasz podkreślać, jaki poziom intelektu reprezentujesz i wyzywasz mnie na różny sposób. Rozumiem twoją złość, zwłaszcza, że twój dziadek był chyba w AK.

A żebyś już nie rzucał się o brak informacji z mojej stony, to zapoznaj się ze zbiorem "Polska-Ukraina. Trudne pytania", poczytaj o Zygmuncie Szendzielarzu, książkę "Glinciszki i Dubinki. Zbrodnie wojenne na Wileńszczyźnie" itd.

I proszę - bądź obiektywny. Oceń sytuację i wyciągnij odpowiednie wnioski. A potem, już jak zrozumiesz, jak było naprawdę, opluwaj swoim jadem Ukraińców, Rosjan, Białorusinów, Litwinów, Cyganów, Rumunów, Żydów, Anglików, Francuzów, Niemców czy kogo tam jeszcze jako wielki patriota nienawidzisz.

ocenił(a) film na 9
wolflt

Dzięki.
O Łupaszce czytałem.
Nie ma dowodów na to, że był zbrodniarzem. Żadnych.
Co do Trudnych pytań to poszukam i poczytam
Owszem. Mój pradziadek był w AK. Był nawet na Wołyniu i widział co robią Ukraińcy.
Jestem z tego dumny, że był w tej organizacji, która nie była zbrodnicza tak jak UPA, Wermaht czy SS.

ocenił(a) film na 9
Lisowczyk

AK zbrodnicz organizacja ? popirdolilo CIe ? To byla jedyna niepodlegla organicazja Polska z prawdziwymi Polakami, obecnie spadkobiewrcami tych Zolnierzy w POlsce jest Prezydent Andrzej Duda i Prezes Jaroslaw Kaczynski. od Ubiregloego roku znow mamy niepodleglosc i teraz sluchajcie, zaciskamy piesci i nie dajemy odebrac zdrajcom Polski.

ocenił(a) film na 9
Szybszy

Jestem z tego dumny, że był w tej organizacji, która nie była zbrodnicza tak jak UPA, Wermaht czy SS.

Weź czytaj dzieciaku ze zrozumieniem.

ocenił(a) film na 9
Lisowczyk

A myslisz ze armia ludowa to czym byla cwoku, stowrzyszeniem grzecznych panienek

ocenił(a) film na 9
Szybszy

Nie rozumiem o co Ci chodzi ale ok :) Z Bogiem :)

Lisowczyk

Żydowskim :D

Lisowczyk

Tak mi jakoś wpadło w oko:
http://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/02/01/polacy-mordowali-nie-tylko-w-jedwabn em-trzy-pogromy-ktorych-powinnismy-sie-wstydzic/

ocenił(a) film na 10
wolflt

Polacy w 1941r. nie stanowili jakiejś tajnej organizacji zrzeszającej swoich członków na zasadzie odpowiedzialności jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Idąc taką logiką, zmierzamy w stronę nazistowskiego myślenia i odpowiedzialności Żydów za działania niektórych Żydów-komunistów. Nie tędy droga. W 1941r. mordercami ludności żydowskiej były poszczególne osoby, odpowiadające na zasadzie odpowiedzialności indywidualnej. Nie działali w ramach jakiejkolwiek organizacji, chyba, że na zlecenie einsatzgruppen. W każdym bądź razie zwróćcie uwagę na proporcje: miasteczek gdzie miały być pogromy wymienia się w artykule 3. Tymczasem Żydzi żyli w setkach miasteczek na terenach ZSRR pośród Polaków. Pomimo, że einsatzgruppen wszędzie zachęcało lokalną ludność do mordów, to udało się co najwyżej w kilku. A teraz porównajcie to z Litwą, albo terenami, gdzie mieszkali Ukraińcy. Tam regułą było ludobójstwo. Nie ominęły go nawet wielkie miasta. W Kownie Litwini uczcili wejście Niemców wymordowaniem kilku tysięcy Żydów. Nie inaczej było we Lwowie, gdzie "zasłynął": batalion Nachtigall, kierowany przez Szuchewycza, ojca obecnego głównego doradcy parlamentu Ukrainy.

ocenił(a) film na 9
wolflt

Zakładam, że ten wyrywek miał mi coś udowodnić.
Ciekawe co.
Po 1 Polacy to jedyny naród który założył, że za donoszenie lub zabijanie Żydów grozi kara śmierci. AK karała za takie uczynki.
Po 2 Polacy w przeciwieństwie do Francuzów nie kolaborowali z Niemcami i nie wywozili Żydów wagonami na ubój.
Po 3 te zabójstwa dokonane przez przede wszystkim plebs to kropla w morzu z tego co wyprawiali Niemcy i Rosjanie.
Po 4 mordy były inspirowane przez Niemców czynem i propagandą więc nikt nie wciśnie mi za nic kitu, że pogromy były spontaniczne. Najlepszym takim przykładem niemieckiej inspiracji jest właśnie Jedwabne.
Po 5 w czasie wojny demoralizacja to fakt faktem norma. Margines wypływa na wierzch.
Po 6 Rzeczpospolita od wieków była najbardziej przyjaznym państwem dla Żydów.

I gwoli ścisłości. Jeżeli miałbyś trochę elementarnej wiedzy i obiektywizmu to napisałbyś też o tym, że Żydzi:

- masowo wstępowali do komunistycznych organów bezpieczeństwa i mordowali w sposób okrutny Polaków tysiącami.

- przejmowali po wojnie sądownictwo. Na Polaków wydano kilkaset wyroków śmierci

- witali bolszewików z otwartymi ramionami.

- chcieli po 1918 zbudować na terenie RP swoje Państwo i kanałami dyplomatycznymi chcieli uniemożliwić stworzenie Polski

De facto o wiele więcej Żydów wymordowało Polaków niż na odwrót.

A sami Polacy o wiele bardziej ucierpieli na wojnie niż Żydzi.

Idź trollować dalej.

Lisowczyk

Mój drogi, mówisz do doktora historii, który właśnie specjalizuje się w tych tematach.

Wiedz zatem, że prawdziwego obrazu historii nie poznasz z źródeł oficjalnych.

ocenił(a) film na 10
wolflt

Mój drogi, a dlaczego uznajesz a priori, że Twoi rozmówcy mają mniejszą wiedzę/kwalifikację/tytuły do zabierania głosu w tych sprawach? Pomijając oczywiście, że nie broda czyni filozofa. :)

ocenił(a) film na 9
Azyniusz_Polion

Oczywiście, popełnił poważny błąd logiczny, który dyskwalifikuje go w dalszej dyskusji. Stawianie się w pozycji autorytetu jest co najmniej żenujące. Z resztą już wcześniej przerzucał ciężar dowodu na stronę przeciwną, nie podawał źródeł, do tego wycieczki ad personam. Widać co znaczą studia masowe. ;)

no_muzzle

Zważ na to, że wspomniałem o tym na końcu, po wielokrotnym obrażaniu mnie i mojego IQ. Bez tego nie wspomniałbym o tym. I to też zadecydowało o moim przeświadczeniu, że jestem autorytetem.

Proste.

Azyniusz_Polion

Oczywiście po samym poziomie wiedzy.

ocenił(a) film na 9
wolflt

No z tym się nie zgodzę ale to głębszy temat do dyskusji o którym nie szczególnie chce mi się pisać.

Wystarczy mi, że są niepoprawni politycznie autorzy typu Gontarczyk, Cenckiewicz czy Targalski, którzy dobrze opisują historię najnowszą.

Lisowczyk

Że też jeszcze komentuje twoje bzdury...

Nie istniała obligatoryjna kara śmierci za przestępstwa przeciwko Żydom. Ilość wykonanych wyroków KS była incydentalna. Były ostrzeżenia.
Polacy kolaborowali jak cała Europa. Robili to zarówno cywile (patrz szmalcownictwo) oraz wojsko (Brygada Świętokrzyska NSZ czy AK na Wileńszczyźnie).
RON była baaaaardzo daleko od państwa tolerancyjnego wobec niekatolików. Osobiście nie znam przypadku osądzenia sprawcy antyżydowskiego pogromu. A samych pogromów mogę z pamięci wymienić kilka.
Zbrodnie na Żydach popełniali też stateczni obywatele: nauczyciele, aptekarze, dawni urzędnicy II RP. To udowodnione.
W kwestii obiektywizmu.
Polacy witali z otwartymi rekami nazistów w 1941. Szybko im jednak przeszło...
Polacy masowo wstępowali do organów bezpieczeństwa. Nigdy liczba Polaków w organach nie spadła poniżej 40% a po 1953 było to ponad 90%. W UB byli nawet ex-akowcy (prokurator oskarżający Pileckiego).
Polacy, o ile nie angażowali się w konspirację, wypełniali w pełni polecenia władz okupacyjnych, pod Niemcem mieli całkiem dobrze. A nie jeden nawet się dorobił...Liczba Polaków zmarłych w latach 1939-1945 nigdy nie została podana. Te 6 mln z kawałkiem jest wzięte z d...y. A i tak Polacy w tej liczbie to mniej niż 25%.
Polacy zabili więcej Żydów niż na odwrót. Podobnie jak ty nie podaję źródeł tej tezy.
Żydzi i 1918 rok. jak zwykle musiałeś przysnąć podczas parteitagu w kościele św. Wojciecha i nie usłyszałeś reszty. Nie spać, tylko słuchać proboszcza-antysemity.

ocenił(a) film na 9
Irry

Wydawanie ukrywających się Żydów władzom niemieckim dla korzyści materialnych zwane potocznie szmalcownictwem uznawane było przez podziemne władze i kierownictwo Armii Krajowej jako kolaboracja z okupantem, za który groziła kara śmierci. - wycinek z wikipedii.

AK tymczasowo kolaborowała z III Rzeszą celem zwalczania komunistów. Były to niestety nie częste przypadki.

RON była baaaaardzo daleko od państwa tolerancyjnego wobec niekatolików. - w porównaniu z Francją czy Hiszpanią to był Eden. Nie pierd... mi tu kocopołów. Nie mordowano Żydów i nie wywożono ich.

Czy ja zaprzeczam ze w polskim państwie komunistycznym byli w służbach Polacy? Była i to w większości prymitywna wiejska hołota.

ocenił(a) film na 9
Irry

A nie jeden nawet się dorobił - ciekawe ilu się za Niemca dorobiło.
Bo z tego co wiem zwykli ludzie klepali biedę.

ocenił(a) film na 9
Irry

A tak na marginesie: Żydokomuna mordująca Polaków setkami jest faktem.
Chciałeś cyfr to masz:
https://wirtualnapolonia.com/2015/03/07/zydowscy-kaci-nkwd-i-ub-w-powojennej-pol sce/

Chyba umiesz czytać :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones