PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=724694}
7,8 159 560
ocen
7,8 10 1 159560
7,1 39
ocen krytyków
Wołyń
powrót do forum filmu Wołyń

Jestem Ukraińcem...

użytkownik usunięty

co prawda zupełnie z innego regionu niż Wołyń.Jestem w młodym wieku i o tej zbrodni dowiedziałem się już będąc w Polsce,która jest teraz moim drugim domem.Odczuwam mimo to wstyd i ból z powodu tego ludobójstwa,jak również z powodu gloryfikowania bandery i wywieszania flag czerwono czarnych w zachodnich regionach Ukrainy.Polacy wybaczcie.Pamiętajcie że Ukraina to kraj wielowarstwowy,posiadający wiele regionów i mentalności,
i nie wszyscy Ukraińcy to zabójcy i dranie-wielu pomagało Polakom podczas tych krwawych wydarzeń(osobiście znam starszą kobietę w Polsce która opowiedziała mi jak Ukrainiec uratował całą jej rodzinę przed banderowcami,
kazał im uciekać i zostawić wszystko bo mieli po nich iść.)
Ukraina to terytorium które od zawsze toczy korupcja i wojna z wielu stron.Piszę to bo czytam niektóre wypowiedzi na tym i innych forach
i się boję tego samego zapalnika nacjonalizmu który uczynił z Ukraińców zwierzęta,ale boję się go w Polskim wydaniu,gdy ktoś np.uzna moje nazwisko
za obce...Nie dajmy się zwariować,nakręcać politykom i spirali nienawiści.Wiem że nie jest to forum polityczne a filmowe.
Pamiętajmy że żaden naród nie jest bez winy,a Ukrainę historia rozliczyła wiele razy i dalej rozlicza,nie mówię że mamy się zaraz lubić,ale nie potrzebne nam wojny między sobą,zwłaszcza w tak niespokojnych czasach terroru,i jak mówił Taras Szewczenko-(czyli jakby ukraiński Mickiewicz)-"Podaj rękę Kozakowi"..Nikogo tutaj nie usprawiedliwiam.
cóż,to tyle-Czołem Polsce!

ocenił(a) film na 10
Lokiller

"Obrzydliwa propaganda anty-ukraińska.Fakt, dokonali strasznej zbrodni. Ale byli podpuszczani. A co robili Polaczki w Jedwabnym? O tym nikt nie mówi..." - co za pie*dolona hipokrytka.

A tak swoją drogą, to co zrobiły te twoje "Polaczki" w Jedwabnym? Bo z tego co mi wiadomo, nigdy nie dokończono ekshumacji, która by potwierdziła kto mordował.

ocenił(a) film na 10
Lokiller

Nie słyszałem aby ONR kpiło sobie np z mordowania Żydów.

Raedwald

Nie. ONR w Białymstoku skandował: A na drzewach zamiast liści będą wisieć Syjoniści. A później poszli do kościółka na mszę prowadzoną przez twojego ulubieńca - już nie księdza Międlara, gdzie ten wypowiedział słynny już bon-mot: Zero tolerancji dla żydowskiego tchórzostwa
Ale nie martw się mój naziolski Druhu Zuchu. Słynna białostocka prokuratura też nie widzi w tym nic złego.

ocenił(a) film na 10
Irry

Nie mam nic wspólnego ani z ONR ani z Białymstokiem, ale Twoich kolegów z KMP też się toleruje (A można u was np poczytać jak to Niemcy mordowali w Katyniu ) więc proszę o trochę obiektywizmu.

Raedwald

a może jakieś źródełko o tym, że komuniści twierdzą, że w Katyniu rozstrzeliwali Niemcy? A poza tym jestem syndykalistycznym anarchistą a nie komunistą. W w dodatku jeszcze Żyd i Ruski. Szkoda że nie czarny i nie gej. Czuj, czuwaj brunatny Druhu Zuchu. Niech ci się przyśni jakiś milusi antyżydowski tumulcik.

ocenił(a) film na 10
Irry

Mam zlinkować stronę KMP ? Nie wiem czy portal się nie doczepi. Nawzajem niech Ci się przyśni milutka akcja rozkułaczania, bolszewiczku mój drogi.

ocenił(a) film na 8
Raedwald

Możesz go oskarżyć o pomówienie, co jest karalne. Ciekawe czy będzie tak kwiczał i Cię obrażał na forum.

ocenił(a) film na 10
Alex_Tyler

Rzeczywiście pomawiał mnie np o antysemityzm. A ja tylko przytoczyłem dane IPN według których Żydów w kierownictwie MPB było 37% (167 osób na 450 stanowisk kierowniczych ) ale nigdzie poza tym nie piszę niczego złego o Żydach ani ich w niczym nie obrażam. Dane które przytoczyłem też nie są plonem moich badań tylko IPN.

Irry

Za przeproszeniem bzdury Pan pleciesz... Wysłuchałem tego kazania, aby sprawdzić kto tak naprawdę manipuluje... Niestety, ale to właśnie lewicowe media bawią się w Goebbelsa. Międlar wyraźnie stwierdził, że Polacy powinni być jak Żydzi! Powinniśmy brać z nich przykład, gdyż i Oni byli poniewierani przez wszystkich póki innym na to pozwalali. Tkwili w niewoli ponieważ bali się przeciwstawić ówczesnej rzeczywistości. Z chwila, gdy porzucili tchórzostwo odzyskali swoją wolność. I tak właśnie powinni czynić Polacy - powinni odrzucać słabość jaką jest strach... Chyba nie wysłuchałeś tego kazania uważnie - jeśli w ogóle.

Uprzedzam Twój atak odnośnie mojego światopoglądu - jestem prawicowym wolnościowcem... A wolność jednostki kończy się dokładnie w tym miejscu, gdzie zaczyna się wolność drugiej jednostki. Anarchia, jak przystało na nurt lewicowy, odwraca znaczenie tego pojęcia... Według anarchistycznej ideologii należałoby zakazać odwiecznych moralnych ograniczeń, ludzie powinni czynić względem siebie co im się rzewnie podoba a świat niech pogrąża się w chaosie... Czyż nie tak stało się na Wołyniu? Upadła II RP a wraz z nią władza na tych terenach... Wojna to przecież taka namiastka anarchii, w której jak stwierdziłeś się lubujesz. Nie dziwi więc fakt, że II WŚ zafundowały nam dwa lewicowe totalitaryzmy, które najpierw prawem watahy razem jak dzikie psy rzuciły się na cały świat, a następnie, gdy już brakło ofiar to sobie do gardeł... Mówię o narodowym ateistycznym socjalizmie (nazizm) oraz bolszewizmie. Tak oto Twoi ideowi lewicowi protoplaści (ci w brunatnych koszulach i ci z czerwoną gwiazdą) wpadli sobie przyjacielsko w ramiona w Brześciu Litewskim roku 1939... A wszystko to na krwi niewinnych ludzi...

Po co piszesz, że jesteś Żydem i Ruskim? co to wnosi do dyskusji? Przecież i jedni i drudzy przynależeli do narodu Rzeczypospolitej. Jednych uratował przed światowymi prześladowaniami i dał bezpieczne schronienie Kazimierz Wielki a drudzy to nasi odwieczni bracia słowiańscy (często myleni z moskalami - Rosjanami).

Po co Te rasistowskie wstawki o kolorze skóry i skłonnościach seksualnych? Nie kumasz, że ludzi łączą i dzielą wspólne lub odmienne idee? Światopogląd nie ma koloru skóry... Masz coś do gejów? po co o nich wspominasz? ładnie to tak zaglądać ludziom do rozporka? A no tak zapomniałem anarchia - wolno wszystko. Może lepiej będzie dla wszystkich jak się się każdy z nas zajmie swoim rozporkiem we własnym domu? Chyba lepsze to niż zabawa cudzymi lub nawet swoim na forach publicznych oraz ulicy...? Przecież każdy ma prawo do wolności - w tym wolności moralnych doznań wzrokowych.

Pozdrowienia od wolnościowca dla Anarchisty.

P.S.
Gdyby chazarsko-ruskie korzenie nadal nie dawały Ci spokoju... Bo chyba "bolą Cię" one bardziej niż Polaków, to polecam wziąć sobie do serca cytat pewnego wielkiego zasłużonego pisarza... Ciekawe czy zgadniesz kogo... " Moje żydostwo wisi mi flakiem; Byłem, jestem i umrę Polakiem".
Jeśli nadal nie zrozumiesz to wyjaśniam - Polakiem może być każdy kto tego pragnie. Wystarczy, że przyjmie określony narodowy zestaw kulturowo-ideowo-światopoglądowy... I w drugą stronę - można urodzić się Polakiem i nim nie być (wystarczy odrzucić swoją narodowa kulturę).

ocenił(a) film na 10
shinobi82

Stwierdził np że unici chełmscy dobrowolnie przyjęli prawosławie co jest wierutną bzdurą i świadczy o zupełnej nieznajomości historii Polski.

ocenił(a) film na 9
Irry

Przesłuchaj całe kazanie i zrozum ton wypowiedzi o tolerancji dla żydowskiego tchórzostwa. Jakbyś się zapoznał ze znaczeniem kontekstowym i przede wszystkim z treścią Starego Testamentu to byś wiedział w jakim kontekście padły te słowa...

ocenił(a) film na 10
Lokiller

Nie nam oceniać postępowanie UPA na Wołyniu ? Czy aby trochę nie przesadziłeś ?

Raedwald

a co się dziwisz takiemu komentarzowi? dziewczyna dała temu filmowi 1... j e d e n. nawet wielu filmom klasy B ciężko jest wystawić mniej niż 3 bo a to jakiś dobry aktor się znajdzie, a to scenografia dobrze pomyślana, a to muzyka. Wołyń arcydziełem nie jest, ale nawet wykreślając aktorów czy tematykę jest wiele elementów za które ocenia się film. 1 oznacza dno totalne, sodomę i gomorę. skoro oceniła na 1 to wyraźnie świadczy o jej nastawieniu do pewnych spraw, które przesłaniają jej cały świat. i to jest też "tragedia", że tak ją zacytuje.

ocenił(a) film na 7
Raedwald

to manifest, a nie ocena

Lokiller

Polacy ukrywający Żydów, nieistotne z jakich powodów, czy za pieniądze, czy z odruchu człowieczeństwa, bardziej bali się własnych sąsiadów, niż Niemców. Po wojnie pomoc Żydom traktowana była jako coś wstydliwego, coś o czym nie warto było mówić. Bano się reakcji sąsiadów. W mojej opinii wynikało to/wynika nadal/ z poczucia winy tych, co tego nie robili, tych co Żydów wydawali lub mordowali. Takie rzeczy budziły agresję. Wyparcie przez agresję to popularny mechanizm obronny. Jedwabne jest tylko znane medialnie z powodu książki Grossa. Takich miejsc było znacznie, znacznie więcej. Piewcy Polski Wiecznie Skrzywdzonej i Absolutnie Bezgrzesznej Pani wolą żyć w błogiej nieświadomości i wytykać innym ich winy. Sami są święci.

Irry

Po II WŚ nie było wolnej Polski! straciliśmy wolność do lat współczesnych! wszystko co wydarzyło się na ziemiach dawnej II RP działo się za wiedzą i pod dyktando okupantów lub ich powierników! ZSRR zależało na tym, aby nikt o wolność Polaków się nie upomniał. Wszechobecna propaganda i prowokacje antysemickie to zasługa służb komunistycznych. W świat szła fama o antysemitach - a kto chce takim pomagać?

Co do Polski skrzywdzonej... Popatrz sobie w statystyki wojenne a następnie odpowiedz na pytanie - który kraj i naród ucierpiał najbardziej podczas II WŚ? Weź też pod uwagę kto był agresorem a kto ofiarą ... Kto wywołał wojnę i kto uzyskał pełną wolność...

Sprawdź przy okazji statystyki sprawiedliwych wśród narodów świata... zwróć uwagę jakie były kary w danym kraju za ochronę Żydów... Uwzględnij wydarzenia z czasów Kazimierza Wielkiego.

Poszukaj też ile razy kto kogo zdradzał i zabijał przez ostatnie 1050 lat na terenach Rzeczypospolitej - zestaw ze sobą Polaków i Żydów... Mordowanie jest złem i nic tego czynu nie usprawiedliwia... Ale pamiętaj, że życie goja też ma swoją wartość.

Kto częściej komu pomagał? Żydzi Polakom czy odwrotnie? Kto zyskał wolny kraj po wojnie? kto komu pomógł w jego powstaniu? I kto kogo szkaluje na arenie międzynarodowej?

ocenił(a) film na 10
shinobi82

Brawo. Ale i tak ten "anarchista" powie, że kłamiesz. Oni mają swoją historię, historię potrzebną do prowadzenia własnej "polityki", a w niej nie może być dobrych narodów. On za pewne nie czuje ( albo nie chce czuć się ) polakiem lub być przywiązanym do jakiejś narodowości. Tak działali komuniści, anarchiści czy inna swołocz. A ich dumne hasła "wolność, równość, braterstwo"... przerabiał już to raz świat od początku XX wieku. Dzięki tej wolności i równości z życiem pożegnało się grubo ponad 200 milionów ludzi. Mi by było wstyd, wyznawać ideologię, która zabiła tyle niewinnych osób.

ocenił(a) film na 8
Lokiller

"prawda jest taka,że 3/4 z nich wydawala Żydów za pieniądze lub okradała ich z własnych domow. "

Kłamiesz. Za takie pomówienia powinineś mieć rozprawę w sądzie. Wiesz, że kwestionowanie zbrodni wojennych jest karalne? Jedwabne to odosobniony przypadek. Poza tym prawdodpodbnie lubość była przymuszona przez Niemców. Wśród wszystkich nacji ratujących Żydów w II wś połowę stanową sami Polacy. Czemu tego nie napiszesz? Jesteś ohydnym kłamcą pisząc, że 3/4 wydawała Żydów. Prawda jest taka, ze 1/4 pomagała lub ratowała Żydów, 3/4 było obojętne (nic dziwnego bo tylko w Polsce za pomaganie Żydom była kara śmierci), a jakiś tam ułamek 1% wydawał Żydów.

Lokiller

Miliony ofiar mają na koncie ateistyczni Żydzi twórcy manifestu komunistycznego .Ojcowie Marks, Engels, wykonawcy chorego zamysłu Trocki, Lenin Wymordowanie elit Polskich w Katyniu to ich dzieło.Poczytaj sobie o judenratach policji Żydowskiej która współpracowała z gestapo i wydawała innych Żydów na śmierć.Lenina i Hitlera finansowali hazarscy bankierzy- Klub Londyński i banki czołowych krajów obecnej huyni europejskiej.Z 556 ważnych funkcjonariuszy bolszewickiego terroru ponad 80% było Żydami Rosjanie stanowili mały odsetek.mimo że populacja Żydów nie przekroczyła 5% liczebności kraju..............W Jedwabnem Żydzi donosili czerwonym na Polaków których sowieci wywozili na Sybir, o tym się nie mówi.Do Jedwabnego wparowało niemieckie komando od czystek etnicznych i pod okupacyjnym prawem zmusili lufami karabinów Polaków wskazywać domy gdzie mieszkają Żydzi, grożono egzekucją za odmowe i kula w łeb za wprowadzenie w błąd, wysłuchałem relacji świadka Stefana Boczkowskiego który wtedy był 12 letnim chłopcem, i wskazał gdzie mieszkają Żydzi , co takie dziecko mogło wiedzieć o zamiarach niemców w czasach gdzie mało kto miał radio, a telewizja i internet nie istniało. Nawet USA nie wierzyło Karskiemu w istnienie niemieckich obozów zagłady. Roosevelt bardziej był zainteresowany sytuacją polskich koni pod niemiecką okupacją......Również spotkania Karskiego z wpływowymi przywódcami Kongresem Amerykańskich Żydów, którzy uważali relacje Karskiego są polską propagande, nie dały pozytywnych rezultatów.......Ciekawe jak każdy z nas by się zachował jak niemiec poszturchał by zimną lufą karabinu i krzyknął ,,gdzie Żydzi polska świnio? mów !!! ''i strzał w pysk z liścia, hmmm? ...........Cieszy mnie że Paszkwil mitomana Grossa ,, Sąsiedzi ' który zarabia na przedsiębiorstwie holokaust 'w kolejnych publikacjach demaskują polscy historycy i publicyści. Wystarczy wspomnieć profesora Tomasza Strzembosza, profesora Jerzego R. Nowaka, Piotra Gontarczyka jak również Andrzeja Reymanna.........Ludzkość po łbach się wali od zarania dziejów, a to o las, o miedze, o niewolników, surowce naturalne, mało który naród ma czyste ręce, nawet jankesi wycinali Indian w pień.Hiroszima, Nagasaki ,jeeeeeb, armia powinna walczyć z mundurami, a nie spalać wszystkich jak leci -starców - dzieci. Wszyscy święci. Plucie na Polske jak by była winna nieszczęść światowych, a Niemcy w nagrode obecnie przewodzą Europie, ot sprawiedliwość dziejowa.Współcześni Żydzi się uwzieli na Polakach jakby to my najwięcej im krzywd wyrządzili A to nie prawda, rozdmuchują Jedwabne do niebotycznych rozmiarów.Ogólnie porównywanie teraz Wołynia z Jedwabnem jest niewspółmierne. Kwaśniewski przepraszał publicznie Żydów za Jedwabne, nie wiem czy do końca słusznie Ukraincy obecnie stawiają pomniki Banderze

użytkownik usunięty
Lokiller

Przeczytałem opis filmu Wołyń na twoim profilu i ktoś musi ci to napisać. Twoja retoryka ma po prostu wymiar paskudnej, nikczemnej licytacji, wartościowania i braku fundamentalnej empatii w stosunku do samych ofiar, własnego narodu i historycznej pamięci. Tak jak piszesz nie wszyscy Polacy ratowali żydów, to prawda, ale jak to się ma do Wołynia? Czy to oznacza, że wszystkie ofiary, łącznie z kobietami i dziećmi, bogu ducha winnymi cywilami zasłużyli na taki los, bo gdzieś indziej ktoś inny sprzedawał żydów? Czy to oznacza, że mamy lekceważyć jedno, wartościować coś kosztem drugiego? Jak można w ogóle wartościować wagę zbrodni? Może zaczniemy debatować nad tym czy gorzej miały ofiary SS, NKWD czy czerwonych Khmerów? Niemcy są zbyt szkalowani bo przecież ZSRR zabiło więcej?Co za obrzydliwa retoryka. Do tego jesteś w bardzo fałszywy sposób wybiórcza. Nikt nie mówi o jedwabnym? Pokłosie. Mówi ci to coś? Film był bardzo głośny i głupotą byłoby nazwać go niszowym. Generalnie o żadnym innym narodzie nie mówi się tak wiele w kontekście ludobójstw jak o żydach. Masa innych nieco bardziej świeżych tragedii jest dużo mniej medialna np wojna w Bałkanach, a temat obozów zagłady w kontekście żydów jest znany na całym świecie. Nie chcę wartościować tak jak ty, chcę jedynie zwrócić uwagę na to, że stosujesz bardzo brzydkie chwyty poniżej pasa troszcząc się w tym o naród, który już dawno stanął na nogi, ma jedną z lepszych armii na świecie- a w jakim stanie jest np nasze wojsko? Może zatroszczmy się bardziej o własne podwórku, aby zapobiegać w przyszłości podobnym do Wołyńa tragediom? W twoim przypadku trudno o taryfę ulgową, bo pisanie w ten sposób o takich rzeczach jest po prostu niegodziwością. Jeżeli to trolling, to w sumie bez różnicy, bo pisać bzdury i zarzucać baity w takim temacie jest zwyczajnie obrzydliwe.

ocenił(a) film na 5
oz_ozzwald

Dokładnie! Wraca mi wiara w ludzkość. :)

ocenił(a) film na 9
Lokiller

Karmicie trolla aż miło :)

Dziękuję za ten komentarz. Jest bardzo mądry i chciałabym, żeby więcej ludzi rzeczywiście potraktowało ten film jako most, a nie mur potęgujący nacjonalizm. Polacy potrzebują właśnie więcej takich spokojnych odzewów ze strony ukraińskiej zamiast ciągłych doniesień o gloryfikacji Bandery, które nastawiają nas przeciw Ukrainie. Nie przejmuj się negatywnymi reakcjami.

użytkownik usunięty
Everra

nie gloryfikuję czynów tych ludzi,poza tym staram się nie mieć "strony",czuję się już w równym stopniu Polakiem z powodu okoliczności życiowych co Ukraińcem z pochodzenia.Polacy muszą też zrozumieć że są grupy idiotów w internecie i na ulicach po obu stronach,i starać się nie wsadzać wszystkich do jednego wora.Hitler bardzo skrzywdził np.moją rodzinę,ale przecież nie będę atakował ani "rozliczał" każdego Niemca i wypominał im zbrodnie,a są dalej w Niemczech tacy co tęsknią za Adolfem,to samo z Ruskimi i Józefem Stalinem.

użytkownik usunięty
Everra

Myślę że wszystkie te postawy Ukraińców biorą się z kompleksu i złego życia,poczucia krzywdy,dlatego Ukraina musi sama się "wyleczyć" a potem już dyskutować z Polakami.Pozdrawiam

ocenił(a) film na 9

Nie mam nic do Ukraińców, bo trzeba pamiętać też to co dobre. Przez wieki tworzyliśmy wspólne państwo i wiele razy stawaliśmy ramię w ramię przeciwko Turkom, Tatarom, Moskalom. Elity ukraińskie taki jak Ostrogscy, Zasławscy, Świrscy, Koreccy, Wiśniowieccy polonizowały się, ale nadal to były ruskie tutejsze rodziny, a jedna z nich dała Rzeczpospolitej nawet króla. Oprócz złych spraw wspominajmy też Petro Konaszewicza-Sahajdacznego, który pomógł nam pod Chocimiem, Pawła Teterę, który pomagał pod Słobodyszczem czy Timofieja Orendarenko pod Smoleńskiem i wielu innych wspólnych bohaterów.

ocenił(a) film na 10
korek77

Ale co mają Rusini i Kozacy do ukraińców?

ocenił(a) film na 6
Hopcola

To jak państwo ukraińskie podchodzi do Rusinów, którzy za nic w świecie nie chcą być brani za Ukraińców, to już w zasadzie też niezły temat na film...

ocenił(a) film na 9

Brawo! Film ma przesłanie uniwersalne- stop nienawistnym ideom hołdującym stereotypom, opartym na ksenofobii, nienawiści i nietolerancji- zaprzeczającym człowieczeństwu. Oby już żadna ideologia nie zrobiła z człowieka potwora. Już wojna na Bałkanach pokazała, że demony tylko czekają w uśpieniu by obudzić się w sprzyjającym momencie...

Zacząłeś pod płaszczykiem człowieka, który potępia zbrodnie OUN-UPA i chłopstwa ukraińskiego na Polakach, po czym w toku rozmowy udowadniasz, że jest to zupełnie nieszczere, a próby uczciwego spojrzenia na to ludobójstwo stanowią zasłonę dymną. Zacząłeś wątek tylko w jednym celu, a jest nim relatywizowanie zbrodni. Porównywanie OUN-UPA z AK jest nie tylko kłamstwem historycznym, ale przede wszystkim czymś nikczemnym. UPA realizowała ściśle zaplanowaną i zorganizowaną akcję ludobójczą, żadna polska organizacja podziemna nigdy czegoś takiego nie zrobiła, więc wiesz gdzie sobie możesz włożyć te swoje haniebne porównania relatywisto. Ponadto pytany o stopień zezwierzęcenia Ukraińców uciekasz od odpowiedzi. Błędem zasadniczym w analizowaniu Wołynia (ten błąd popełnił także Smarzowski) jest zupełne pomijanie lat 1918-1919. Wówczas toczyła się wojna polsko-ukraińska, podczas której w Galicji Wschodniej dochodziło do równie dantejskich scen. Polska ludność na prowincji była mordowana przez Rusinów/Ukraińców w równie barbarzyński sposób jak w latach 40-tych XX wieku. Gen. Rozwadowski (dowódca Armii Wschód) wypowiedział się wówczas o tych zbrodniach następująco: "Rusini są pod wpływem opętania demonicznego, taki stopień sadyzmu za nic, niczym innym nie da się wytłumaczyć". Ludobójstwa dokonanego na Wołyniu w latach 40-tych XX wieku nie da się analizować bez odniesienia do wydarzeń z czasów wojny polsko-ukraińskiej 1918-1919. Problem w tym, że ta wojna została zupełnie wymazana zarówno z pamięci Polaków jak i Ukraińców. Ja jednak wrócę do słów gen. Rozwadowskiego, bo to jest w moim odczuciu najtrafniejsze podsumowanie nie tylko mordów dokonanych przez Ukraińców w latach 1918-1919, ale także tego, co Ukraińcy wyprawiali na Wołyniu i wschodnich regionach II RP podczas II wojny światowej i tuż po niej.

użytkownik usunięty
rycerz1984

co mam na monitor klękać??od niczego nie uciekam,przecież powiedziałem że to było brutalne
i okrutne i osobiście wyraziłem żal.

użytkownik usunięty

I co komu po tym żalu, jak zaraz zaczynasz pieprzyć o innych i zasłaniać się, że inni też dokonywali zbrodnie? A zrozum, że czegoś tak bestialskiego jak ukraińcy nie dokonał nikt w historii i prawdopodobnie nie dokona. Chorwaccy ustasze czy Vlad Palownik to byli przy nich aniołowie. Co dopiero Niemcy, Rosjanie czy Polacy wydający Żydów.

użytkownik usunięty

byliście tam zasyłani,na ziemię gdzie Ukraińcy od zawsze byli na swoim i byli autochtonami-tam rządziliście,paliliście cerkwie,szkoły,przymusowo polonizowaliście ludzi,wprowadzaliście niewolnicze ustawy,poniżaliście Ukraińców.Jednym słowem kolonizacja.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
Hopcola

Widzę, że nie rozumiesz, co gość chce przekazać. Czy ty sądzisz, że fakt, że doszło do rzezi był zupełnie nieuzasadniony? Myślisz, ze mordowali nas bo tak było im łatwiej? Jeżeli dochodzi do takiego czegoś to to na pewno nie jest całkowicie bez powodu. Rzeczywiście było tak, że Polacy byli panami Ukraińców i ich polonizowali. Są źródła.

ocenił(a) film na 7
Jacob007_filmweb

Jesteś w stanie znaleźć jakies dobre powody do ludobójstwa, zwłaszcza dzieci i kobiet?

ocenił(a) film na 8
skorn

Ty też nie rozumiesz. On nie tłumaczył tego, co się stało. Chciał jedynie zakomunikować, że my też nie byliśmy święci. Nie obwiniał Polaków o to.

ocenił(a) film na 7
Jacob007_filmweb

Wiemy, że nie byliśmy święci. Nie ma potrzeby tego komunikować. Jego wypowiedzi w tym temacie są na zasadzie "a u was biją murzynów".

ocenił(a) film na 8

""A zrozum, że czegoś tak bestialskiego jak ukraińcy nie dokonał nikt w historii i prawdopodobnie nie dokona. "" - Nie przesadzaj. Pisz jak już, że chodzi tylko o XX wiek. Bo chyba sam nie wierzysz, że w średniowieczu czy starożytności ludzie byli bardziej święci w swoich poczynaniach.

ocenił(a) film na 8
rycerz1984

Słuszna uwaga. Też to zauważyłem. Ubiegłeś mnie, więc po prostu Cię poprę, żeby szeroko nie pisać. Pierwszy post okazał się nieszczery. Ludzie zaczęli mu klaskać, a on w trakcie rozmowy zaczął porównywać Piłsudskiego do bandery, akcję odwetową Wisła do rzezi wołyńskiej i co najgorsze banderowców do Ak pisząc o jednych i drugich, że nic nie jest czarno-białe, więc jedni i drudzy przez pewne grupy są uważani jako bandziory, inne jako bohaterzy. Straszna manipulacja z jego strony. Liczyłem, że pierwszy raz czytam szczerą wypowiedź ze strony Ukraińca, jednak wyszło jak zawsze, tak jak ich politycy, których obroną jest atak, szukanie analogii tam gdzie ich nie ma. Manipulacja i fałszywa szczerość.

rycerz1984

brawo !!
zanim tutaj doszedłem też mnie to uderzyło i zapytałem dlaczego próbuje wybielać zbrodnie. Ale Ty to ująłeś bardzo elegancko z argumentami i patrząc na odpowiedź Ukraińskiego forumowicza sądzę, że do niego dotarło. Tylko teraz pewnie trochę mu głupio bo maska opadła i co tu napisać :)
pozdrawiam serdecznie

użytkownik usunięty
markus_filmaniak

ale się rzucacie-czy może gadam z Towarzyszami z łubianki??:)Mam wam wysłać zdjęcia zakłutych bagnetami AK ukraińskich i litewskich dzieci?? (na FW nie mogę bo mam limit z powodu nowego konta)-tzw.akcje "odwetowe"przed jakimkolwiek atakiem i na terenach gdzie nawet nie było UPA.
Cóż,niektórzy nie chcą rozmawiać uczciwie,ani żadnego pojednania,tylko chcą cały czas by ich wszyscy przepraszali,a jak ktoś przeprasza to narzekają że nie tak jak trzeba.Raz mentalność męczennika,raz imperialisty.Poza tymci którzy tu coś gęgają w większości powtarza Sowiecką propagandę,a warto zaznaczyć że Bandera w czasie tych wydarzeń siedział w obozie koncentracyjnym Zaksenhausen.Wiecie że Polacy też byli w UPA??np.MychajłoDuda?:D

Bardzo proszę podaj źródła i nazwy fotografii dokumetujace zbronie AK na dzieciach, znajdę w necie - zawsze jestem otwarty na nową wiedzę. Jezeli tak bylo potepiam to calkowicie. Podaj również źródła mówiące o akcjach odwetowych AK przed atakiem UPA bo nic mi o tym nie wiadomo. O akcjach wyprzedzających słyszałem i wiem, że miały miejsce i zgadnij czym były spowodowane ? UPA czesto robilo pokazy swojej "pomyslowosci" na placu glownym wsi - o podobnych wyczynach AK nigdzie mowy nie ma.

Czytalem ksiazke Dabskiego "Egzekutor" - chlopak byl w AK - zostal wyslany na akcje odwetowe i opisuje jak to wyglądało. I opis jego akcji w porownaniu do tego co czytalem o UPA np w ksiazce Karola Rygiera "NN czyli dzieci wojny" to pikus. W zrodlach w ktorych szukałem znalzlem informacjie mowiace o tym, ze pokrotce: po pierwszych akcjach odwetowych ludnosc Polska byla przeciwna mordowaniu ludnosci Ukrainskiej. W pozniejszych akcjach AK glownie bylo kierowane w miejsca rzekomo powiazane z UPA , palili cale wioski ale ludnosc cywilna oszczedzali. W dalszym czasie skupili sie juz tylko na obronie zagrozonych wsi. A to, ze w UPA znalazl sie jakis polak to niby o czym ma swiadczyc ? Zostanie wyczyszczony z pamieci polskiej .

Jak mozesz porownywac te zbrodnie . To tak jak ukrasc milion lub batona w sklepie.

Jak mozesz porownac zbrodnie AK siegajace moze kilku tysiecy Ukraincow ( w tym UPAincow) do 150 tys. umęczonych Polaków?

użytkownik usunięty
rycerz1984

Ja znam waszą polską "tolerancję" jak nikt-
wyzywany byłem od UPAdlińców i"ruskich",morderców-teraz przed chwilą słyszę że zginął gdzieś z waszej
łapy Ukrainiec,a potem macie pretensje do Anglików że was zabijają,
tam pokazujecie swoje "maniery"-to jest moi drodzy "double standard".Chciałem podać wam rękę-na próżno,
bo plujecie na mnie.

Każdy twój kolejny wpis przeraża coraz bardziej. Odniosłem się merytorycznie do tego, co napisałeś. Wykazałem, że jesteś relatywistą, nie używałem pejoratywnych epitetów, a w odpowiedzi otrzymuję nienawistny bełkot. Piszemy o ludobójstwie na Wołyniu, dlatego powoływanie się na współczesne wydarzenia w Anglii, czy przypadki jakichś narodowościowych przepychanek, których mnóstwo w każdym kraju, jest poniżej jakiegokolwiek poziomu. Ja wiem, że starasz się rozmyć odpowiedzialność Ukraińców za Wołyń, ale nie tędy droga.

użytkownik usunięty
rycerz1984

Dobra Mości Panie Szlachcicu-nienawidzisz mnie,to do szabli,jak chcesz walczyć-ok,to będzie dla was klęska,
bo nie macie w sobie już ducha Husarii,staliście się nacją narzekaczy,kapci i
pantoflarzy (nawet Marian Kowalski wam nie pomoże)-najwyżej utoniecie w błocie gdzieś pod Peremyszlem bo do
Lwowa nie dojdziecie,razem z kurzymi piórami:)

chyba że najpierw się napijemy się razem wódki,wtedy możemy się nawalać:D


Drogi kolego, z jednej z Twoich wypowiedzi wyczytałem, że była wojna i że dla jednych AK to bandziory a dla innych UPA. Zadam Ci konkretne pytania i takich samych odpowiedzi oczekuję.

- Czy Twoim zdaniem walką o wyzwolenie jest zabijanie siekierami, widłami i młotkami bezbronnych wieśniaków (w tym kobiet i dzieci)?
- Czy drogą do pojednania są roszczenia terytorialne, jakie wysuwają wobec Polski coraz bezczelniej takie ugrupowania jak Partia Swoboda?
- Czy Twoim zdaniem cokolwiek na świecie może usprawiedliwić ludobójstwo?

Żebym został dobrze zrozumiany to zaznaczę: owe pytania nie mają żadnego złośliwego podłoża. Chciałbym abyś przedstawił swoje stanowisko z obustronnego punktu widzenia (gdyż domyślam się, że jesteś na bieżąco z tym co dzieje się na Ukrainie).

ocenił(a) film na 9

No nie powiedziałbym, że będzie klęska. Póki co to Ukraina ma kompleks braku historii, przegranej wojny w 1918-19 a jedyny ich bohater narodowy to zwyrol i morderca ludności cywilnej. Nie mam żadnych ale to żadnych obaw, że cokolwiek nam zrobicie. Jaki naród, tacy bohaterowie. Jeżeli będzie taka potrzeba to zostaniecie z Polski natychmiast wyeksmitowani przez Polaków i to pomimo przychylności naszego rządu (który jest tak naprawdę bardziej rusofobiczny niż proukraiński). Twój główny post wydawał się fajny, szkoda że w ciągu dyskusji udowodniłeś, że nie prawdziwy. Takie jednostki jak Ty pokazują, że nie powinno się Wam ufać, gdyż w każdym momencie możecie przyjechać tu z widłami. Ale my będziemy gotowi - nie bój się o to.

BRYLANT_2

Ja mam bardzo podobne niestety odczucia co do kolegi z Ukrainy. Najpierw byłem bardzo miło zaskoczony jego pierwszą wypowiedzią ale postanowiłem go trochę "pociągnąć " za język w temacie no i niestety wyszło szydło z wora :( Potem dostał kilka silnych całkowicie słusznych reprymend i już się tak pogubił w wypowiedziach ,że zaczął zwyczajnie bredzić . Nie wiem może coś wypił albo wypalił . Jeśli tak faktycznie wygląda pogląd na temat Rzezi Wołyńskiej i innych podobnych wyczynów banderowskiej zwyrodniałej dziczy młodego gościa z Ukrainy który sam uważa się za Polaka ! to strach pomyśleć jakie są obecnie nastroje wśród Ukraińców przy granicy z Polską. Koszmar po prostu !

ocenił(a) film na 9
Tomi70

Pozostaje do rozważenia kwestia, czy należy w ogóle wierzyć w dobre intencje Ukraińców, którzy "potępiają" zbrodnie wołyńskie by w następnych wypowiedziach bronić i wybielać UPA. Nie każdy Ukrainiec taki jest - to oczywiste. Znam niejednego, który stanowczo nazywa rzeczy po imieniu: "banderowcy zabijali w sposób okrutny i Ukraińcy dziś powinni za to przeprosić" i koniec! Jako potomek kresowian (mój dziadek jest z Wołynia ) nie mam absolutnie ochoty jednać się z narodem, który gloryfikuje i robi bohaterów z takiego bydła. To nie Polska potrzebuje Ukrainy, tylko Ukraina Polski! Bo po co nam sojusz z Ukrainą? Czy nasz kraj ma w tym jakikolwiek interes? Odgrodzenie od Rosji to propaganda, którą wbijają nam nasze władze do głów na polecenie Stanów zjednoczonych. Zatem puenta drodzy ukraińscy bracia jest jasna: chcecie dalszej pomocy, dobrych stosunków dyplomatycznych to natychmiast zmieńcie swoją śpiewkę! Powinniśmy to wpajać takim osobnikom jak owy Pan z głównego postu. Pozdrawiam!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones