Jestem Ukraińcem...

użytkownik usunięty

co prawda zupełnie z innego regionu niż Wołyń.Jestem w młodym wieku i o tej zbrodni dowiedziałem się już będąc w Polsce,która jest teraz moim drugim domem.Odczuwam mimo to wstyd i ból z powodu tego ludobójstwa,jak również z powodu gloryfikowania bandery i wywieszania flag czerwono czarnych w zachodnich regionach Ukrainy.Polacy wybaczcie.Pamiętajcie że Ukraina to kraj wielowarstwowy,posiadający wiele regionów i mentalności,
i nie wszyscy Ukraińcy to zabójcy i dranie-wielu pomagało Polakom podczas tych krwawych wydarzeń(osobiście znam starszą kobietę w Polsce która opowiedziała mi jak Ukrainiec uratował całą jej rodzinę przed banderowcami,
kazał im uciekać i zostawić wszystko bo mieli po nich iść.)
Ukraina to terytorium które od zawsze toczy korupcja i wojna z wielu stron.Piszę to bo czytam niektóre wypowiedzi na tym i innych forach
i się boję tego samego zapalnika nacjonalizmu który uczynił z Ukraińców zwierzęta,ale boję się go w Polskim wydaniu,gdy ktoś np.uzna moje nazwisko
za obce...Nie dajmy się zwariować,nakręcać politykom i spirali nienawiści.Wiem że nie jest to forum polityczne a filmowe.
Pamiętajmy że żaden naród nie jest bez winy,a Ukrainę historia rozliczyła wiele razy i dalej rozlicza,nie mówię że mamy się zaraz lubić,ale nie potrzebne nam wojny między sobą,zwłaszcza w tak niespokojnych czasach terroru,i jak mówił Taras Szewczenko-(czyli jakby ukraiński Mickiewicz)-"Podaj rękę Kozakowi"..Nikogo tutaj nie usprawiedliwiam.
cóż,to tyle-Czołem Polsce!

730
 • Ja mam bardzo serdeczne nastawienie do słowiańskości i krajów wschodnich - Białorusi, Ukrainy i Rosji. Trudno mi to wytłumaczyć, ale czuję jakiś rodzaj więzi z ludźmi tam mieszkającymi.

  Historia Polski i Ukrainy jest bardzo trudna. Ale przez 400 lat to był jeden kraj. Ja jako Polak zdaję sobie sprawę, że na tamtych terenach Ukraińcy byli źle traktowani i mieli prawo odczuwać niechęć. Ale nie potrafię zrozumieć, dlaczego w tak okrutny sposób zabijano kobiety, dzieci tylko za to że byli Polakami - przecież one nie miały wpływu na politykę Polski na Wołyniu. A przecież mordowano też swoich - Ukraińców. Tylko dlatego, nie chcieli zabijać. Wiem, że byli ludzie po obu stronach, którzy próbowali ratować siebie nawzajem i wszystkim, którzy pośród tego piekła, zachowali dobro - dziękuję. Tak jak byli Polacy, którzy ratowali Żydów z Holokaustu, tak byli Ukraińcy, którzy ratowali Polaków z rzezi. Dlatego zgadzam się - nie mówmy, że każdy Ukrainiec to zwolennik Bandery i Szuchewycza, bo to nie prawda. Ja nie chcę zemsty, bo nie o to tutaj chodzi. Ale każdy Ukrainiec powinien po obejrzeniu tego filmu zrozumieć, dlaczego na,s Polaków, tak boli stawianie pomników Banderze i jego towarzyszom. To nie bohaterowie, to mordercy, z krwią na rękach Polaków, Ukraińców, Żydów i innych Bogu ducha winnych ludzi, którzy zamieszkiwali na Wołyniu. Ofiarom należy się pamięć i szacunek, tylko o to prosimy.

  • użytkownik usunięty

   Ukraina była podzielona,wielokrotnie i przez wielu.Ostatni wielki car Putin sądzi że należy odkroić i stworzyć tzw.Noworosję ale dokąd nas prowadzi takie myślenie-wtedy Polska musi oddać Niemcom część Oberschlesien i inne sporne regiony.Owszem,te mordy były wyjątkowo okrutne,i nie chcę relatywizować,ale Niemcy tworzyli abażury i mydła z Polaków w Oświęcimiu-najbardziej cierpieli niewinni wieśniacy i zwykli ludzie.Liczę że każdy ten film zobaczy,ale też pamiętajmy że to nie jest film dokumentalny-to jest pewnego rodzaju wizja artystyczna.

   • Ja myślę, że wyglądało to o wiele gorzej niż na tym filmie jest ukazane.

   • To samo mamy teraz w Polsce. Kiedy władza dzieli Polaków widać natychmiast wzrost nienawiści wobec nas samych. Stajemy się dziwnie dzicy. Ukraina przez stulecia była podzielona i zamiatana przez jednych jak i drugich, nie wykształciła swojej osobowości - nie możemy się więc dziwić, że społeczeństwo wychowane w takich warunkach staje się agresywne. Nic oczywiście nie usprawiedliwia mordów, ale powinna to być dla nas lekcja o tym, kim się staniemy jeśli nie zmienimy podejścia w relacjach międzyludzkich. Mam nadzieję jednak, że Ukraina wyjdzie na prostą i będzie stanowiła naturalny bufor bezpieczeństwa przed Wschodem, jak chciał Piłsudski.

    • Która władza nie dzieliła Polaków?

     • no nie przypominam sobie sztucznych podziałów na gorszych i lepszych Polaków, jak obecnie. Co najwyżej Polacy sami się dzielili

      • A gdzie masz takie podziały?

      • Podział w Polsce na zwolenników PiS i PO jest od wielu lat, wykształcił się dużo wcześniej przed obecnymi rządami z jednej strony samoczynnie na podstawie różnic poglądowych tych partii, a z drugiej strony siłą napędzaną przez polityków obu tych partii. Podziały są naturalne w społeczeństwie i hasło, że PiS dzieli jest niczym innym jak przypinaniem im łatki tych złych, co to nie jednoczą Polaków. Masz pomysł jak zjednoczyć Polaków, którzy sami dzielą się na zwolenników socjalizmu postępowego, socjalizmu konserwatywnego, liberalizmu konserwatywnego, czy konserwatywnych monarchistów? Ciekaw jestem jakby wyglądały rządy zaproponowane przez Ciebie jako jednoczące absolutnie wszystkich Polaków :) To zwykła utopia :)

       • No nie do końca się zgodzę. Popatrz, PO odeszła od władzy i zaczyna się nagonka, sztuczne napędzanie jednych na drugich, podsycanie nienawiści. Właśnie na tym polegał Wołyń. Na początku mówiono, że konflikty były zawsze, że to normalne, potem wystarczyła iskra aby to się zaogniło. Takich iskier obecnie mamy wiele (niewielkich, ale są) i teraz każdy Polak ma kolejny powód aby innemu Polakowi w morde dać. Ja nie znam recepty na bolączki Polaków, ale już Bismark twierdził, że Polacy to naród, który jest wiecznie skłócony nie nadający się do rządzenia czymkolwiek. Wieki lecą, a prawda pozostaje ta sama

        • No tak, o ile mamy tak krótką pamięć, żeby puścić w zapomnienie poprzednie zmiany władz w kraju to tak :) Apropos tej zmiany to kwestią dyskusyjną jest kto nagonkę urządza, bo ty przytaczasz słowa o gorszym sorcie, a ja mam w polu widzenia dążenie do obcej interwencji na terytorium RP poprzez działalność KODu. Zobacz na USA - ostoję demokracji i rozbieżności pomiędzy zwolennikami Republikanów i Demokratów. Przytaczasz Bismarcka, a dzisiaj w Niemczech jest jedność? Jedni popierają Merkel, inni jej nienawidzą. W Austrii tajemnicza wygrana kandydata Zielonych o ułamki procentów. We Francji spore poparcie zaczyna notować partia Marien Le Pen mimo dużego poparcia euroentuzjastów. A kwestia Ukrainy to dopiero jazda bez trzymanki. Mamy zachodnich szowinistów, władzę kijowską i wschodnią część - Donbas, gdzie w każdym z tych regionów poparcie mają inne ugrupowania. Nie demonizujmy więc tak naszego narodu, bo gdyby narody były tak jednomyślne nie byłoby potrzeby robić wyborów :]

   • SpecjalistaParExcellence - "ale też pamiętajmy że to nie jest film dokumentalny-to jest pewnego rodzaju wizja artystyczna." ???? To jest raczej łagodne pokazanie tego co się działo, tak żeby można było puścić to do kina.
    Na pewno są zarówno dobrzy jaki źli ludzie zarówno w Polsce jak i na Ukrainie, ale póki na Ukrainie czczą takie ścierwo jak Bandera to nie dziw się że będziemy czuli do Was coraz większą wrogość bo sami nam przypominacie o tym co nas dzieli.
    Wyobraź sobie np. Niemców, którzy stawiają pomniki Hitlera i robią z niego swoją dumę narodową.....
    Wg mojej opinii powinniście wstydzić się pewnej części historii i starać się przyznać, przeprosić oraz odciąć się od tego zła. Natomiast Wy zamiast tego j.w. napisałem rozdrapujecie stare rany poprzez gloryfikację Bandery i UPA.

    • Zgadzam się. Nie wiem czemu Ukraińcy zamiatają to pod dywan. Niemcy do tej pory przepraszają, dzieci zbrodniarzy wojennych wstydzą się za ojców. Osobiście znam Niemca, który po obejrzeniu filmu o holokauście powiedział swojej polskiej dziewczynie, że wstydzi się tego, że jest Niemcem. Inny, o którym tylko słyszałam, przepraszał ciągle mojego kolegę za II wojnę światową, chociaż ani on ani mój kolega wtedy nie żyli. Czemu Ukraina nie weźmie z nich przykładu? Ofiarom powinno się oddać hołd, a takie udawanie, że nic się nie stało,to jakby plucie na ich grób. Kto się o nich upomni, jak nie my? Musimy krzyczeć. Zamiast usprawiedliwiać powinni się przyznać i nie nazywać zwyrodnialców bohaterami. To nie znaczy,ze uważam,ze każdy Ukrainiec czci OUN UPA , tylko czemu ci, którzy potępiają tych zbrodniarzy siedzą jak myszy pod miotłą?

   • To nie jest film dokumentalny, ale też nie wizja artystyczna, bo film jest oparty na historycznych, udokumentowanych wydarzeniach, a nie na wyśnionej wizji reżysera. W rzeczywistości, opierając się na różnych wydawnictwach; wiemy, że było o wiele bardziej okrutnie.

   • Akurat Śląsk kolego to był nasz historycznie. Doczytaj. Myślę, że wszyscy zgodziliby się na to by oddać ziemie przydzielone Polsce w zamian za odzyskanie przedwojennego kształtu.

    • Głupoty piszesz. A czy Ukraińcy, Litwini i Białorusini, którzy tam mieszkają to by się na to zgodzili i to akceptowali? Teraz mamy kraj jednolity narodowościowo i jest święty spokój.

     • Ale dlaczego głupoty? Ja po prostu stwierdzam fakty. Czy nawołuję do odzyskania ziem? Twierdzę, że Śląsk był polski. Kropka. Twierdzę też, że ziemie, które utraciliśmy miały znacznie większy obszar od tych, które nam komisyjnie przydzielono jako rekompensatę. Gdyby przyszło nam wybierać odzyskać tamte czarnoziemy w zamian za zwrot tej podpaski zachodniej, którą rzucono nam niczym ochłapy psu - wybór ekonomiczno-matematyczny byłby naturalny. Białorusini, Litwini (w najmniejszym stopniu bo obecni Litwini z litewskimi Rusinami z tamtych czasów mają tyle wspólnego ze sobą co krzesło z krzesłem elektrycznym - niby to samo, ale różnica znaczna) i Ukraińcy już zamieszkiwali te ziemie wtedy, tak jak zamieszkują je teraz. Czy wtedy to akceptowali? Czy to coś zmieniało? Nie sądzę. Natomiast z jedną rzeczą się z Tobą godzę: mamy jednolity kulturowo i narodowościowo kraj i mamy spokój, a to w dzisiejszych czasach jest cenna rzecz. Białorusini w ciągu następnej dekady staną się częścią Federacji Rosyjskiej (i tak są obecnie wysoko zrusycyzowani), Ukraińcy mają wojnę domową i de facto 2 narody wewnątrz swojego kraju, Litwini mają duży problem z mniejszością rosyjską, czego nie przyznają publicznie. Dobrze, że u nas jeszcze się to wszystko jakoś trzyma.

   • wyierdalaj z olski

  • Miłch90 tak jak byli Polacy, którzy ratowali Żydów z Holokaustu byli i ci, którzy ich sami z chęcią gnębili, zabijali,wydawali. Polacy nie byli tacy święci jak się wszystkim wydaje. 3/4 z nich z pewnością nie należało do bohaterów.

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu: