PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=724694}
7,8 159 560
ocen
7,8 10 1 159560
7,1 39
ocen krytyków
Wołyń
powrót do forum filmu Wołyń

Jestem Ukraińcem...

użytkownik usunięty

co prawda zupełnie z innego regionu niż Wołyń.Jestem w młodym wieku i o tej zbrodni dowiedziałem się już będąc w Polsce,która jest teraz moim drugim domem.Odczuwam mimo to wstyd i ból z powodu tego ludobójstwa,jak również z powodu gloryfikowania bandery i wywieszania flag czerwono czarnych w zachodnich regionach Ukrainy.Polacy wybaczcie.Pamiętajcie że Ukraina to kraj wielowarstwowy,posiadający wiele regionów i mentalności,
i nie wszyscy Ukraińcy to zabójcy i dranie-wielu pomagało Polakom podczas tych krwawych wydarzeń(osobiście znam starszą kobietę w Polsce która opowiedziała mi jak Ukrainiec uratował całą jej rodzinę przed banderowcami,
kazał im uciekać i zostawić wszystko bo mieli po nich iść.)
Ukraina to terytorium które od zawsze toczy korupcja i wojna z wielu stron.Piszę to bo czytam niektóre wypowiedzi na tym i innych forach
i się boję tego samego zapalnika nacjonalizmu który uczynił z Ukraińców zwierzęta,ale boję się go w Polskim wydaniu,gdy ktoś np.uzna moje nazwisko
za obce...Nie dajmy się zwariować,nakręcać politykom i spirali nienawiści.Wiem że nie jest to forum polityczne a filmowe.
Pamiętajmy że żaden naród nie jest bez winy,a Ukrainę historia rozliczyła wiele razy i dalej rozlicza,nie mówię że mamy się zaraz lubić,ale nie potrzebne nam wojny między sobą,zwłaszcza w tak niespokojnych czasach terroru,i jak mówił Taras Szewczenko-(czyli jakby ukraiński Mickiewicz)-"Podaj rękę Kozakowi"..Nikogo tutaj nie usprawiedliwiam.
cóż,to tyle-Czołem Polsce!

Mitch90

Przybijali polskie niemowleta przez glowe dlutem do drzew, rozcinali ciezarnym kobietom brzuchy i wsadzali stluczone szklo, wsadzali rozgrzane zelazo polskim kobieta do pochwy. Pewnie za to ich lubisz co?

ocenił(a) film na 9

Jestem za tym, aby stworzyć dla Ukraińców takie wyróżnienie jak sprawiedliwi wśród narodów świata. Dla tych, którzy przeciwstawili się złu. Jeśli napiętnować zbrodnie, to i nagradzać piękne postawy. Tak to widzę. Na marginesie, mam przyjaciół Ukraińców i nie pozwolę nigdy, aby ktoś ich napastował tylko dlatego, ze są tej, a nie innej narodowości. Serdecznie Cie pozdrawiam.

katstasica92

Zdecydowanie popieram Twoją opinię. Polecam lekturę znakomitej książki "Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia" Witolda Szabłowskiego.

ocenił(a) film na 9
katstasica92

Powstała książka IPNu "Sprawiedliwi Ukraińcy", ale to za mało. Być może takie postawienie sprawy zjednałoby część zdroworozsądkowej opinii publicznej na Ukrainie. Bo lanie batem "wy wszyscy winni" też nie załatwia sprawy.

ocenił(a) film na 9

Dodam, że jak czytam komentarze pełne nienawiści do Ukraińców, to mam wrażenie, że część ludzi nie zrozumiała przesłania tego filmu.

użytkownik usunięty
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8

Też mi się wydaje, że wszystko działo się za szybko, ale reżyser pewnie chciał pokazać jak najwięcej w rozsądnym czasie (film i tak trwa prawie 2 i pół godziny).
A co do krwi, byłem przekonany, że będzie jej sporo więcej. Sama rzeź to końcówka filmu (chyba z pół godziny). Tak więc nie było tak źle. Myślę, że Smarzowski starał się pokazać tło i motywy tej rzezi, a nie samą rzeź. Dobrze, że filmu nie kręcił Mel Gibson - to byłby dopiero okrutny film.

ocenił(a) film na 5

Każdego należy edukować, właśnie to w pewnym stopniu zapobiegnie nienawiści w przyszłości. Ale błagam, niech robią filmy edukacyjne, nie propagandy. Polakom się fajnie wytyka, że Wołyń ,itd. A o Jedwabnym nikt nie pamięta, nikt o tym nie mówi.

ocenił(a) film na 8
Lokiller

Nikt? A "Pokłosie"?

ocenił(a) film na 9
Lokiller

Przepraszam ale pierdzielisz takie banialuki, że szok. "Pokłosie", bardzo popularny spektakl "Nasza klasa", "Ida". O czym to było wg Ciebie? Naprawdę jesteś takim ignorantem czy udajesz głupa i prowokujesz? Poza tym poczytaj sobie o Jedwabnem i o tym dlaczego przerwano tam ekshumacje. Otóż natłuszczę Ci, bo pewnie nie będzie się chciało poczytać - bo na miejscu zbrodni znaleziono łuski z niemieckich karabinów. Tymczasem Żydzi zabronili dalej tam grzebać, pod takim pretekstem, że to miejsce święte i nie można tego ruszać. Paranoja. Sama liczba ofiar też jest poważnie zawyżona przez takich łgarzy jak Gross, który wydał swoje kłamliwe bukwy. najgorsze jest to, że świadków tego zdarzenia jest już coraz mniej a pojawiają się tzw "świadkowie", którzy nigdy na miejscu nie byli i którzy świadczą oczywiście na niekorzyść Polaków. Żeby wiedzieć co tam naprawdę się stało trzeba wznowić ekshumacje.

ocenił(a) film na 8
Lokiller

Po raz kolejny kłamiesz. o Jedwabnem jest kilka filmów np. wspominana ida i Pokłosie, przy czym pierwszy dostał Oscara i jest znany w świecie. O Wołyniu powstał film i jest dobry, inteligentny i przede wszystkim stara się pokazać jak było nie naginajac faktów.

Alex_Tyler

Problem z Niemieckim czy Ukraińskim Nacjonalizmem jest taki że jest klasowy i rasowy w przeciwieństwie do Polskiego który był Jagieloński, Dmowski był np. tatarem, byli żydzi, Niemcy, Ukrainy itd wszyscy byli Polskimi Nacjonalistami mogłeś się stać polakiem jeśli wyznawałeś te same wartości i uznawałeś je za swoje. Polska to była taka Ameryka przed Ameryką to był projekt zupełnie wolnościowy i takie są nasze tradycje. A taki Nacjonalizm u nas Rasowy to jest wymyślony po wojnie przez Komitern i praktycznie ma 20 - parę lat i jak ktoś powiela takie coś znaczy tylko jedno, że jest albo niewolnikiem albo dzieckiem niewolników. Niestety dzieci Panów Komunistów którzy nienawidzą Polaków i w dalszym ciągu robią wodę z mózgu dzieci Niewolników. Dlatego Panie Alex jak byś od dziecka miał tłumaczone wiele rzeczy i znał historie swojej rodziny jak ja to byś takich bzdur nie gadał.

Lokiller

Jakbym słuchała mojego wujka, który 25 lat temu wyjechał do Niemiec. Jak wraca na święta to jedyne hasła jakie powtarza to, w kontekście piłki nożnej, że "Polacy ostatni raz pokonali Niemców pod Grunwaldem" albo wytyka Jedwabne. Puste hasła, powtarzane bez jakiejkolwiek refleksji lub odrobiny zgłębienia tematu. Typowi ludzi, którzy oglądają wycinek wiadomości i łykają wszystko w przeświadczeniu, że jest to prawda absolutna. Czasami mam wrażenie, że wszystkim umyka fakt, że to Nazistowskie Niemcy napadły na Polskę i to, że sam Hitler był Żydem za to skupiają się na garstce ludzi, którzy byli zdrajcami. Zupełnie jak idioci, którzy po gwałcie zapominają o gwałcicielu i winią ofiarę, że prowokowała, bo nosiła za krótką spódniczkę.

ocenił(a) film na 9
Izydora84

Dokładnie, na przestrzeni lat Niemcom udało się dołączyć do grona zwycięzców II wojny światowej. To daje im prawo do kręcenia produkcji takich jak Nasze matki, nasi ojcowie. Powszechnie już wiadomo, że za holocaust odpowiadają jacyś mityczni naziści niewiadomego pochodzenia, może nawet polskiego, którzy mordowali w polskich obozach zagłady. Oczywiście swój wielki udział miała w wyzwoleniu Armia Czerwona, której pomnik wdzięczności stanął bodajże w 2008 r. w państwie położonym w Palestynie, które to wydarzenie uhonorowali prominenci izraelscy wraz z Wladimirem Putinem.

ocenił(a) film na 9
Lokiller

Hollywood już tam dobrze wie jakie filmy nagradzać, więc nie opowiadaj bajek. Ida z Oscarem, Pokłosie z największym wsparciem finansowym z publicznych pieniędzy i najlepszą reklamą we wszystkich lewicowych mediach. Wiesz, że przywódca Światowego Kongresu Żydów Israel Singer zastraszał Polskę, że jak nie odda 60 mld odszkodowania dla pewnej organizacji żydowskiej (nie mającej nic wspólnego z ofiarami holocaustu) to Polska będzie szykanowana publicznie? I to wszystko jest cały czas w realizacji.

Lokiller

Niestety bardzo dużo mówi i to mówi się nieprawdy... Mam nadzieję na wznowienie ekshumacji i ukazanie prawdziwej twarzy tej zbrodni, a wiele wskazuje na to, że nie była to twarz Polska. Żydowska diaspora nie będzie miała tutaj niczego do gadania. Póki co boi się działań ekshumacji - Czyżby widmo utraty jednego z fałszywych argumentów na podstawy do fałszywych roszczeń?

I tak btw post-stalinowski gnoju, albo zwykły nieuku - Jesteś tylko wymiotem...

ocenił(a) film na 10
Lokiller

Jestes idiotą, czy tylko udajesz?

ocenił(a) film na 10

Chłopaku, AK to była armia polska walcząca z Niemcami i z Rosjanami. Ich celem byli dygnitarze, oficerowie, konfidenci, zbrodniarze z urzędów bezpieczeństwa. AK nie napadało na bezbronnych ludzi. Nie palili ich żywcem i nie obdzierali ze skóry tak więc przestań pier.dolić bzdury bo się słabo robi.

Dobrze, że widzisz obrzydliwość swoich rodaków, którzy nie są wstanie po 70 latach nadal uznać faktu ludobójstwa tak jak Rosjanie nie są w stanie uznać mordu na 20.000 Polaków w Katyniu.

Ale to nie zmienia faktu, że Polacy wam nie ufają i was tu nie chcą.

Mitch90

problem stanowi akcja i reakcja. np. teraz jako popularna rzecz krążą po sieci komentarze z jednej ukraińskiej strony/fanpage na fb. komentarze od których Polskie serce się gotuje. dodajmy jeszcze inne historię jakie ostatnio się słyszy o podejściu Ukraińców do Bandery i masz. oczywiście nie bronię języka nienawiści ze strony Polaków i sama takiego nie używam, mam znajomego Ukraińca oraz pewną Panią, która jest mi naprawdę bliska jak ukochana ciocia, a tym bardziej jest mi teraz smutno bo ma duże problemy zdrowotne. chcę tylko napisać w tym kontekście, że jak wcześniej wielu z moich znajomych miało neutralny wizerunek Ukraińców i z chciało im pomagać oraz byli bardzo przerażeni i smutni tym co się dzieje w Donbasie itd, to gdy ostatnim czasem natykają się na coraz to więcej takich wpisów i wypowiedzi Ukraińców (chodzi mi o te wpisy pełne nienawiści i gratulacji dla postawy Ukraińców na Wołyniu o tym filmie czy też te o Banderze) to zmieniają zdanie i rodzi się co najmniej niechęć, nieufność, oburzenie...
myśle, że jesteśmy krajami tak blisko koło siebie, że mało kto nie zna dobrego Ukraińca, nie ma znajomego, rodzinę, ale wielu podchodzi z coraz większą niechęcią do tych obcych, których nie znają przez takie zachowania.

użytkownik usunięty
LeaMao

to nie jest reakcja wszystkich,poza tym w internecie się można tyle naczytać że łeb puchnie-na temat wszystkiego.Bandera dla wielu był bohaterem-tak jak Piłsudski,a czy on nie mordował i nie otwierał obozów koncentracyjnych? czy Bonaparte nie mordował?teraz w Rosji chwalą Stalina...taki ten zwariowany świat -czyjś zbrodniarz jest czyimś walczącym bohaterem...a czy Bin laden nie jest bohaterem muslimów? Donbas to osobna kwestia-to wisiało w powietrzu i musiało kiedyś wybuchnąć...

ocenił(a) film na 10

Może nie porównuj Piłsudskiego i Bandery, bo co jak co, ale grzechy Piłsudskiego nijak mają się do wyczynów tego śmiecia Bandery i jego popleczników.

ocenił(a) film na 9

Trochę Pan się tutaj zapędził. Jak ma się porównywanie Piłsudskiego i Bandery? Nijak. Piłsudski nie tworzył odezw do polskiego narodu nakazujących mordowanie mniejszości etnicznych. To na Wołyniu i w Galicji ci ukraińscy "ideolodzy" tworzyli dekalogi wzywające do wyżynania "Lachów", doprowadzili do uruchomienia tej maszynki do mięsa. Nie ma też co porównywać Niemców do UPA i OUN, a także innych wcześniejszych organizacji (bo przypominam że już w okresie przed wojną polsko-bolszewicką dochodziło do czystek etnicznych na Polakach mieszkających w tych rejonach w sposób b. podobny do tego na Wołyniu), ponieważ Niemcy nie robią z Hitlera, Himmlera, Goebbelsa bohaterów narodowych. Zajmują konkretne stanowisko jako państwo w przeciwieństwie do Ukrainy, która z jednej strony aspiruje do NATO, UE i ogólnie zbliżenia się do zachodniej cywilizacji, a jednocześnie swoją tożsamość opiera w coraz większym stopniu na symbolach SS, Banderach, Szuchewyczach etc, którzy wyznawali poglądy sprzeczne z zasadami rządzących Europą. Bliżej im do Pol Pota niż Ojców założycieli. Dodatkowo najgorszy jest fakt, że rzezi dokonali nie regularni wojskowi, nie aparat administracyjny państwa ukraińskiego, a zwykli chłopi, którzy na codzień żyli obok tych Polaków i to w sposób uwłaczający godności ludzkiej, głębokie średniowiecze by się tego nie powstydziło. Ale cóż, jeśli elity są tak przesiąknięte nienawiścią to co mówić dopiero o zwykłym motłochu podatnym na agitację. Nie dziwcie się, że macie wrogów w coraz większej liczbie Polaków - jaki wy byście mieli stosunek do nas, gdybyśmy stawiali pomniki np. Wiśniowieckiemu jako naszemu największemu bohaterowi narodowemu?

ocenił(a) film na 10
karolekkkk04

To jest tylko Ukrainiec, nie oczekuj od niego zbyt wiele. On tylko ładnie napisze ze to rozumie, ze jest mu złe jak ogląda ten film, ale tak naprawde szuka tylko szpileczki zeby wbić ja i pokazać ze jednak Polacy byli tacy sami jak te scierwa. Jest jak ten szuma z filmy Wołyń, jak mu zawieje tak napisze.

Hopcola

"To jest tylko Ukrainiec, nie oczekuj od niego zbyt wiele."

Smutne co się z ludźmi wyrabia w dzisiejszych niby cywilizowanych czasach, że też tacy kretyni potrafią korzystać z komputera.

ocenił(a) film na 10
Sergij

Tak tak, jestem tylko głupkiem, okej. Dla mnie nie ma różnicy jak mnie nazwiecie, ale prawda jest taka, że żaden ukrainiec nic wielkiego nie osiągnął, no chyba, że w wymyślaniu sposobów mordowania małych dzieci i starców. Są narody, które są ucywilizowane i te który takie nie są. Nigdy prze nigdy nie nawoływałem, nie nawołuje i nie będę nawoływać do eksterminowania ludzi jakiegoś narodu bez względu na powód, każdy ma prawo żyć i robić co mu się podoba. Jednakże skoro każdy z nich nie potrafi przyjąć do wiadomości tego, że ich "bohaterowie" skąpani są w krwi małych dzieci, to czego mam od nich oczekiwać?

I wiesz co ? Żenujące jest to jak ty i tobie podobni, że jak piszę swoje zdanie, nie nawołując do żadnych złych rzeczy, tylko wygłaszając swoje zdanie, jestem wyzywany od głupka. Mam nadzieję, że jak wyrazisz zdanie negatywne na kogokolwiek, będzie przy tobie stała jakaś osoba która powie że jesteś głupkiem. Może wtedy coś zrozumiesz.

Hopcola

A co wielkiego ty osiągnąłeś, że wypominasz to innym?

ocenił(a) film na 5
Hopcola

"To jest tylko Ukrainiec, nie oczekuj od niego zbyt wiele"
Ignoruj pana Hopcola, to tylko głupek.

ocenił(a) film na 8
karolekkkk04

Krótko mądrze i na temat "karolekkkk04".
A Polacy powinni stać murem za swoją racją stanu. Chłodno i opanowanie, żeby nie poddawać się złym emocjom.

Niestety, ale mylisz pojęcia... Honorowa walka zbrojna to nie to samo co rzęź niewinnych cywilów! za pierwsze dostaje się medale a za drugie wieczne potępienie i sznur w Norymberdze! Za pierwsze łatwo wybaczyć...Za drugie oprawcy muszą się bardzo, ale to bardzo postarać, aby wymazać swoje winy w oczach ofiar...Niestety Ukraińcy robią dokładnie odwrotnie.

Co do Piłsudskiego - Chyba nikt jak on w ówczesnych czasach tak bardzo nie pragnął wolnej Ukrainy... Wolnej, bezpiecznej, przyjaznej... Nie szowinistycznej... Nie komunistycznej....A braterskiej...

Odpowiedz mi proszę Cię tylko w jednej kwestii . Jak uważasz skąd wzięło to skrajne masowe bestialstwo , okrucieństwo, sadyzm , pastwienie sie nad Polakami włączając w to dzieci , kobiety , starców ? Przecież to nie były jednostkowe przypadki tylko wręcz z góry zaplanowane działanie aby nie tyle wypędzić czy nawet zabić ile udręczyć zaatakowanych ludzi! Co to musieli być za zwyrodnialcy i w jakiej niewiarygodnej ilosci z Ukrainy aby dokonać rzezi na taką skale! Polacy święci nie są i mają czarne karty w swojej historii ale do takich nikczemnych zbrodni nigdy się nie posunęli .

użytkownik usunięty
Tomi70

a skąd w Niemcach i Rosjanach się wzięło takie okrucieństwo?? Katyń,Głodomór,Holocaust itp.? -z tego samego ciemnego miejsca-to siedzi w ludziach,i czasem wystarczy te złe emocje zmanipulować aby doszło do tragedii.

Zadałem Ci konkretne pytanie i niestety tak jak sie spodziewałem odpowiedziałeś wymijająco , odbiłes piłeczkę na zasadzie analogi do innych nacji i ich grzechów wojennych . Tego do czego zdolni byli bandyci z OUN -UPA i wspomagające ich ochoczo ukraińskie chłopstwo bali sie nawet Niemcy . Bestialstwo Ukraińców można w Europie porównać chyba tylko do nikczemnych zbrodni chorwackich Ustaszy na Serbach w 2 Wojnie Światowej . Powiem Ci , ze Polacy setki lat żyli pod okupacją jak nie z jednej to z drugiej strony ale nigdy nie mścili się na swoich okupantach w tak niewiarygodnie barbarzyński sposób jak Ukraińcy . Oczywiście nie twierdzę , ze w waszym narodzie nie ma przyzwoitych cywilizowanych ludzi ale w dalszym ciągu niestety jest bardzo wielu o poglądach nie dopuszczalnych aby Ukraina stała sie częścią UE! Musicie zmienić najpierw masowo swoją mentalność , zweryfikować swoją historie , skończyć z kultem Bandery , uznać UPA za organizacje zbrodniczą , ścigać bandytów wojennych, zaprzestać relatywizować i usprawiedliwiać ludobójstwo na Wołyniu bo inaczej nigdy nie będziecie częścią cywilizowanej Europy w pełnym tego słowa znaczeniu.

użytkownik usunięty
Tomi70

no to jakiej odpowiedz chciałeś? a inni nie popełniali grzechów wojennych? "jak się spodziewałem"-na starcie pokazujesz że jesteś uprzedzony.Przecież nie zaprzeczam że to wszystko miało miejsce i potępiam te zbrodnie,jednak staram się patrzeć z wielu perspektyw i szukać informacji.Ja długo będę jeszcze o tym filmie myślał ale przez szacunek do ofiar po obu stronach nie dolewajmy oliwy do ognia.

Ogólnie doceniam Twój wyważony głos w dyskusji ale dalej nie odpowiedziałeś na pytanie : dlaczego Twoim zdaniem dochodziło na ogromną skalę do tak dantejskich mordów ? Skala bestialstwa i sadyzmu przekracza ludzkie wyobrażenie . Jestem w stanie tym bardziej w czasach wojny zrozumieć nacjonalistyczne ruchy tego czy innego narodu ale w temacie Wołynia mamy do czynienia z wyjątkowo odrażającymi masowymi zbrodniami praktycznie bez precedensu w Europie w XX wieku. Co chwilę słyszę ze strony Ukraińskiej głosy szukające usprawiedliwienia dla tych haniebnych czynów . Jak nawet ktoś przeprosi to od razu sam oczekuje przepraszania i np stawia znak równości pomiędzy ludobójstwem ze szczególnym okrucieństwem a akcją odwetową "Wisła" Moim zdaniem nie tędy droga do jakiegokolwiek pojednania czy choćby zabliźnienia ran. Nie dość tego dalej w najlepsze oprawcy z UPA są bohaterami narodowymi więc nie dziwcie sie , ze bardzo wielu Polaków jest do was wrogo i nie ufnie nastawionych .

użytkownik usunięty
Tomi70

Bo była okrutna wojna,i również ideologiczna,walka o powstanie państwa Ukraińskiego.Nie chce mi się teraz wymieniać i "targować"kto kogo i ile zabił,bo to jest niepoważne.Tak jak w filmie jest pokazane-ta historia nie była czarno-biała i miała wiele wątków,ale nie jest to forum historyczne ani patriotyczne,dlatego moralne kwestię "słuszności"i "prawdy"pozostawiam znawcom tego tematu i naukowcom.Cokolwiek nie powiem,Ty jesteś "zaprogramowany"na swoje,dlatego ciągnięcie tego nie ma sensu

ocenił(a) film na 10

Czytam sobie tą dyskusję z zainteresowaniem, ponieważ jutro wybieram się na ten film do kina. I czegokolwiek nie zobaczę na ekranie w mojej opinii pozostanie jedno - w szeregach każdego narodu są zarówno potwory jak i bohaterowie. Niestety wojna pochłania wiele ofiar i nie sposób każdego oceniać jednostkowo, a bardzo bym chciała, bo budzi najgorsze instynkty w człowieku i nikt nie jest pewien jak by się zachował. Nie ukrywam że mam sentyment do Słowian po wschodniej granicy ale i tak samo mogę wziąć w obronę sporą część narodu Niemieckiego, która nijak się nie przyczyniła do krzywd ludzkich. NIE UOGÓLNIAJMY. Żaden naród nie składa się z samych bandytów. Nie targujmy się o to kto ile zabił, jak wyżej napisał przedmówca. Historia jest zawiła, uwarunkowana potężną ilością czynników, kulturą kraju również! Nikt nigdy nie odkryje do końca prawdy jak było w Jedwabnym, na Wołyniu, czy w innych miejscach. Nawet wśród historyków dochodzi do kolosalnych rozbieżności zdań. Oglądajmy różne filmy, czytajmy więcej i pozbywajmy się widma wojny które jeszcze jest wyczuwalne na wielu terenach. I nikt mi nie powie że nie, bo 70 lat wstecz w 1000 letniej historii Polski to naprawdę niewielki wycinek i wciąż żyją ci, co pamiętają...

ocenił(a) film na 10

Witam. Rozumiem że każdy naród stara się zakryć ciemne karty swojej historii - to jest zrozumiałe lecz nie ma żadnego usprawiedliwienia dla zbrodni tak potwornej jak rzeź wołyńska. To jak wygląda to ludobójstwo w filmie jest jedynie namiastką tego jaka była rzeczywistość. Nie wiem jak można szukać usprawiedliwienia dla okrutnego wymordowania 100 000 POLAKÓW - sąsiadów z którymi żyło się tyle lat w zgodzie za to że doznawało się krzywd od PAŃSTWA POLSKIEGO (choć i za to odwet był nie współmierny) mimo to że przeciętny Polak nie miał z tym nic wspólnego. I powiem szczerze, że sam fakt tej zbrodni, pomimo całego swojego tragizmu, nie jest najgorszy, najgorsze jest to, że są Ukraińcy którzy uważają tę zbrodnię za dobrodziejstwo a Banderę za bohatera. I z tąd ta nienawiść polsko-ukraińska

użytkownik usunięty
Tomi70

widzisz,nie potrafisz pojąć że czyjś oprawca albo terrorysta jest dla innego bohaterem i bojownikiem o wolność-ot taki relatywizm.Dla kogoś AK była grupą bandziorów jak UPA a dla innych bohaterami walczącymi o Polskę.

muszę się wtrącić bo mnie to po oczach bije i też nie potrafię tego pojąć !!
JAK czyjś oprawca albo terrorysta jest dla innego bohaterem i bojownikiem o wolność ?

Jakim spaczonym trzeba być człowiekiem i jaki spaczony trzeba mieć system wartości aby za bohatera i bojownika o wolność wybrać kogoś kto katował DZIECI, kobiety, starców ? co takiego matka z dzieckiem i dziadek z laską mógł zrobić UPAinskiemu bohaterowi i bojownikowi o wolność ? no co takiego ? Jak mogliby zabronić powstać państwu Ukraińskiemu?
Przeciez w tym miejscu taki UPAiniec zaprzecza temu, ze jest czlowiekiem. Taki Upainiec to nie jest nawet zwierzęciem bo zwierzęta zabjiaja po to by jeść. Nie wiem - jedyne co mi przychodzi do głowy - szatan. I Ty próbujesz wybielać takich "ludzi-tfu" gadką, ze dla niektórych to są bohaterzy walczący o wolność ? bohater bo katował rosłych, mężnych Polaków a przy okazji dzieci, kobiety i starców ? Czy w Niemczech SS to bohaterzy ? mają pomniki i nazywa się ulice ich imionami ? Wolałbym kulkę od mordercy SS-mana niż pomysłowego UPAinca, niestety moi rodacy tego luksusu nie mieli.

Zacząłem czytać Twoje wypowiedzi i sobie myślę - spoko jednak rzeczywiście ta kaźń nie jest znana na Ukrainie, nie wszyscy o tym wiedzą - jest nadzieja na dobre relacje. A tu czytam tego posta i ręce opadają. Powinieneś zakończyć na 1-szym poście który dawał nadzieję. Moja stara ciotka opowiadała jak cudem uniknęła śmierci. Nad ranem bohater UPAiński złapał ją w lesie (była dzieckiem ~7 letnim) , unieruchomił i zawiesił nad dużym mrowiskiem i zostawił !!! nie będę opisywał innych bohaterskich wyczynów których była świadkiem. Uratował ją Polak późnym popołudniem. Powiedziała mi kiedyś - Ukraińska krew to jest krew morderców i ostrzegała aby nigdy nie ufać. Powinieneś się odciąć od wszelakich prób wybielania "wyczynu" Twoich przodków inaczej lepiej wam nie ufać...

markus_filmaniak

Pozwolę się wtrącić na obronę ukraińskiego kolegi. W żadnym miejscu nie stawia znaku równości między AK a Banderą tylko stara się wytłumaczyć skąd bierze sie w ludziach podwójne patrzenie na czyjąś działalność. W historii niewiele było ugrupowań i przywódców którzy nie mieli na rękach czyjejś krwi ale co by nie zrobili - dla kogoś zawsze będą bohaterami albo mordercami. Ten dualizm to czyste stwierdzenie faktu. I o ile dobrze zrozumiałam, kolega właśnie na to chciał zwrócić uwagę - że dla kogoś zawsze twój bohater bedzie mordercą i na odwrót, morderca będzie bohaterem. Ale to nie znaczy że ja, kolega wyżej czy ty się z tym zgadzacie.

Metropholis

dokładnie tak - tylko ja zwrocilem uwage na cos bardzo, bardzo waznego . SYSTEM WARTOSCI. Jakim trzeba byc czlowiek aby patrzec na UPA jako bohaterow ? nie zrozumie tego punktu patrzenia. I nie zrozumie rowniez porownywania tej zbrodni do zbrodni popelnianych przez inne nacje. Nie znam zadnej innej zbrodni z okresu wojennego ktora byla tak bestialska i tak ogromna.
Jezeli AK zaatakowaloby ludnosc cywilna i mordowalo w bestialski sposob wstyd by mi bylo za nich i odcialbym sie zdecydowanie. I za takie cos uwazam akcje odwetowe AK. Fakt, ze byly sprowokowane i liczba kilku tys zabitych Ukraincow w porownaniu do 150 tys umeczonych Polakow tego nie zmieni. Ludobojstwo to hanba i nie ma dla tego zadnego usprawiedliwienia. A tu mamy masowe ludobojstwo i jak tu patrzec z 2 perspektyw ?

ocenił(a) film na 9
markus_filmaniak

pierwszy przykład z brzegu i gloryfikowanie Łupaszki przez polski rząd i prezydenta. Problem w tym, że też miał epizod, w którym mordował zwykłych cywili. Pewna część Żołnierzy Wyklętych również święta nie była. W dzisiejszej Polsce są oni bohaterami ...

Sim0n

Nie zgadzam się.
Co innego pojedyncze oddzialy czy jednostki ktore mordowaly w malej skali (mam tu na mysli np. Łupaszke) , a co innego ideologia, meczarnie i ofiary siegajace 150 tys.
I tak porownywanie akcji odwetowych AK do wyczynów UPAincow to wybiealnie UPAincow. Tego nie mozna porownywac.
ps nie zebym bronil czy chwalil Łupaszkę, zbrodnie ludobojstaw potepiam calkowicie.

ocenił(a) film na 10
markus_filmaniak

To Ukrainiec, wszystko w temacie. Ich sie nie rozumie, z nimi sie nie rozmawia ich sie olewa. Oni sa jedyna (tak w ogole wymyślona nacja) ktora jako jedyna nigdy nie uderzy sie w pierś, nigdy nie przeprosi, a nawet bedzie tak wiercić dziurę w całym zeby tylko wybielić swoją osobe. To śmiecie, nie ma co z nimi dyskutować.

Hopcola

Nie wprowadzajmy rynsztoku w dyskusję - daruj wyzywanie od śmieci i olewanie cudzego zdania. Po to jest forum by na nim dyskutować - nawet jak się nie przekonamy do swoich racji, to przynajmniej spojrzymy na coś z czyjejś strony.

ocenił(a) film na 10
Metropholis

Daruj sobie pouczanie mnie. Moja rodzina ucierpiała na Wołyniu, a babcia do końca swoich dni, kiedy wspominała o tamtych wydarzeniach, denerwowała się i smutniała. Mam swoje zdanie, i jest ono takie jakie widzisz. Nazywam ich jak chce i powinieneś moje zdanie szanować. Skoro on może porównywać Piłsudskiego do bandery to czemu ja nie mogę do nazwać śmieciem? A olewanie kogoś, a kogoś zdanie to dwie różne sprawy. Ja nie olewa tego co mówi, ja po tym co on mówi olewam go. Troszkę chęci zrozumienia słowa pisanego.

ocenił(a) film na 4
Hopcola

Moja babcia i prababcia były ofiarami agresji banderowców. Mimo to nie uważam - jak Ty - że jest to powód do stosowania tak obrzydliwego języka wobec kogokolwiek na tym forum. Piszesz, że Ukraińcy to śmiecie - myślisz, że masz patent na obraźliwe kategoryzowanie całych narodów? Jak by ktoś powiedział "wszyscy Polacy to śmiecie" nie wziąłbyś tego personalnie?
Proszę, to jest filmweb. Nie stosuj takiego języka, albo odejdź stąd.

ocenił(a) film na 10
tereus

Dlaczego ? Bo ty tak byś nie napisał to ja już nie mogę? Mam na co dzień do czynienia z ukraińcami i żadnego porządnego nie znam więc o co ci chodzi? Mało tego, znam jedną co mi powiedziała, że nienawidzi wszystkich polaków i dobrze, że był bandera bo nie mieli by wolnej ukrainy. Mało tego, powiedziała, że tak ogólnie uważają ludzie z jej miasta, a jest z Iwano-Frankowska ( dawniej Stanisławów). Będę się wypowiadać jak chce to raz, dwa swoim postępowaniem nie zasługują na szacunek, trzy ty pisze tak jak tak, nie potrafisz uszanować zdania drugiego człowieka ?

ocenił(a) film na 4
Hopcola

Szanuję Twoje zdanie. Nie akceptuję natomiast formy, w jakiej je wyrażasz. Nie tylko dlatego, że ja bym takiej nie użył, a dlatego, że wykracza poza ogólnie przyjęte normy, dobry smak, oraz - moją osobistą -tolerancję tego co wypada, a czego nie. Jeśli szanujesz swoją Ojczyznę, to szanuj też zasady, które w niej obowiązują.
Btw., ja porządnych Ukraińców znam, "więc o co chodzi?".

ocenił(a) film na 10
tereus

Nie wiesz, że rzeczywistość kreuje to co nas otacza? Nie będę specjalnie jeździł po Polsce, ukrainie czy Świecie żeby szukać dobrych ukraińców. Ja znam takich o jakich napisałem i jest ich kilkunastu. Do tego dochodzą takie osobniki jak ten, który założył ten temat, więc siłą rzeczy dla mnie ukraincy są tacy o jakich pisze. Nie mam ochoty poznawać innych żeby wiedzieć, że gdzieś tam 10000 km ode mnie jest dobry ukrainiec i dla niego zmieniać zdanie.

Nikt tych norm ze mną nie ustalał więc proszę nie karz mi się do nich odnosić. To raz, dwa używanie słów obraźliwych nie powinno w żaden sposób niszczyć sensu wypowiedzi, a wręcz podkreślać jej ton. To nie jest potoczne ku** używane jako przecinek w rozmowie dwóch dresów tylko słowa, które mają oddać odpowiednią moc mojej wypowiedzi.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones