PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=12025}
5,4 325
ocen
5,4 10 1 325
Znikąd donikąd
powrót do forum filmu Znikąd donikąd

Film proroczy

ocenił(a) film na 1

Film proroczy ,który pokazuje "właściwe" poglądy reżysera,który udawał,że jest po stronie ludzi przyzwoitych.Poglądy jakie ma obecnie reżyser wpasowują się doskonale w ten film.Jest to klasyczny paszkwil, pełny przekłamań historycznych, który obrzuca błotem pamięć Żołnierzy Wyklętych walczących z władzą komunistyczną. Według Kutza, skądinąd syna powstańca śląskiego, polscy żołnierze podziemia to degeneraci mordujący przypadkowe osoby, gwałcący wiejskie kobiety i oddający się pijaństwu. Sceną finałową jest gra w rosyjską ruletkę, w której wyniku jeden z dowódców strzela sobie w łeb. Obrzydliwość propagandowa do kwadratu. Nawiasem mówiąc, film rozgrywa się na Żywiecczyźnie, która w efekcie ostatniej reformy administracyjnej została oderwana od Małopolski i wcielona prawem kaduka do województwa śląskiego.

ocenił(a) film na 7
thanau

Może i jest w tym filmie trochę przesady w stronę, którą mówisz. Pamiętaj jednak, że temat żołnierzy wyklętych nie jest czarno biały. Znam relacje ludzi z Podhala gdzie działał "Ogień" - postać bardzo mroczna i przez całą okupację zmieniająca strony. Dla niektórych bohater walki z Ubecją po wojnie, dla niektórych bandyta, który rabował okoliczne wioski, do którego przyłączali się młodzi, którzy chcieli powojować, poszaleć, mieć władzę nad innymi w postaci karabinu przy skroni. Polecam patriotyzm głęboki, mądry, biorący pod uwagę różne perspektywy i trud czasów. Szlak mnie trafia kiedy kibice na meczach bezrefleksyjnie czczą pamięć WSZYSTKICH ludzi walczących po 45 z NKWD, AL, UB na terenie naszego kraju. Przecież Rząd Polski w Londynie podjął decyzję o złożeniu broni i innych formach oporu. Część się nie pogodziła z tym, walczyła, była nadal uczciwa i honorowa - chwała im za poświęcenie w beznadziei sytuacji, nie można osądzać niesubordynacji w tym przypadku. Niektórzy jednak wykorzystali pójście do lasu w niecnych celach. Trzeba też pamiętać, że prości ludzie zmęczeni ponad 5 letnią okupacją chcieli złapać oddech, trochę normalności. Stąd te teksty wieśniaków w filmie i ich pretensje do Akowców.

ocenił(a) film na 5
MaciejSz_ca

Rację ma jednak założyciel tematu. Chodzi o paradygmaty walki o wolność, a tu kolaboranci komunistyczni oraz przysłani przez ZSRR do stworzenia PRL-u nie mają prawa do takiego samego traktowania, co widać bardzo dobrze z dzisiejszej, mocno jeszcze przekłamywanej, perspektywy. Władze PRL, UB, SB , ITD przypisywały zbrodnie GL, AL, BCH przypisywały, przepisując historię, właśnie AK-owcom, NSZ itd. Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że mogły zaistnieć (i zapewne tak było) pojedyncze, a nawet liczniejsze, zbrodnie Żołnierzy Wyklętych. Jednak Kutz (ówczesny Kuc) i inni wpisywali się w jedną tylko tonację (coś takiego jak obecny trend utożsamiania księdza katolickiego z pedofilem). Nb. moim zdaniem, tamta walka jeszcze się nie skończyła. Co do Kutza... Jestem Ślązakiem i brzydzę się jego konformizmem. Tak jakoś układa się, że artyści i ludzie z większym talentem są najczęściej konformistami i oportunistami.

thanau

gimbaza powinna miec osobne forum (pod nazwą ŚMIECI) na swoje mundrosci.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones