film

Kryptonim Cicero

5 Fingers
1952
1h 48m
7,2 360
ocen
7,2 10 1 360
II wojna światowa, Turcja. Służący brytyjskiego ambasadora rozpoczyna współpracę z niemieckim wywiadem. więcej mniej
Kryptonim Cicero zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Złoty Glob
Film zdobył nagrodę Złoty Glob oraz 5 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Zaufany służący ambasadora brytyjskiego w Ankarze nawiązuje kontakt z przedstawicielem wywiadu niemieckiego. Przyjmuje kryptonim "Cicero" i zobowiązuje się dostarczać, za odpowiednio wysoką opłatą, fotokopie dokumentów nadchodzących do ambasady. Pozyskuje dla swoich planów hrabinę Annę Stawiską, która nie ma środków do życia. "Cicero" byłZaufany służący ambasadora brytyjskiego w Ankarze nawiązuje kontakt z przedstawicielem wywiadu niemieckiego. Przyjmuje kryptonim "Cicero" i zobowiązuje się dostarczać, za odpowiednio wysoką opłatą, fotokopie dokumentów nadchodzących do ambasady. Pozyskuje dla swoich planów hrabinę Annę Stawiską, która nie ma środków do życia. "Cicero" był kiedyś lokajem męża hrabiny, stąd miał szanse odnowienia znajomości z nią; celem ostatecznym jego działalności jest zdobycie fortuny i pięknej arystokratki.

na podstawie
L.C. Moyzisch (książka)
studio
Twentieth Century Fox Film Corporation
tytuł oryg.
5 Fingers
inne tytuły
Operation Cicero (tytuł roboczy) USA
Five Fingers Wielka Brytania
5 Fingers Kanada
więcej
Henry Hathaway był pierwszym kandydatem na reżysera filmu.
Przy obsadzaniu roli hrabiny Staviskiej były brane pod uwagę  Micheline Presle i Alida Valli.
W scenie rozmowy hrabiny z Von Papenem wyraźnie widoczny jest brak ciągłości. W jednym ujęciu widoczna jest piana na piwie stojącym przed hrabiną, która w następnym ujęciu znika.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

The End

ocenił(a) film na 7

Zakończenie tego filmu (nad którym nie będę się rozwodzić, bo jest zamieszczone w streszczeniu) to jedno z najlepszych, najbardziej zapadających w pamięć the endów noirowych klimatów. Zostawia widza zupełnie wytrąconego z równowagi, chyba właściwie tylko końcówka "Osławionej" Hitchcocka podziałała na mnie podobnie. Po...

więcej

Mała uwaga onośnie działu ciekawostek: Cicero nigdy nie był kobietą - to nie "Seksmisja"! Elyesa Bazna BYŁ Albańczykiem, jego albańskie imię i nazwisko to Iliaz Bazda. Nie mam zielonego pojęcia skąd autor tej "ciekawostki" wziął informację o tym, że był on płci żeńskiej, ale i na Wikipedii, i Encyclopaedia Brittanica...

więcej

Warto!

ocenił(a) film na 8

dobry film i bardzo zaskakujace zakonczenie. Na prawde swietny.

... zrobić coś tak paskudnego i streścić CAŁY film w opisie? :-(((

Film ten byl pokazywany w kinach w Polsce na poczatku lat 60. ale chyba nie jako "Kryptonim Cicero". Nie daje glowy ale polski tytul to byc moze "Szpieg z Ankary".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones