Alida Valli 

Alida Maria Laura von Altenburger

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":656,"rate":7.4573170731707314,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":1,"rate":5,"desc":"ocena","profession":"występów osoby"}}]
7,5
656 ocen gry aktorskiej
Alida Valli
Zanim po raz pierwszy pojawiła się w filmie uczęszczała do Motion Picture Academy w Rzymie i Centro Sperimentale di Cinematografia. Zadebiutowała w 1934 roku rolą w obrazie "Trójgraniasty kapelusz" i w "Dwóch sierżantach". W czasie drugiej wojny światowej nadal pojawiała się w filmach i odnosiła spore sukcesy. Za występ w obrazie "Piccolo mondo antico" otrzymała Nagrodę dla Najlepszej Aktorki na Festiwalu Filmowym w Wenecji, a jej rola w filmie "Addio Kira!" była wielkim wydarzeniem i została doskonale oceniona przez krytyków. Mimo tych sukcesów przestała grać. Odmówiła gry w filmach faszystowskich i przez to przez długi czas musiała się ukrywać, aby uniknąć egzekucji. W 1944 roku wyszła za mąż za pianistę i malarza Oscara De Mejo. Miała z nim dwójkę dzieci, ich syn Carlo, również został aktorem. Małżeństwo przetrwało 10 lat. Rozpadło się za sprawą skandalu obyczajowego, w którym uczestniczył mąż aktorki. Po roli w obrazie "Eugenia Grandet", zauważył ją David O. Selznick. Przyjechała więc do Hollywood i po części dzięki Selznickowi pojawiła się w kilku świetnych filmach: "Akcie oskarżenia", "Trzecim człowieku" czy "The Miracle of the Bells". W 1951 roku wróciła do Włoch i grała w takich filmach takich jak: "Zmysły", "Oczy bez twarzy", "Le Gigolo", "Król Edyp", "Tendre Dracula", "Odgłosy", "Księżyc" czy "Inferno". Po raz ostatni pojawiła się na ekranie w obrazie "Wielki Tydzień". Zmarła w Rzymie (Włochy). 
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 31 maja 1921

data śmierci: 22 kwietnia 2006

miejsce urodzenia: Pola, Włochy , (obecnie Chorwacja)

wzrost: 165 cm

David di Donatello
Zdobyła David di Donatello , 1 inna nagroda i 2 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Oscar De Mejo (1944 - 1952, rozwód), 2 synów: Carlo (ur. 17.01.1945) i Lorenzo
Jej matka została zastrzelona przez antyfaszystów w 1945.
Nie chciała grać w filmach dla ówczesnych faszystkowskich Włoch, w skutek czego musiała się ukrywać, aby uniknąć aresztowania i egzekucji.
Zmarła w Rzymie (Włochy). Została pochowana tamże na zabytkowym cmentarzu Campo Verano.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych