James Mason I

James Neville Mason

7,9
3 410 ocen gry aktorskiej
James Mason I
Wybitny angielski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, także reżyser, scenarzysta i producent. Studiował architekturę. Łączył pracę architekta z występami na scenie, grając w słynnym teatrze Old Vic i w Gate Company w Dublinie. Na ekranie debiutował w 1934 roku i przez następne 50 lat wystąpił w ponad 100 filmach. W latach 1944-1947 dzięki takim przebojom jak "Szary lord" Leslie Arlissa czy arcydzieło Carola Reeda "Niepotrzebni mogą odejść" był najbardziej kasowym aktorem Wielkiej Brytanii. Od 1949 do 1960 roku przebywał w Hollywood, gdzie wystąpił m.in. w "Narodzinach gwiazdy" George'a Cukora, "20 000 mil podmorskiej żeglugi" Richarda Fleischera, "Życiu na szali" Nicholasa Ray'a i "Północ - północny zachód" Alfreda Hitchcocka. Z późniejszych tytułów najważniejsze w bogatym dorobku Masona to: "Lolita" Stanley'a Kubricka, "Zjadacz dyń" Jacka Claytona, "Georgy Girl" Silvio Narizzano, "Mayerling" Terence'a Younga, "Mandingo" Richarda Fleischera i "Werdykt" Sidneya Lumeta. W wieku 75 lat zmarł w Szwajcarii na atak serca.
więcej

dane personalne:

data urodzenia: 15 maja 1909

data śmierci: 27 lipca 1984

miejsce urodzenia: Huddersfield, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 180 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, inną nagrodę oraz 8 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Pamela (22.02.1941 - 31.08.1964, rozwód), 2 dzieci: córka Portland (ur. 26.11.1948) i syn Morgan (ur. 26.06.1955); 2. Clarissa Kaye-Mason (od 13.08.1971 do jego śmierci)
Był brany pod uwagę do roli Jamesa Bonda w filmie "Doktor No", rolę dostał jednak Sean Connery.
Odrzucił rolę Hugo Draxa w filmie "Moonraker". Ostatecznie na ekranie pojawił się Michael Lonsdale.
Zmarł w Lozannie (Szwajcaria) na atak serca. Ciało aktora zostało poddane kremacji, a po szesnastu latach jego prochy zostały pochowane w Corsier-sur-Vevey (Szwajcaria). 
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

dla mnie MASON - zagrał w duchu NABOKOVA z poczuciem humoru, choć im bliżej końca, tym bardziej tragicznie.

głosujcie:

Light of my life
fire of my loins
my sin, my soul...
LOLITA

Nie rozumiem czemu tak mało ma tematów na forum. Grał u największych reżyserów dosyć pamiętne role np. u Kubricka, Hitchcocka, Peckinpaha czy Lumeta. Szczególnie najlepszy był dotąd w "Lolicie", "Narodzinach gwiazdy" i "Werdykcie".

ten jego brytyjski akcent.

Mason przypomina troszke z wygladu Clarke Gable...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones