Gra polega na podaniu opisowej wersji tytułu filmu.
Mile widziane są filmy znane, ale można podać też tytuł całkowicie nieznany i w razie potrzeby dodawać podpowiedzi dla innych graczy.
1. Zagadki standardowo tworzymy do polskich wersji tytułów filmów z bazy FW. Jeśli natomiast ma być odgadnięta wersja oryginalna/obcojęzyczna tytułu, wtedy należy to zaznaczyć w zagadce. Wyjątkiem są filmy ogólnie znane tylko pod swoim oryginalnym tytułem.
2. W zagadkach lub w podpowiedziach do nich nie używamy słów występujących w tytule (nawet w jakiejś odmianie), zastępujemy je pasującymi synonimami.
3. Kto odgadnie tytuł, ma prawo zadać nową zagadkę.
4. Po odgadnięciu i potwierdzeniu zagadki gracz ma 2 godziny na dodanie nowej zagadki, po tym czasie każdy chętny może ją przejąć.
5. Jeśli gracz zadaje zagadkę, a potem znika na dłuższy czas (przyjmijmy, że minimum 3 godziny) chętny gracz może zadać kolejną, nową zagadkę (możemy ewentualnie zaznaczyć, że to zagadka "tymczasowa"), a do potwierdzenia wcześniejszej lub do dalszego jej ogadywania wracamy po powrocie autora, który może przepisać zagadkę jeszcze raz, aby była lepiej widoczna.
6. W wyjątkowej sytuacji można zadać także od razu drugą zagadkę, jednakże zawsze będzie ona traktowana jako "bonus", i jej odgadnięcie nie uprawnia gracza do zadania swojej nowej zagadki
6. Jeżeli nie masz czasu to napisz jak najszybciej "Oddaje", lub zadaj prostą zagadkę z dopiskiem - "Bez potwierdzenia".
7. Jeśli widzisz, że Twoja zagadka stoi dłuższy czas i nikt nie dopomina się o podpowiedź, miło będzie gdy dorzucisz coś sam od siebie, a także gdy skomentujesz dotychczasowe propozycje graczy.
8. Zagadkę publikujemy jako odpowiedź na temat, unikniemy dzięki temu niepotrzebnego bałaganu.
9. Na życzenie graczy nowa zasada.
W przypadku odgadnięcia przez gracza jakiegoś słowa z szukanego tytułu, należy to potwierdzić. Możemy np. napisać, że któreś słowo jest trafione, a także że trzeba je dopasować, np. gramatycznie.
▼▼▼

arma

Listonosz zawsze dzwoni dwa razy?

VanKert

Tak. Brawo!

arma

dziękuję za zagadkę :)

oddaję :)

VanKert

:-)

arma

dwa dzwonki w filmie długo szukałaś czy pamiętałaś? ;)

VanKert

Przyznaję bez bicia, szukałam, ale niedługo. ;-)

arma

i znalazłaś mojego ulubionego zabójcę ;)
a jednak strasznie ujmującego :)

VanKert

O, tak! Reno jest tutaj niezwykle ujmujący, podobnie zresztą jak Portman. To był po prostu pierwszy film, który skojarzył mi się z dzwonieniem do drzwi, a jak już znalazłam te scenę i zobaczyłam, że dzwonek jest podwójny, podskoczyłam z radości i choć obawiałam się Waszych reakcji, zaryzykowałam i umieściłam zagadkę.

Montago

ZAGADKA (sklejka):

Odkryty przez naszą pierwszą noblistkę radioaktywny sierściuch.

arma

Pokot

ArchieIl

Nasza piąta noblistka w dziedzinie literatury. I to jaka! Wielka RADOŚĆ!!!

arma

To dopowiedź? Podpowiedź? Pytanie? Zagadka?

A piątej noblistki chyba jeszcze nie mamy. Chyba, że mam rozumieć, że piąty nobel z literatury przyznany kobiecie.

ArchieIl

Olga Tokarczuk współodpowiedzialna za scenariusz do "Pokotu" jak i autorka literackiego pierwowzoru - "Prowadź swój pług przez kości umarłych" - dziś otrzymała literackiego Nobla, jest to więc piata nagroda dla Polski w tej kategorii.
Pozostałych czterech laureatów, to (w kolejności chronologicznej):
Sienkiewicz, Reymont, Miłosz, Szymborska.

arma

Zabawne, że dowiedziałem się o tym szukając polskich noblistów w wiki.
Wiki szybsza od mediów.

arma

fakt :)

VanKert

Już dawno nie czułam takiego wzruszenia. Do tej pory nie mogę uwierzyć.

Montago

Skoro Archiell po czterech godzinach nic nie zadał, zatem...

ZAGADKI antonimiczne o wspólnym mianowniku, który należy podać w odpowiedzi.

1. Piekło pod Moskwą.

2. Wieś diabłów.

3. Praworęczny mężczyzna.

4. Paskudne noce.

5. Prawdziwy zastój.

arma

1. "Niebo nad Berlinem"? :)

arma

Frank na bank ;) Zatem zacznę od
2. ,,Miasto Aniołów"
3. ,,Leworęczna kobieta"
4. ,,Cudowne lata" ? (chyba nie)

Malgosia_Jakastam

:)

Nie chciałem brać tych trzech, bo liczyłem, że ktoś się zjawi i zjawiła się. ;)

Piątki jeszcze nie wiem.

FrankUnderwood

Zjawa ;)

Ojej, jaki gentleman ;)
Ja też kombinuję, mam nadzieję, że czekoladki mnie natchną ;) (dobre alibi nie jest złe)

arma

5. "Fałszywy ruch" ?

FrankUnderwood

O, masz i 5, gratuluję :)
Mój ruch był w wiadomym kierunku :P

Malgosia_Jakastam

Dziękuję. Nijak nie wiem w jakim. :D

FrankUnderwood

Czekoladkowo belgijskim :D Ale jak widać chyba tylko się rozkojarzyłam pod wpływem :D

Malgosia_Jakastam

Pod wpływem... Czekoladek? :D

FrankUnderwood

Owszem. To takie dziwne? :D Raczej oczywiste ;)

FrankUnderwood

Ale ta czwórka jest wielce wątpliwa, więc nadal szukam.

Malgosia_Jakastam

"Piękne dni" :)

FrankUnderwood

Masz rację :) Gratuluję :)

Malgosia_Jakastam

A, nie zaraz dzień i rok, faktycznie, może jest i ok ;)
Noce - dnie, lata składają się z dni, nie, jednak trochę naciągane. Szukajmy :P

Malgosia_Jakastam

;P

Dziękuję. :)

FrankUnderwood

I czwórka "Piękne dni", również w reżyserii Wima Wendersa... chyba ;)

klepsydra_8

Gratuluję :) Bo co innego ?;))

klepsydra_8

Łeb w łeb. ;) Gratki. :)

A Wenders zainspirował Armę, bo https://www.filmweb.pl/news/Olga+Tokarczuk+i+Peter+Handke+laureatami+Nagrody+Nob la-135035 :)

FrankUnderwood

To nie o Wendersa chodzi.;-)

arma

Nie? :(

FrankUnderwood

A co wspólnego Wenders ma z "Leworęczną kobietą"?

arma

Aaa, już łapię. ;)

FrankUnderwood

W takim razie podaj tę właściwą osobę. ;-)

FrankUnderwood

Franku, masz rozwiązanie na tacy... Czekam.

arma

Przepraszam, zawiesiłem się. ;)

Handke :)

arma

Wprowadziłam w błąd. Nie miałam na myśli wszystkich tytułów, tylko dwa ostatnie. Przepraszam za zamieszanie :)

klepsydra_8

Ależ nie widzę najmniejszego problemu... Przecież o to chodzi w rozwiązywaniu zagadek, żeby różnymi drogami dojść do właściwego rozwiązania.

arma

Peter Handke ;)

klepsydra_8

Brawo!
Teraz już wszyscy wiemy, iż tegoroczny noblista z dziedziny literatury ma również dość znaczący związek z filmem.

arma

Jestem tego samego zdania :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones