FOTO: Koterski i Kożuchowska w filmie "Gierek"

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/FOTO%3A+Koterski+i+Ko%C5%BCuchowska+w+filmie+%22Gierek%22-138751
W sieci zadebiutowało nowe zdjęcie z  filmu "Gierek", w którym główne role grają Michał Koterski i Małgorzata Kożuchowska.


Edward Gierek to w zbiorowej pamięci Polaków jedna z najważniejszych postaci XX wieku. Choć stoi w jednym szeregu z Janem Pawłem II, Józefem Piłsudskim czy Lechem Wałęsą, to jak dotąd branża filmowa zdawała się tego nie dostrzegać. Chcieliśmy wypełnić tę lukę – mówi jeden ze scenarzystów filmu, Rafał Woś - Przy pisaniu scenariusza inspiracje czerpaliśmy z wyjątkowych źródeł: relacji bankiera pożyczającego pieniądze krajom bloku wschodniego, opowieści sekretarza, który obserwował czasy gierkowskie ze środka aparatu władzy oraz ze wspomnień  doradcy, który pomagał Gierkowi zmieniać i modernizować polską gospodarkę.

Producent filmu, Janusz Iwanowski, prawie 30 lat gromadził informacje, które pomogły scenarzystom nadać ostateczny kształt filmowej historii. Sekretarza Gierka znał osobiście, to z nim podczas spotkań od lat porządkował wiedzę, zwłaszcza dotyczącą jego życia prywatnego.

Akcja filmu toczy się w latach 1970 – 1982, kiedy Edward Gierek zostaje I sekretarzem KC PZPR, do końca jego internowania. Ale nie będzie to film polityczny – zapewnia producent. - Pokazujemy Edwarda Gierka za kulisami władzy, czyli to, czego ludzie dotychczas nie wiedzieli. Relacje rodzinne, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, będą istotną częścią tej historii, sam Gierek zaskoczy niejednego widza, a kobiety wzruszy do łez. 

Jakim mężem i synem był Edward Gierek? Jakie relacje łączyły go z żoną, jaki miała na niego wpływ, jak ważna była dla niego matka - tego dowiemy się z niezwykłej historii trzech scenarzystów: Michała Kalickiego, Krzysztofa Tyszowieckiego i Rafała Wosia. A jako że historia jest przede wszystkim o człowieku, a nie o wielkiej polityce, w filmie nie zabraknie humoru, anegdot i satyrycznie ujętych kultowych już postaci.

W filmie, oprócz tytułowej pary, zobaczymy również między innymi: Ewę Ziętek, Jana Frycza, Rafała Zawieruchę, Sebastiana StankiewiczaAntoniego Pawlickiego, Cezarego Żaka, Agnieszkę WiędłochęKrzysztofa Tyńca, Macieja Zakościelnego i Mikołaja Roznerskiego.

Premiera filmu przewidziana jest w przyszłym roku, w 20. rocznicę śmierci Edwarda Gierka. Reżyserują bracia Węgrzyn ("Proceder").

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones