KONKURS: Wymyśl nazwy dla sal odremontowanego Iluzjonu

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/KONKURS%3A+Wymy%C5%9Bl+nazwy+dla+sal+odremontowanego+Iluzjonu-84176
Miłośników warszawskiego Iluzjonu Filmoteki Narodowej serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie na nazwy dwóch sal odremontowanego kina! Zgłoszenia prosimy wysyłać do dnia 14. maja 2012 r. na adres: konkurs@fn.org.pl. Do wygrania półroczne karnety do kina Iluzjon!



Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej długo nie miało własnej siedziby. W 1997 roku przeniesione zostało do dawnego kina Stolica przy ul. Narbutta 50 A. Wzniesiony w latach 50., wpisany do rejestru zabytków budynek w 2008 roku został zakupiony przez Filmotekę Narodową ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaraz potem, ze względu na zły stan techniczny, tymczasowo  przeniesiony został do Biblioteki Narodowej. Od maja 2011 roku w zabytkowym budynku trwa modernizacja. Kultowy Iluzjon w unowocześnionym wcieleniu ma wznowić działalność pod mokotowskim adresem jesienią 2012.

Budynek kina Iluzjon na stołecznym Mokotowie (przy ul. Narbutta 50 A) zaprojektował w 1948 roku Mieczysław Piprek jako kino Stolica, które powstało w latach 1949 – 1950. Gmach jest przykładem architektury użyteczności publicznej okresu socrealizmu. Posiadająca status zabytku placówka, w 2008 roku została zakupiona przez Filmotekę Narodową przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od kilku miesięcy trwa modernizacja zabytkowego obiektu w celu jego adaptacji do przyszłej funkcji centrum sztuki filmowej.

Projekt autorstwa pracowni architektonicznej Żera2Architekci przewiduje organizację dwóch sal projekcyjnych. Większa z sal zachowa charakter oryginalnego wystroju i zbliżone proporcje (263 miejsca), wzbogacona zostanie o scenę przed ekranem, która w nowej aranżacji zyska fosę orkiestrową (z zachowaniem zasady proscenium). Wnętrze kina ulegnie zmianom adaptacyjnym zgodnie z ich nowym przeznaczeniem - foyer główne kina, rotunda wejściowa oraz wystrój dużej sali kinowej utrzymają swój historyczny wygląd. Oryginalne elementy wyposażenia wnętrza – tkanina na ścianach, gipsowe kartusze (wariacje na temat herbu Warszawy) czy gzymsy zostaną poddane pracom konserwatorskim i odtworzone. Zabytkowa rotunda wyposażona zostanie w monitory dotykowe z odsłuchem, które zapewnią widzom dostęp do zasobów cyfrowych Filmoteki Narodowej (filmów i ich tematycznych fragmentów, fotosów, plakatów i innych materiałów okołofilmowych).

Sala „mała” na 49 miejsc z widownią schodkową, przeznaczona do kameralnych pokazów, zostanie nowocześnie zaaranżowana i wyposażona w najnowszy sprzęt projekcyjny. Nowopowstała sala zostanie funkcjonalnie połączona z małym foyer, którego zasadniczym elementem będzie szklana ściana z zestawem monitorów prezentacyjnych – videowall, tym sposobem stworzy możliwość prezentowania wystaw z obszaru sztuk audiowizualnych.

Modernizacja Iluzjonu ma na celu przywrócenie dawnej świetności i funkcjonalności kina, powiększenie jego przestrzeni użytkowej oraz zapewnienie mu multifunkcjonalności poprzez wyposażenie w nowoczesny sprzęt audiowizualny (zarówno tradycyjne, jak i najnowocześniejsze techniki multimedialne). Naszym zamiarem jest przeciwstawienie tradycyjnemu i dobrze znanemu iluzjonowym widzom stylowi funkcjonalnej nowoczesności.

Więcej informacji na www.fn.org.pl