Filmweb sp. z o.o.
https://www.filmweb.pl/news/Mega+Drive+Mini+-+grali%C5%9Bmy+na+retro+konsoli+SEGI-134149

Mega Drive Mini - graliśmy na retro konsoli SEGI

  • autor: Jakub Karaś
  • Gry
Wydawać by się mogło, że po ogromnym sukcesie Nintendo Classic Mini: NES oraz SNES doczekamy się wysypu równie udanych, jak nie lepszych, sprzętów uderzających w sentyment starszych graczy. Jakimś jednak cudem Sony potrafiło zepsuć nawet tak prosty pomysł i ich PlayStation Classic do dziś zalega na sklepowych półkach, pomimo kilku konkretnych przecen. Teraz do gry dołącza SEGA ze swoim Mega Drive'em Mini i w głowach wszystkich rodzi się tylko jedno pytanie: zrobią to dobrze jak Nintendo czy wyłożą się jak Sony? W ostatni poniedziałek mieliśmy możliwość sprawdzić to na zorganizowanym przez polskiego dystrybutora, Cenegę, pokazie konsolki.

P1040818.jpg


Czy SEGA nauczona błędami konkurencji zrobi sprzęt idealny, a zestaw z konsolą będzie zestawem kompletnym? Niestety, Japończycy poszli tą samą ścieżką, którą obrali pozostali producenci tego typu sprzętów i nie dorzucają kostki zasilającej do zestawu – w pudełku znajdziecie kable micro-USB oraz HDMI, dwa kontrolery i oczywiście samą konsolę. Dość standardowy zestaw. Jedynym pocieszeniem jest fakt, że większość współczesnych telewizorów ma porty USB z napięciem pozwalającym na odpalenie naszego wehikułu czasu, więc ten brak kostki da się jakoś przeżyć.

Kolejną cechą wspólną łączącą Mega Drive'a Mini ze swoimi poprzednio wydanymi kolegami jest fakt, że biblioteka gier na tym sprzęcie jest zamknięta – nie wgracie żadnych nowych tytułów, ale myślę, że nawet nie odczujecie takiej potrzeby. Naszą podróż do czasów, w których elektryk mógł zostać prezydentem, umilą nam takie tytuły, jak: "Street Fighter II", "Earthworm Jim", "Streets of Rage II", "Castlevania: The New Generation" i "Virtua Fighter 2". Nie mogło też zabraknąć maskotki SEGI – "Sonica". Pełną listę gier znajdziecie poniżej:

- "Sonic the Hedgehog"
- "Ecco the Dolphin"
- "Castlevania: The New Generation"
- "Space Harrier 2"
- "Shining Force"
- "Dr. Robotnik's Mean Bean Machine"
- "ToeJam & Earl"
- "Comix Zone"
- "Altered Beast"
- "Gunstar Heroes"
- "Castle of Illusion Starring Mickey Mouse"
- "World of Illusion Starring Mickey Mouse and Donald Duck"
- "Thunder Force III"
- "Super Fantasy Zone"
- "Shinobi III"
- "Streets of Rage 2"
- "Earthworm Jim"
- "Sonic The Hedgehog 2"
- "Probotector"
- "Landstalker"
- "Mega Man: The Wily Wars"
- "Street Fighter II: Special Champion Edition"
- "Ghouls'n'Ghosts"
- "Alex Kidd in the Enchanted Castle"
- "Story of Thor"
- "Golden Axe"
- "Phantasy Star IV: The End of the Millennium"
- "Sonic The Hedgehog Spinball"
- "Vectorman"
- "Wonder Boy in Monster World"
- "Tetris"
- "Darius"
- "Road Rash II"
- "Strider"
- "Virtua Fighter 2"
- "Alisia Dragoon"
- "Kid Chameleon"
- "Monster World IV"
- "Eternal Champions"
- "Columns"
- "Dynamite Headdy"
- "Light Crusader"Podobnie jak w przypadku PlayStation Classic, tutaj również kontrolery zachowały swoje oryginalne rozmiary. Trudno mi powiedzieć, czy wagowo również są odwzorowane 1:1 (w przypadku padów od PlayStation i PlayStation Classic różnica była minimalna, bo na poziomie 6g), ale mogę stwierdzić na pewno, że gra się na nich wyjątkowo dobrze. Nawet po dłuższej sesji nie odczułem żadnego zmęczenia, które spotyka mnie na przykład po dłuższym graniu na switchowych joy-conach. Pady wpinane są do konsoli standardowymi kablami USB, więc niewykluczone, że możliwe będzie także korzystanie z kontrolerów firm trzecich, ale nie robiłbym sobie na to zbyt dużych nadziei.

P1040823.jpg
To, co zdecydowanie wyróżnia Mega Drive Mini na tle konkurencji, to fakt, że w końcu można dostać się do menu konsoli, korzystając z samego pada. Wystarczy przytrzymać przycisk Start, a naszym oczom ukaże się ekran, na którym będziemy mogli zapisać grę albo wrócić do listy z dostępnymi tytułami. Miło zobaczyć, że ktoś pomyślał o tych, dla których konsola czasem jest za daleko. Brakuje mi tu jednak opcji przewijania, którą Nintendo wprowadziło w SNESie mini, a która pozwoliła zaoszczędzić sporo czasu. Możemy za to zmienić proporcje ekranu z 4:3 na 16:9, ustawić tapetę oraz zmienić język sprzętu – polskiego próżno jednak szukać. 

SEGA Mega Drive Mini zapowiada się na obowiązkową pozycję dla fanów niebieskiego jeża, ale nie tylko – konsole Segi nie były nigdy nad Wisłą jakoś specjalnie popularne, więc dla wielu graczy to może być pierwszy kontakt z wieloma klasykami Japończyków. Sprzęt ma kosztować około 350 złotych (w zależności od sklepu), a jego premiera zaplanowana została na 4 października.
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię