Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz obiecuje: filmowcy dostaną tantiemy

Onet.pl / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Minister+kultury+obiecuje%3A+filmowcy+dostan%C4%85+tantiemy-154371
Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz obiecuje: filmowcy dostaną tantiemy
źródło: Getty Images
autor: NurPhoto
Protest filmowców przyniósł efekty. Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zareagował na sprzeciw polskiego środowiska filmowego. Chodzi o kwestię tantiem za odtwarzanie filmów w sieci za pośrednictwem platform streamingowych. Minister obiecał, że filmowcy dostaną tantiemy z tego tytułu.

Protest środowiska filmowegoGettyImages-1234431861.jpg Getty Images © NurPhoto


W ostatnich dniach przez polskie środowisko filmowe przetoczył się protest. Branża skrytykowała ostro przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wdraża on dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE ws. praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym (tzw. DSM). Polska powinna była ją implementować już w czerwcu 2021 r.
   
Rząd Mateusza Morawieckiego przygotował projekt w tej sprawie, ale nie zdążył go uchwalić. W ostatniej chwili usunięto z niego przepis dotyczący tantiem za odtwarzanie filmów on-line poprzez platformy streamingowe. Nowa władza wróciła do pracy nad projektem. W połowie lutego skierowano go do konsultacji. Wtedy właśnie ruszyły protesty filmowców, którzy domagali się przepisu o tantiemach dla siebie.

Minister zapewnia branżę filmową: będą tantiemy z sieciDziś odbyła się konferencja prasowa ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza. Ogłosił on, że dobiegły końca konsultacje w tej sprawie, i obiecał dopisanie do ustawy kwestii tantiem dla filmowców. Do czasu zakończenia tego procesu nie wypowiadaliśmy się na ten temat. Dziś mogę powiedzieć, że finał już jest znany — powiedział.

Implementujemy prawo dotyczące korzystania z tantiem w internecie i wpiszemy do tej ustawy dla twórców i wykonawców audiowideo oraz wykonawców utworów prawo do pobierania tantiem wynikających z odtwarzania ich dzieł w internecie, zapewnił Sienkiewicz.

Zdradził również, że nie kontaktowali się z nim przedstawiciele żadnej z platform streamingowych. Zaznaczył, że i tak nic by to nie zmieniło.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones