Nie żyje Roman Załuski. Reżyser filmów "Kogel-mogel" i "Och, Karol" miał 85 lat.

Gazeta.pl / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Roman+Za%C5%82uski.+Autor+kultowych+komedii+%E2%80%93+m.in.+%22Och%2C+Karol%22+i+%22Kogel+mogel%22+%E2%80%93+mia%C5%82+85+lat-148737
Nie żyje Roman Załuski. Reżyser filmów "Kogel-mogel" i "Och, Karol" miał 85 lat.
źródło: Getty Images
autor: Nasir Kachroo
We wtorkowy wieczór Stowarzyszenie Filmowców Polskich przekazało smutną wiadomość. 29 listopada zmarł Roman Załuski, reżyser cieszących się ogromną popularnością komedii "Wyjście awaryjne", "Och, Karol" czy "Kogel-mogel" i "Galimatias, czyli kogel-mogel II". 10 grudnia skończyłby 86 lat. 

Kim był Roman Załuski?


Roman Załuski urodził się 10 grudnia 1936 roku. W 1958 roku ukończył studia na wydziale reżyserii Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, do której pierwotnie został przyjęty na wydział organizacji produkcji. Jeszcze w trakcie nauki zrealizował szereg etiud, m.in. "Węgry potrzebują pomocy", "Najpiękniejsze chwile naszego życia", "Muszę myśleć o synku" czy "Głuchoniemi". Jego pełnometrażowy debiut to zrealizowany dla telewizji dramat obyczajowy "Dom".

Najważniejsze filmy Romana Załuskiego


Pierwszym znaczącym filmem Romana Załuskiego była "Zaraza", dramat psychologiczny opowiadający o epidemii czarnej ospy, którego bohaterowie – lekarze z małego miasteczka na wschodzie Polski – powrócili w "Kardiogramie". W latach 70. Załuski pracował przede wszystkim nad dramatami psychologicznymi i obyczajowymi. Wyreżyserował i napisał scenariusze takich filmów jak "Sekret", "Godzina za godziną", "Azyl", "Wściekły", "Rdza" czy "Głód serca", na planie którego po raz pierwszy współpracował z Ewą Kasprzyk, późniejszą Barbarą Wolańską z "Kogla-mogla". 

Ogromną popularnością cieszyły się komedie Romana Załuskiego, które kręcił w latach 80. – "Wyjście awaryjne" z Bożeną Dykiel, "Och, Karol" z Janem Piechocińskim w roli tytułowego kobieciarza, a w końcu kultowy "Kogel-mogel" oraz "Galimatias, czyli kogel-mogel II" z Grażyną Błęcką-Kolską w roli Kasi Zawady, pochodzącej ze wsi dziewczyny, która wyjeżdża do Warszawy na wymarzone studia. Jego filmografię zamyka "Komedia małżeńska" z Ewą Kasprzyk i Zdzisławem Wardejnem, czyli gwiazdami "Kogla-mogla". 

"Och,  Karol" i "Kogel mogel" – kultowe komedie Romana Załuskiego


O popularności komedii Romana Załuskiego świadczą remaki i kontynuacje jego filmów. W 2011 roku Piotr Wereśniak i Ilona Łepkowska zrealizowali odświeżoną wersję "Och, Karol" z plejadą polskich gwiazd. W tytułową rolę wcielił się Piotr Adamczyk, a towarzyszyły mu m.in. Małgorzata Socha, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Małgorzata Foremniak i Ewa Kasprzyk. Z kolei w 2019 roku na ekrany polskich kin trafił "Miszmasz, czyli kogel mogel 3" – kontynuacja losów Kasi oraz małżeństwa Barbary i Mariana Wolańskich. Do swoich ról powrócili m.in. Grażyna Błęcka-Kolska, Ewa Kasprzyk, Zdzisław Wardejn i Katarzyna Łaniewska. W przedstawicieli młodszego pokolenia, czyli Agnieszkę Wolańską i Marcina Zawadę, wcielili się Aleksandra Hamkało i Nikodem Rozbicki. Ostatnią częścią cyklu jest, jak na razie, "Koniec świata, czyli kogel mogel 4" z 2022 roku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones