Pięć Smaków: Filmowa podróż do Azji w kinie i internecie

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Pi%C4%99%C4%87+Smak%C3%B3w%3A+Filmowa+podr%C3%B3%C5%BC+do+Azji+w+kinie+i+internecie-139549
W tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków będzie można wziąć udział z dowolnego miejsca w Polsce, ponieważ niemal cały program wydarzenia zostanie zaprezentowany na specjalnej platformie internetowej. Nie oznacza to jednak, że festiwalu zabraknie w warszawskich kinach, wręcz przeciwnie, wydarzenie równolegle odbędzie się w Muranowie i Kinotece. Wszyscy widzowie, zarówno przed wielkim jak i przed małym ekranem, będą mogli liczyć zatem na taki sam, szeroki wachlarz azjatyckich filmowych propozycji, a także wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących.


Festiwal odbędzie się w dniach 25 listopada - 2 grudnia. W trwającej pandemii 14. edycja Pięciu Smaków może być rozwiązaniem dla wszystkich osób, które tęsknią za podróżami i spotkaniami z niezwykłymi ludźmi. W programie znalazło się dużo nowości, a dzięki tematycznym sekcjom: Parasites, Hongkong dziś, Nowe Kino Azji, Asian Cinerama, Podróż do Azji i Kino ze smakiem, każdy znajdzie coś dla siebie. Na widzów czekają więc zakątki Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, odkrywanie tajemnic uwielbianych na całym świecie azjatyckich kulinariów, a także eksplorowanie świata filmowych możliwości. Niezwykle ciekawie zapowiada się sekcja Azjatycki VR (nowość) - to pierwszy w Polsce tak duży przegląd filmów osadzonych w wirtualnej rzeczywistości.

Obecna sytuacja skłoniła wszystkich do zredefiniowania podejścia do organizowania wydarzeń. W tym dziwnym roku wszyscy szukamy sposobu na kontakt z widownią i przekazywanie nowych doświadczeń za pomocą internetu. Oprócz festiwalowej platformy VOD zaprezentujemy premierową sekcję Azjatycki VR. Znani azjatyccy twórcy rozwijają zupełnie nowe i ambitne projekty artystyczne, często nawiązujące do ich projektów filmowych i łączą je z najnowszą technologią. Program sekcji pomoże przenieść się publiczności w zupełnie nowy świat, fascynujący, w pewnym sensie pozbawiony ograniczeń. Cały program tej sekcji będzie dostępny stacjonarnie oraz online w ramach specjalnej aplikacji - mówi Jakub Królikowski, dyrektor Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.

Filmem otwarcia będzie "Septet", czyli hołd dla historii kina Hongkongu i samego miasta. Ta wyjątkowa produkcja została zrealizowana z inicjatywy mistrza Johnniego To, a swoją premierę miała mieć na tegorocznym festiwalu w Cannes. Do pracy przy "Septecie" zaproszono siedmiu legendarnych reżyserów, którzy stworzyli osobiste, emocjonalne historie rozgrywające się w kolejnych dekadach z historii miasta. Film zostanie pokazany w ramach sekcji Hongkong dziś, w której zespół Pięciu Smaków chce podjąć próbę uchwycenia metropolii w obliczu wielkich politycznych przemian, a także nostalgię za barwną przeszłością wielokulturowego miasta.

Sekcja Parasites (nowość), czyli echa społecznych przemian i głosy niepokornych twórców z Korei Południowej, została zainspirowana głośnym sukcesem filmu Bonga Joon-ho. W subtelnych autorskich obrazach i wbijającym w ziemię kinie gatunkowym będziemy tropić opowieść o podziałach klasowych, nierównościach ekonomicznych i paradoksach egzystencji we współczesnym świecie.

Filmy pokazywane w ramach Podróży do Azji (nowość) zaprezentują ukryte zakątki kontynentu, lokalne tradycje i urzekającą atmosferę wojaży w nieznane, sekcja Kino ze smakiem (nowość) zdradzi tajniki azjatyckich kuchni, ich rytuałów, symboliki i uczuć, kryjących się w aromacie korzennych przypraw i smaku znanych od pokoleń potraw.

Nowe Kino Azji i Asian Cinerama to części programu, które towarzyszą festiwalowi od kilku lat. Klimat filmów w ramach sekcji Nowe Kino Azji doskonale oddają określenia: palące tematy, zaskakujące formy i świeże głosy azjatyckich kinematografii. Tutaj znajdziemy tytuły, które odbiły się szerokim echem w rodzimych krajach, od Chin i Japonii po Indonezję.

Asian Cinerama w programie Pięciu Smaków rokrocznie prezentuje najgłośniejsze osiągnięcia azjatyckiego przemysłu filmowego. Wyselekcjonowane produkcje, wybrane spośród filmów nominowanych do Asian Film Awards to zarówno przeboje lokalnych box officeów, jak i dzieła uznanych mistrzów.

Na stronie www.piecsmakow.pl w sprzedaży dostępne są już karnety w cenie: 300 zł na edycję kinową i 100 zł na edycję online. Ogłoszenie pełnego programu i start sprzedaży biletów na poszczególne seanse został zaplanowany na 29 października.

14. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków
25 listopada - 2 grudnia Warszawa i Internet
Udostępnij: