Powroty mistrzów i wielkie hity: Asian Cinerama na 16. Pięciu Smakach

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Powroty+mistrz%C3%B3w+i+wielkie+hity%3A+Asian+Cinerama+na+16.+Pi%C4%99ciu+Smakach-147834
Powroty mistrzów i wielkie hity: Asian Cinerama na 16. Pięciu Smakach
Sekcja Asian Cinerama to wielkie kino – dosłownie i w przenośni. Trafiają tu filmy znanych i nagradzanych na świecie twórców, ale też debiutantów z wizją. Cechują je ważne społecznie tematy, wyjątkowo skomponowane kadry, a z drugiej strony efektowna akcja i brawurowe role gwiazd. Przedstawiamy pierwsze tytuły sekcji!

W tegorocznej Asian Cinerama wracają twórcy, którzy lata temu pokazali swoje filmy w konkursie Pięciu Smaków. Już wtedy ujawnili nieprzeciętny talent i wrażliwość, a polscy widzowie mieli okazję po raz pierwszy zetknąć się z ich frapującą wizją świata. Dzisiaj nazwiska te sprawiają, że serca selekcjonerów światowych festiwali zaczynają bić mocniej, a ich kariery znajdują się w zupełnie innym miejscu.

Podczas 16. Pięciu Smaków Nawapol Thamrongrattanarit zaprezentuje najbardziej szalony film w swoim dorobku – "Za szybcy, za czuli". Jun Robles Lana po siedmiu latach ponownie zaprosi widzów w podróż przez niebezpieczną ciemną noc, to "Wielka noc". A Royston Tan, nie porzucając numerów w tytule, roztoczy jedną z najpiękniejszych medytacyjnych wizji roku w filmie "24". Stawkę uzupełni Pil Gam-sung, który stając za kamerą po raz pierwszy, w "Uprowadzeniu" proponuje kino akcji tak świeże i emocjonujące, że wielu jego doświadczonych kolegów powinno pomyśleć o przejściu na emeryturę. Asian Cinerama to –  jak co roku – filmy i emocje najwyższej jakości.

Sekcja Asian Cinerama 16. Pięciu Smaków to m. in.:"Za szybcy, za czuli"
Fast & Feel Love, reż. Nawapol Thamrongrattanarit, Tajlandia 2022, 132’
[tylko kino]

Jay to mistrz świata w speed stackingu. Kiedy opuszcza go dziewczyna, która do tej pory była też jego opiekunką, trzydziestoletni mężczyzna musi w końcu stać się samodzielny. Festiwalowy ulubieniec, Nawapol Thamrongrattanarit, powraca z superbohaterskim kinem o licznych popkulturowych nawiązaniach. Tworzy swój pierwszy w karierze pełnoprawny blockbuster, skupiony na rozterkach millenialsów, którzy nie chcą dorosnąć, ale bardzo potrzebują miłości.

"Wielka noc"
Big Night!, reż. Jun Robles Lana, Filipiny 2021, 105’
[tylko kino]

Dharna, sympatyczny i gadatliwy właściciel salonu piękności, odkrywa, że jego nazwisko trafiło na listę lokalnych narkomanów. Oznacza to poważne kłopoty – wszak prezydent Duerte wypowiedział bezwzględną wojnę narkomanii. Chłopak musi szybko dowiedzieć się, kto wpisał go na listę i kto może go z niej usunąć. Komedia czarniejsza niż smoła, diagnozująca przerażającą rzeczywistość dzisiejszych Filipin.

"24"
reż. Royston Tan, Singapur 2021, 77’
[kino + online]

Kontemplacyjna fabuła, opowiedziana w tytułowych dwudziestu czterech scenach. Przyglądamy się pracy pewnego dźwiękowca, który rejestruje brzmienie otaczającej go rzeczywistości. Mężczyzna obserwuje i słucha, ale jego obecność pozostaje niezmącona, całkowicie niezachwiana – jest jak duch pośród rozgrywającego się na jego oczach (i uszach) życia. 24 to swego rodzaju duchologiczna medytacja: nad fonią przestrzeni, jak i nad materią filmowego medium.

"Uprowadzenie"
Injil / Hostage: Missing Celebrity, reż. Pil Gam-sung, Korea Południowa 2021, 94’
[kino + online]

Czy gang bezwzględnych porywaczy może nie skorzystać z okazji, gdy spotka na ulicy filmową megagwiazdę, Hwanga Jung-mina? Przestępcy są właśnie na prostej drodze do naprawdę dużej kasy, a uwięzionemu aktorowi pozostaje liczyć na skuteczność stróżów prawa albo... na siebie, swój spryt i talent aktorski. Szybki, wybuchowy blockbuster Pila Gam-sunga potwierdza, że nikt nie robi obecnie lepszych filmów akcji od Koreańczyków.

Karnety w sprzedaży!Dostępne są dwa rodzaje karnetów:

    Karnet Pięć Smaków Kino+Online, w cenie 340 zł – umożliwia wstęp na wszystkie projekcje filmowe (za wyjątkiem uroczystego otwarcia) podczas festiwalu w kinach oraz dostęp do wszystkich filmów na festiwalowej platformie wideo.

    Karnet Pięć Smaków Online, w cenie 180 zł – umożliwia dostęp do wszystkich filmów na festiwalowej platformie wideo.

Pełny program festiwalu zostanie ogłoszony 25 października.