Alan Rudolph 

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":67,"rate":6.388059701492537,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":33,"rate":5.363636363636363,"desc":"oceny","profession":"scenariuszy"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":2,"rate":5.5,"desc":"oceny","profession":"występów osoby"}}]
6,4
67 ocen pracy reżysera
Alan Rudolph
Pewna młoda dziewczyna po obejrzeniu jednego z filmów Alana Rudolpha powiedziała: "Nie podobał mi się ten film. Za bardzo zmusił mnie do myślenia. Nienawidzę tego!!". Reżyser odpowiedział: "jest to najlepszy komplement jaki kiedykolwiek usłyszałem".Alan Rudolph jest synem reżysera Oscara Rudolpha. Dorastał w środowisku filmowym. Rzucił college, ponieważ chciał nauczyć się fachu filmowego obserwując ludzi przy pracy. W 1973 Rudolph był asystentem reżysera przy filmie "The Long Goodbye" Roberta Altmana - tak zaczęła się ich długa, owocna i trwająca do dziś przyjaźń. Altman był producentem wielu filmów Rudolpha, i odwrotnie.

Jako samodzielny reżyser Rudolph zadebiutował w 1972 roku filmem "Premonition". Jego najlepsze obrazy to: "Wybierz mnie" (Choose Me), "Moderniści" (The Moderns) i "Pani Parker i krąg jej przyjaciół" (Mrs. Parker and the Vicious Circle).


Jego filmy nie są hitami, nie ma w nich szybkich zwrotów akcji, psychopatycznych morderców, spektakularnych eksplozji. Rudolph skupia się na ludzkich charakterach, reakcjach między nimi, potrafi z każdego aktora wydobyć najlepszą interpretację granej postaci - u niego nikt nie gra źle. Jego filmy mają powolną narrację, każdy kadr jest wysmakowany plastycznie, a ruch kamery spokojny, wykalkulowany. Nic dziwnego, że takie dzieła nie okupują pierwszych miejsc w box-officach. Ale Alan Rudolph zawsze może liczyć na grupkę swoich wiernych fanów.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 18 grudnia 1943

miejsce urodzenia: Los Angeles, Kalifornia, USA

żona Joyce Rudolph
Był członkiem jury oceniającego filmy fabularne na Festiwalu Filmowym Sundance w 2006 roku.
Jest synem Oscara Rudolpha.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych