Film

Mrs. Parker and the Vicious Circle

1994 2 godz. 6 min.
6,8 408
ocen
6,8 10 408
916
chce zobaczyć
{"id":"7897","linkUrl":"/film/Pani+Parker+i+kr%C4%85g+jej+przyjaci%C3%B3%C5%82-1994-7897","alt":"Pani Parker i krąg jej przyjaciół","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/78/97/7897/7247301.2.jpg"}
Dorothy Parker i jej przyjaciele spotykają się w restauracji hotelu Algonquin. Wkrótce powstaje tam nieformalny klub złożony z nowojorskiej bohemy.
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Filmowa biografia pisarki Dorothy Parker, w którą wcieliła się z przekonaniem Jennifer Jason Leigh. Opowieść o publicystce miesięcznika "Vanity Fair" przybliża szalone lata 20. w Nowym Jorku, kiedy ulubionym miejscem spotkań literatów, krytyków i artystów był hotel Algonquin przy 44 ulicy na Manhattanie. Powstał tam nieformalny klub, wFilmowa biografia pisarki Dorothy Parker, w którą wcieliła się z przekonaniem Jennifer Jason Leigh. Opowieść o publicystce miesięcznika "Vanity Fair" przybliża szalone lata 20. w Nowym Jorku, kiedy ulubionym miejscem spotkań literatów, krytyków i artystów był hotel Algonquin przy 44 ulicy na Manhattanie. Powstał tam nieformalny klub, w którym królowała Dorothy Parker. Ta obdarzona ostrym piórem autorka wierszy, scenariuszy i dramatów, niezwykle inteligentna i dowcipna, nie zaznała szczęścia w małżeństwie ani w innych związkach. Przez całe życie kochała się w znanym humoryście Robercie Benchley'u (Campbell Scott). To ona jest autorką powiedzenia: "Szalejmy dziś wieczorem, będziemy mieli dość czasu, by nic nie robić, kiedy będziemy martwi." Nie stroniła od zaglądania do kieliszka i czasem rozmieniała swój talent literacki na drobne.

boxoffice
$2 144 667 w USA
budżet
$7 000 000
dystrybucja
studio
Fine Line Features / Mayfair Entertainment / Miramax Films / Więcej...
data produkcji
1994
tytuł oryg.
Mrs. Parker and the Vicious Circle
inne tytuły
Pani Parker i krąg jej przyjaciół Polska
Mrs. Parker and the Round Table
Mrs. Parker and Mr. Benchley (tytuł roboczy) Kanada
Więcej...
Utworzenie czasopisma "New Yorker" jest jednym z tematów filmu; tymczasem ojciec grającego jedną z głównych ról Wallace'a Shawna był przez wiele lat redaktorem naczelnym tego pisma. 
Keith Carradine zagrał w filmie rolę Willa Rogersa, którą kreował także w sztuce "Will Rogers Follies" na Broadwayu. 
Film kręcono w Montrealu (Kanada) oraz w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA).
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • piękny film

  użytkownik usunięty

  Piękny film, plastyczny, swego rodzaju zbiór ruchomych obrazów. Alan Rudolph jest wizjonerem, ma niesamowity zmysł plastyczny, szkoda, że nie jest tak znany. Mam wrażenie, iż jestem jego jedynym fanem w Polsce.

 • Moje klimaty:)!!!

  dominika_gogolek

  Lata 20-te XX wieku,stroje z tamtych lat,muzyka,pisanie wierszy,ach jak cudownie byłoby się przenieść do tamtym lat:)!!!

  1
  • Cenzura?

   karel81

   Miałem przyjemność (?) oglądać ten film na Sundance Channel. W scenach, w których bohaterki grane przez Jennifer Jason Leigh oraz Gwyneth Paltrow leżą nago w łóżku ich piersi są umyślnie rozmyte i zamazane! Dodatkowo wycinane są czytane przez lektora przekleństwa. Co to jest za kopia i skąd w ogóle wzięła się ... więcej

   • Co jest?

    lain_coubert ocenił(a) film na 7

    28 głosów? to są chyba jakieś żarty? Nikt na FW tego nie oglądał?

   • Dla tych którym przypadnie do gustu

    banta ocenił(a) film na 1

    specyficzna zmanierowana gra głównej aktorki. Mnie tak zirytowała że wyłączyłam, ale komuś może się wydać ciekawy.