[{"id":4,"name":"music","above5p":true,"career":{"name":"kompozytor"},"ranking":{"name":"Muzyki","link":"/person/ajax/roles/46561/4","url":"/ranking/person/music"},"rating":{"count":381,"rate":7.561679790026247,"desc":"ocen","profession":"muzyki"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":false,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/46561/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":3,"rate":7.333333333333333,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,6
381 ocen muzyki
Alfred Newman
Alfred Newman to chyba największy aranżer w historii Hollywood i Broadwayu. Jeden z nielicznych rodowitych Amerykanów wczesnego okresu. Nowojorczyk, uczeń Schoenberga, prawa ręka Irvinga Berlina. Kiedy przyjechał na Zachodnie Wybrzeże w 1930 roku, chyba nie brał pod uwagę, że to dożywotni kontrakt. Był ulubieńcem Hollywood. To tu osiągnął nieśmiertelność. Kiedy oglądamy "Gwiezdne wojny", to od początku elektryzuje nas przede wszystkim warstwa muzyczna. Jest ona autorstwa Johna Williamsa, lecz słynne fanfary Foxa napisane zostały właśnie przez Alfreda Newmana. Tak samo jest z czołówką Selznick International Pictures, którą możemy podziwiać w "Przeminęło z wiatrem", gdzie poprzedza wspaniałą muzykę Maxa Steinera. Oczywiście to tylko drobiazgi, lecz jakże znamienne. Znaczenie Newmana podkreśla też to, że film "Jak poślubić milionera" otwiera kilkuminutowa sekwencja, w której możemy oglądać kompozytora wraz z orkiestrą , wykonujących muzyczne preludium do filmu.

Urodził się 17 marca 1901 roku w New Haven (Connecticut, USA). Kompozycję studiował u Arnolda Schoenberga. Studiował również pianistykę i dyrygenturę. Do Hollywood przybył około roku 1930, wtedy też zorkiestrował słynny musical filmowy "Byczo jest!" w reżyserii Thorntona Freelanda. W roku następnym Charles Chaplin powierzył mu orkiestrację "Świateł wielkiego miasta". Następnie pracował z największymi reżyserami lat 30.: Lewisem Milestonem, Kingiem Vidorem czy Ryszardem Bolesławskim (trzy filmy Polaka są z jego muzyką, w tym klasyczna adaptacja "Nędzników" z roku 1935). Już wtedy twórczość Newmana biegła dwutorowo. Pisał co prawda wiele oryginalnych partytur, lecz uchodził za najlepszego profesjonalistę od adaptacji muzycznej. Wraz z Maxem Steinerem i Victorem Youngiem stworzył model kompozytora amerykańskiej muzyki filmowej. Kompozytora, który jest przede wszystkim wszechstronny. Komponuje, aranżuje, dyryguje orkiestrą. Bodaj najwybitniejszym spadkobiercą tej szkoły jest wspomniany John Williams (chociaż można tu wymienić zarówno Jerry'ego Goldsmitha, Henry'ego Manciniego, Marvina Hamlischa czy z młodszego pokolenia Jamesa Newtona Howarda).

W roku 1937 został po raz pierwszy nominowany do Nagrody Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej za muzykę do dwóch superprodukcji: "Huraganu" Johna Forda i Stuarta Heislera oraz "Więźnia królewskiego" Johna Cromwella. Przez kolejne 20 lat był rokrocznie nominowany do Oscara we wszystkich kategoriach muzycznych. Lista jego nominacji to wręcz filmografia, gdyż był w ten sposób wyróżniany 45 razy, w tym dwie nominacje dotyczyły piosenek (wspomnieć można, że słowa do jednej z nich napisał warszawiak z urodzenia - Mack Gordon). Otrzymał aż 9 statuetek. Nagrodzono go za następujące filmy: "Szalony chłopak", "Tin Pan Alley", "Pieśń o Bernadetcie", "Mama nosiła trykoty", "With a Song in My Heart", "Call Me Madam", "Miłość jest wspaniała", "Król i ja", "Camelot".

Kompozytorami byli też jego obaj bracia - Emil i Lionel. Współcześnie piszą muzykę filmową jego bratanek - Randy (syn Lionela) oraz synowie - Thomas i David.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 17 marca 1901

data śmierci: 17 lutego 1970

miejsce urodzenia: New Haven, Connecticut, USA

wzrost: 168 cm

Oscar
Zdobył 9 nagród Oscar, 2 inne nagrody i 38 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Oscar Najlepsza muzyka, dobór, adaptacja i jej ujęcie za film Camelot w roku 1968 wraz z: Ken Darby Oscar Najlepsza muzyka w musicalu za film Król i ja w roku 1957 wraz z: Ken Darby Oscar Najlepsza muzyka w dramacie lub komedii za film Miłość jest wspaniała w roku 1956 Oscar Najlepsza muzyka w musicalu za film Call Me Madam w roku 1954 Oscar Najlepsza muzyka w musicalu za film With a Song in My Heart w roku 1953 Oscar Najlepsza muzyka w musicalu za film Mama nosiła trykoty w roku 1948 Oscar Najlepsza muzyka w dramacie lub komedii za film Pieśń o Bernadette w roku 1944 Oscar Najlepsza muzyka za film Tin Pan Alley w roku 1941 Oscar Najlepsza muzyka za film Szalony chłopak w roku 1939
dwukrotnie żonaty: 1.Mary Lou Dix (od 1940, rozwód); 2. Martha Montgomery (od 1947 do jego śmierci), 5 dzieci: David (ur. 11.03.1954), Fred, Thomas (ur. 20.10.1955), Lucy i Maria (ur. 18.01.1962)
Zmarł na rozedmę płuc w Los Angeles (Kalifornia, USA). Pochowany został na cmentarzu Forest Lawn Memorial Park w Glendale (Kalifornia, USA).
Przez długi czas szefował departamentowi muzycznemu 20th Century-Fox, jest autorem tematu muzycznego pojawiającego się przy logo tej wytwórni.
Jego braćmi są Lionel i Emil.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych