Jerry Goldsmith 

Jerrald King Goldsmith

8,0
5 992 oceny muzyki
Jerry Goldsmith
Jerry Goldsmith, autor muzyki do tak znanych obrazów, jak "Motylek", "Chinatown" czy "Nagi instynkt", uważany jest za jednego z najlepszych kompozytorów filmowych współczesnego kina. Jeszcze jako dziecko rozpoczął naukę gry na fortepianie pod okiem Jakoba Gimpla. Z czasem rozszerzył swoje zainteresowania na kompozycję, w której początkowo kształcił go Mario Castelnuovo-Tedesco, a po wstąpieniu na Uniwersytet Południowej Karoliny jeden z weteranów Hollywood, Miklós Rózsa. W 1950 roku Goldsmith został zatrudniony jako urzędnik w CBS, tam też otrzymał pierwsze zamówienie na skomponowanie muzyki do słuchowiska radiowego. W 1957 roku zadebiutował jako kompozytor filmowy. Stworzył wtedy ścieżkę dźwiękową do niskobudżetowego westernu "Black Patch". Sześć lat później Jerry Goldsmith został po raz pierwszy nominowany do Oscara. Jego nazwisko stało się znane i wzbudziło zainteresowanie licznych producentów filmowych. Posypały się nowe propozycje pracy i w krótkim czasie Goldsmith stał się jednym z czołowych kompozytorów Hollywood. Do dnia dzisiejszego artysta był nominowany do Nagrody Akademii aż 18 razy. Jerry Goldsmith jest również zasłużonym twórcą muzyki do produkcji telewizyjnych. Wśród jego największych osiągnięć w tej dziedzinie należy wymienić ścieżkę dźwiękową do takich obrazów, jak "Strefa mroku" czy "Gunsmoke".
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 10 lutego 1929

data śmierci: 21 lipca 2004

miejsce urodzenia: Los Angeles, Kalifornia, USA

Oscar
Zdobył Oscar, 9 innych nagród oraz 55 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Sharon Hennagin (23.09.1950 - 01.06.1970, rozwód), 4 dzieci: Ellen, Carrie, Jennifer i Joel (ur. 19.11.1957); 2. Carol Heather Goldsmith (od 23.07.1972 do jego śmierci), syn Aaron
Zmarł na białaczkę w Beverly Hills (Kalifornia, USA). Został pochowany w Hillside Memorial Park w Los Angeles (Kalifornia, USA).
We wczesnej fazie projektu planowano, że to on napisze muzykę do filmu "Kroniki portowe". Zastąpił go jednak Christopher Young.
Pierwotnie to on miał skomponować muzykę do filmu "Uwikłany". Zastąpił go jednak Alan Silvestri.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych